اعلام آمادگی دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر کره شمالی

0 15

اعلام آمادگی دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر کره شمالی از این قرار است که نخست‌وزیر جدید ژاپن، در پیامی ویدیویی خطاب به مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که آمادگی دارد بدون هیچ پیش‌شرط خاصی با کیم جونگ اون،‌ رهبر کره‌شمالی دیدار کند.

نخست‌وزیر ژاپن در هفتادوپنجمین مجمع عمومی سازمان ملل اظهار داشت: «من به عنوان نخست‌وزیر جدید، آمادگی دارم تا با رئیس کیم جونگ اون بدون هیچ پیش‌شرطی ملاقاتی داشته باشم».

یوشیهیده سوگا تاکید کرد: «برقراری مناسبات سازنده میان ژاپن و کره‌شمالی علاوه بر اینکه در راستای منافع دو طرف است، بلکه بسیار باعث اشاعه صلح و ثبات منطقه‌ای می‌شود».

سوگا ضمن اشاره به اعلامیه ژاپن و کره‌شمالی گفت: «براساس این پیمان، ژاپن به دنبال عادی‌سازی مناسبات با کره‌شمالی است که از طریق حل و فصل جامع مسائل برجسته نظیر ربوده‌شدگان، مسائل هسته‌ای و موشکی و همچنین حل و فصل گذشته اسف بار امکان پذیر خواهد بود».

دلیل دیدار احتمالی نخست وزیر ژاپن با رهبر کره شمالی چیست؟

درحال حاضر هیچ نوع مناسبات دیپلماتیکی بین ژاپن و کره شمالی وجود ندارد؛ با این وجود مذاکراتی میان دو طرف برای گفتگو درمورد شهروندان ربوده‌شده ژاپنی در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ میلادی و همچنین برنامه‌ هسته‌ای پیونگ‌یانگ وجود داشته است.

ژاپن نگران آزمایش‌های موشکی کره‌شمالی است؛ چرا که گاه این موشک‌ها از حریم هوایی ژاپن می‌گذرند و در سال ۲۰۱۷ هم پس از شلیک یک موشک دستور تخلیه داده شد. قبل از سوگا، شینزو آبه هم بارها آمادگی خود را برای ملاقات با رهبر کره‌شمالی بدون پیش‌شرط اعلام کرد اما حاصلی نداشت.

این بار یوشیهیده سوگا در پیام ویدیویی‌اش مجمع عمومی را مخاطب قرار داد و ضمن اعلام آمادگی دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر کره شمالی بر عزم ژاپن برای میزبانی از بازی‌های المپیک و پارالمپیک در تابستان سال ۲۰۲۱ تاکید نمود.

نخست‌وزیر ژاپن روز جمعه توضیح داد: «ژاپن مصمم است که در تابستان سال آینده میلادی میزبان بازی‌های المپیک و پارالمپیک توکیو باشد تا اثباتی بر شکست این پاندمی کرونا باشد. از انجام هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنم تا از شما در بازی‌هایی امن و ایمن استقبال کنم».

یوشیهیده سوگا در تاریخ ۱۶ سپتامبر به عنوان نخست‌وزیر ژاپن انتخاب شد و جایگزین شینزو آبه شد که در اواخر اوت به دلایل پزشکی و ضعف جسمانی از قدرت کناره‌گیری کرد. سوگا قبل از آن به عنوان رئیس حزب حاکم لیبرال دموکراتیک ژاپن انتخابات فعالیت داشت و همچنین برای نخست‌وزیری تاییدیه پارلمان را گرفته بود.

علاوه بر این اعلام آمادگی دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر کره شمالی وی همچنین خواستار اصلاح شورای امنیت سازمان ملل متحد شد. او گفت: «تمایل دارم این اصلاحات بازتاب واقعیت‌ها در قرن بیست و یکم باشد و این وظیفه‌ای فوری در هفتادوپنجمین سالروز تولد سازمان ملل است. سازمان ملل بیشتر از همیشه به مدیریت بی‌طرفانه و منصفانه نیاز دارد و تاکید ما بر چندجانبه‌گرایی است».

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.