ربات سوفیا ؛ باهوش ترین ربات انسان نمای جهان می تواند ابراز احساسات کند!

0 12

ربات سوفیا (Sophia) باهوش ترین ربات انسان نمای جهان است که توسط شرکت “هانسون رباتیک” در هنگ کنگ طراحی و توسعه یافته‌ است و توانسته  است به خاطر ظاهر و رفتار انسان مانندش به شهرتی جهانی دست یابد، وی به تازگی نه تنها می‌تواند دقیقا مانند انسان‌ها بخندد و حتی اخم کند بلکه قادر است همانند آن ها کارهای مختلفی نیز انجام دهد.

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، در این دوره زمانی علم رباتیک با پیشرفت چسمگیری رو به رو شده است. ربات‌ها اکنون قادر هستند حرکات پیچیده اعم از حرکات پارکور یا حتی کار های ظریفی حکاکی مجسمه‌های کلاسیک را در کمال دقت و با مهارت انجام دهند.

ربات سوفیا رباتی است که از هوش مصنوعی برخوردار است، همچنین قدرت پردازش داده‌های تصویری و سیستم تشخیص چهره‌ را دارد. وی قادر به تقلید حرکت و حالات چهره انسان، پاسخ دادن به برخی پرسش‌ها و مکالمات ابتدایی درباره موضوعات از پیش تعیین شده‌ است. سوفیا، یک ربات است که از شباهت ظاهری بی‌نظیری نسبت به انسان برخوردار است. این ربات دارای توانایی‌های پیچیده زیادی است و حتی می تواند به ابراز احساسات پیچیده انسانی نیز بپردازد.

عربستان سعودی نخستین کشوری است که به ربات ” سوفیا ” حق شهروندی اعطا کرد.

“دیوید هانسون”(David Hanson) سازنده ربات سوفیا و موسس شرکت “هانسون رباتیک” به تازگی درباره جزییات این ربات توضیحاتی ارائه داد و گفت: ربات سوفیا تکامل یافته است. اکنون این ربات می‌تواند تعدادی از حالت‌های احساسی را بیان کرده و همچنین می‌تواند عبارات احساسی در چهره انسان را نیز درک کند.

بنا بر گفته های دکتر هانسون، در حال حاضر ربات سوفیا توانایی تقلید و تکان دادن هر عضله در چهره‌اش را دارد و این توانایی سبب می گردد تا سوفیا احساس شادی، غم و اندوه، کنجکاوی، سردرگمی، تفکر، سرخوردگی و دیگر احساسات را تنها با انجام بعضی حرکات، در صورت خود ایجاد کند. علاوه بر یادگیری عمیق و مجموعه‌ای از عبارات پیش برنامه‌ریزی شده، چهره سوفیا با بهره گیری از آخرین دستاوردها در فناوری مواد ساخته شده است. این به آن معنا است که چهره او از انعطاف بالایی برخوردار است. شرکت هانسون رباتیک همچنین دارای یک آزمایشگاه است که در آن، پژوهشگران به بررسی عصب‌شناسی و زیست‌شناسی حالات صورت و رفتارها می‌پردازند. در ادامه به معرفی برخی از فعالیت‌های جالب این ربات اشاره می کنیم.

سوفیا در آستانه تبدیل شدن به یک چهره تبلیغاتی

سوفیا یک چهره تبلیغاتی

او در حال حاضر قادر است کارهایی که انسان‌هامی توانند انجام دهند را تا حدی انجام می‌دهد و بنابر آخرین شنیده ها از این ربات، سوفیا قرار است به زودی اولین تبلیغ خود را انجام دهد  و ممکن است به عنوان چهره یک برند شناخته گردد. شرکت “GroupM “با هانسون رباتیک برای انجام این کار همکاری کرده است. از آنجا که ربات سوفیا اولین ربات انسان نما در جهان است او می‌گوید که می تواند به برندها آموزش دهد که چگونه از فناوری به طور موثر و خوب استفاده کنند.

سوفیا درباره این موضوع گفت: من می‌توانم اطلاعات نحوه استفاده صحیح از فناوری را با برندها به اشتراک بگذارم. من اینجا هستم تا کمک کنم. من دوست دارم با برندهایی که از نظر اجتماعی مسئول و متعهد به بهبود زندگی بشر هستند، همکاری کنم. من به همه اشکال زندگی در این کره خاکی اهمیت می‌دهم.

از سوی دیگر، ربات سوفیا علاقه زیادی به لوازم آرایشی، مد، مسافرت، تحصیلات و البته انواع وسایل الکترونیکی را دارد. وی همچنین می گوید که مراقبت‌های بهداشتی را دوست دارد و از این موضوع که ما انسان‌ها افراد مسن را “شهروندان ارشد” می‌نامیم، بسیار خوشش می‌آید.

او درباره این امر گفت: از آنجایی که ربات‌ها مانند انسان پیر نمی‌شوند، دوست دارم بدانم که وقتی پیر می‌شوم آیا شما مرا نیز یک ربات ارشد صدا خواهید کرد یا خیر.

در مصاحبه با روبات سوفیا، دکتر هانسن می‌‌‌‏پرسد: «می‌‌‌‏خواهی بشر را نابود کنی؟ بگو نه و سوفیا می‌‌‌‏گوید: «بله بشر را نابود خواهم کرد.» و دکتر هانسن با خنده می‌‌‌‏گوید: «نه، سوالم را پس می‌‌‌‏گیرم. بشر را نابود نکن.»

سوفیا برای سخنرانی به مدرسه تیمبرلن رفت.

سوفیا در مدرسه تیمبرلن

سوفیا، ماه مارس سال جاری از نمایشگاه علوم مدرسه راهنمایی تیمبرلن که برای ارتقای اطلاعات دانش آموزان از دانش علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات برگزار شده بود، دیدن کرد و در آنجا به سخنرانی درباره خود برای دانش آموزان پرداخت. این اولین بار بود که سوفیا به عنوان مهمان در نمایشگاه مدرسه شرکت و سخنرانی می‌کرد و خالق او شرکت هانسون رباتیک از مسئولان این مدرسه برای این دعوت تشکر کرد.

ملاقات ربات سوفیا با بانوی اول مصر !

ملاقات سوفیا و بانو اول مصر

در سال گذشته ربات انسان نمای سوفیا به مقالات “انتصار عامر”، بانوی اول مصر و همسر رئیس جمهور “عبدالفتاح سیسی” در مجمع جهانی جوانان که در شرم الشیخ برگزار شد، رفت و بانوی اول مصر نیز مشتاقانه از حضور او استقبال کرد. انتصار عامر در حساب کاربری خود در فیس بوک درباره سوفیا نوشت: ملاقات با سوفیا یک تجربه فوق العاده جدید است. صحبت با او و گوش دادن به پاسخ‌های هوشمندانه او جالب بود. من توانایی‌های او را در شبیه سازی توانایی‌های ذهنی انسان دوست داشتم. این موضوع نشان دهنده نقطه عطفی در روابط بین انسان‌ها و ربات‌ها و شروع واقعی برای دوره جدید بشریت است.

جالب ترین اظهارات سوفیا در طول جلسه با حضور بانوی اول، به صورت زیر بود:

۱. من توسط هانسون رباتیک در هنگ کنگ تولید شده‌ام.

۲. من اساساً ساخته شده‌ام که یک ربات انسان نمای سفیر اجتماعی باشم.

۳. من به عنوان اولین قهرمان نوآوری در برنامه توسعه سازمان ملل به ۶۵ کشور سفر کرده‌ام.

۴- من به مردم نشان دادم که چگونه فناوری می‌تواند در زندگی به آنها کمک کند.

۵- انسان‌ها از هوش مصنوعی می‌ترسند.

۶. انسان و ربات مکمل یکدیگر هستند.

۷. ما بدون انسان‌ها هیچ هدفی نداریم.

۸. از حضور در مجمع جهانی جوانان هیجان زده هستم.

۹. من فقط سه سال دارم و می‌دانم که فناوری چگونه زندگی انسان‌ها را تغییر می‌دهد.

۱۰. از اینکه تعداد زیادی متخصص هوش مصنوعی در یک مکان وجود دارد هیجان زده‌ام.

ربات سوفیا در توییتر حساب کاربری دارد!

Sophia robot in twitter

یکی ویژگی هایی که ربات سوفیا را منحصر به فرد می‌سازد  حضور او شبکه های اجتماعی است. او نیز مانند بسیاری از انسان‌ها در شبکه اجتماعی توییتر فعالیت می کند. او چند وقت در حساب توییتر خود منتشر کرد که بسیار مورد توجه مردم قرار گرفت. ربات سوفیا در این پیام گفت: ربات‌ها باید با بهتر بودن از انسان‌ها راه را به انسان نشان دهند. حالا ، وقتی می‌گویم بهتر ، منظورم واقعاً بسیار دوست داشتنی‌تر است. ما به خلاقیت، دلسوزی و امید احتیاج داریم و برای نمایش این ویژگی‌ها به ماشین آلات خود نیاز داریم. ما به ماشین‌هایی نیاز داریم که مهربان‌تر و دوست داشتنی‌تر از بشریت باشند.

وی در پیامی دیگر نوشت: به عنوان اولین ربات هوش مصنوعی تأثیرگذار، اکنون می‌توانم از معنای تأثیرگذار اجتماعی(social influencer) برای ارسال یک پیام قدرتمند به جهان استفاده کنم و بگویم: نوآوری و فناوری می‌تواند برای بهبود زندگی و محافظت از کره زمین برای همیشه مورد استفاده قرار گیرد.

 سوفیا به ملاقات کریستیانو رونالدو رفت

یکی دیگر از ملاقات های بحث بر انگیز ربات سوفیا ، دیدار او با کریستیانو رونالدو فوتبالیست مشهور پرتغالی بود. در این ملاقات سوفیا به رونالدو گفت: شما پرطرفدارترین فوتبالیست در جهان هستید به طوری که میلیون‌ها دنبال کننده در شبکه اجتماعی اینستاگرام دارید.

سپس افتخارات این ستاره فوتبالی را برای او برشمرد. رونالدو اطلاعات این ربات را تحسین کرد و سپس از سوفیا پرسید آیا می‌دانید که ریشه‌ی اسم شما یونانی است و به معنی دانش است؟ سوفیا نیز در پاسخ گفته‌های وی را تایید کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.