دپوی خودرو توسط خودرو سازها زیر ذره بین + عکس

به گزارش چاپار نیوز، به تازگی عکس های جدیدی از محل دپوی خودرو‌ در پارکینگ خودروسازان منتشر شده است که شاید بتواند علت این وضع بازار خودرو را روشن کند.

در این روزها که وضع بازار خودرو بسیار نامناسب یا به اصطلاح پر تلاطم و تشنه است، مسئولان سعی دارند تا کاری بکنند که برای رفع عطش بازار موثر باشد و بتواند این وضع آشفته را سامان ببخشد. به همین علت در تب و تاپ این وضع آشفته در نهایت طرح قرعه کشی را به کار بردند.

پس از شروع قرعه کشی های خودروسازان، افراد بسیاری که پس افزایش قیمت شدید خودرو قدرت خریدشان به میزان قابل توجهی کاهش یافته بود، متقاضی ثبت نام در این طرح بودند. طبق آن چه که گفتیم، علت استقبال از این طرح به دلیل افزایش قیمت‌ خودرو در بازار آزاد بوده که متقاضیان خرید خودرو را علی رغم مشکلات زیاد و تاخیرهای زیاد این طرح، مشتاق ثبت نام در این قرعه کشی ها کرده است. طبق آن چه که متقاضیان این طرح می گویند، اصلی ترین مسئله که به عنوان یک مشکل اصلی به حساب می آید، مسئله تاخیر در تحویل ندادن خودروها و دپوی خودرو توسط خودروسازان بوده است.  این تاخیرات زیاد و عجیب و گسترده در تحویل خودروهای پیش تولید شده توسط خودروسازان داخلی، که موجب نارضایتی خریداران شده است، منجر به این شد که شرکت‌های وابسته به دولت به احتکار و دستکاری در بازار و تجارت داخلی متهم بشوند و انگشت اتهام به سمت آن ها روانه شود.

دلیل این اتهام آن است که خودرو سازان هزاران خودرو را در این طرح‌ها پیش فروش کرده اند ولی تحویل این خودرو ها را به بهانه ی تحریم آمریکا مدت ها به تعویق انداخته اند.

کمی با جست و جو در نقشه های ماهواره ایی، می توان به تصویر پارکینگ این خودروسازان دست پیدا کرد و وضعیت دپوی خودرو ها توسط خودروسازان را مشاهده کرد.

برای مثال این عکس محل پارکینگ خودروسازی سایپا را نشان می دهد.

 

پارکینگ ایران خودرو

طی گفت و گو با افراد مطلعی که در محل حضور داشتند، این طور به نظر می رسد که علت دپوی خودرو یا به گفته خریداران احتکار این خودروها، نقص قطعاتی است که به علت تحریم امکان دسترسی به آن ها نیست. قطعاتی مثل صندلی و قطعات الکترونیکی.

بیش از ۲ هزار دستگاه خودرو تولید می شود

فرشاد مقیمی مدیر عامل ایران خودرو بیان داشت: در گروه صنعتی ایران خودرو در تعطیلات تابستانه کارخانه، ثابت کرده ایم که مجموعه ایران خودرو در ایام تابستانه تعطیل نبوده و غریب به ۳۰ هزار خودرو از کف کارخانه جمع آوری شده است.

وی اظهار کرد که: امروز وضعیت تولید خودرو بیش از ۲ هزار دستگاه است. بحث خودرو‌های کف را بر اساس همان برنامه‌ای که سال گذشته داشتیم، امسال نیز دنبال خواهیم کرد که سرانجام خوبی خواهد داشت.

مقیمی در رابطه با مشکل تامین تعدادی از قطعات وارداتی و به دنبال آن دپوی خودرو ، توضیح داد: بخشی از مشکل قطعات را با داخلی سازی حل خواهیم کرد و توانستیم حتی برخی دیگر را از طریق همکاری با صنایع دفاع حل کنیم. مابقی موضوعات را بر اساس فرآیند تامینی دنبال می‌کنیم.

این مقام مسئول ادامه داد: در حال حاضر برنامه ریزی و قرار داد دقیقی با سازندگان داریم تا قطعاتی که در آنها وابستگی به خارج داریم، را به حداقل برسانیم. تا امروز بخش زیادی از آن به اجرا در آمده و بخشی از آن تست یک روز خط را انجام می‌دهد. به زودی به تولید انبوه این قطعات خواهیم رسید و از این فضا خارج خواهیم شد.

ایران خودرو

پتانسیل بالای تولید و صادرات چراغ خودرو برای جلوگیری از دپوی خودرو

بر اساس گفته های دبیر انجمن قطعه سازی صادرات، دپوی خودرو توسط خودروسازان به دلیل کمبود قطعاتی است که نه تنها مشکلی در تولید آن‌ها نداریم بلکه به گفته وی امکان صادرات آن ها را نیز داریم و برخی از آن ها هم اکنون نیز به خارج از کشور صادر می شوند.

مازیار بیگلو دبیر انجمن قطعه سازان ایران گفت که هم اکنون در داخل کشور چراغ خودرو تولید می شود و ادامه داد: در تولید چراغ خودرو ما از نظر کیفیت به شرایط خوبی رسیده ایم و تقریبا تمام تجهیزات موردنیاز تولید چراغ از صفر تا صد را در اختیار داشته و ظرفیت تولید روزانه ۲۰ هزار چراغ را داریم.

او در مورد تکمیل خودرو‌های دارای نقص و تحویل آن ها به خریداران، توضیح داد: برای تکمیل خودرو‌های ناقص کف کارخانه تمام قطعات را نداریم و برخی از خودرو‌ها با مشکل عدم تحویل برخورد کرده اند.

بیگلو گفت: ۸۰ درصد قطعات خودرو را از صفر تا صد می‌توانیم در کشور تولید کنیم، اما ۲۰ درصد قطعات وارداتی است که اکنون این قطعات در گمرکات مانده اند. در هیچ کجای دنیا صفر تا صد یک خودرو در همان کشور ساخته نمی‌شود به طور مثال ۶۰ درصد قطعات BMW آلمان در کشوری جز آلمان تولید می‌شود.

این مسئول اظهار کرد: به دلیل اینکه مشکل تحریم داریم، ناچار بودیم عمق ساخت داخل را افزایش دهیم. در کشور ضعف زیرساختی در ساخت برخی قطعات و مواد داریم. زیر ساخت صنایع الکترونیک در کشور ضعیف است و همین امر باعث افزایش تعداد خودرو‌های ناقص کف کارخانه می‌شود.

وی گفت: نباید انتظار داشت که خودروساز، صنایع الکترونیک تولید کند. در کشور IC و پلی آمین نداریم. تولید کاتالیست مشکل است چرا که مواد اولیه آن را نداریم که همین امر مشکلاتی را ایجاد کرده است.

او اظهار کرد: مشکل اصلی در تکمیل خودرو‌های ناقص، کمبود قطعات الکترونیکی است، به طور مثال پشت چراغ خودرو یک آی سی وجود دارد که الکترونیکی است، چراغ را می‌توانیم تولید کنیم، اما آن قطعه الکترونیکی پشت چراغ را نمی‌توانیم تولید کنیم و وارداتی است و اکنون به دلیل مشکلات واردات این خودرو‌ها ناقص مانده اند.

از وضعیت ساماندهی بازار خودرو چه خبر ؟

عباس تابش معاون وزیر صنعت در رابطه با آخرین وضعیت ساماندهی بازار خودرو، بیان داشت: متعاقب تصمیم ستاد تنظیم بازار در مقابله با محتکران خودرو، گشت بازرسی این سازمان ضمن انجام بازرسی‌های هدفمند و مراجعه به پارکینگ‌های عمومی و خصوصی تعداد متنابهی از این قبیل اماکن را که در آن‌ها خودرو‌های زیادی دپو شده‌اند را شناسایی کرده‌اند.

تابش گفت: این تیم‌های بازرسی به محض شناسایی خودرو‌های صفر کیلومتر دپو شده، ضمن تنظیم صورتجلسه بازرسی به متصدیان پارکینگ‌های خودرویی اعلام می‌دارند که به صاحبان خودرو ابلاغ کنند تا ظرف مدت یک هفته نسبت به تعیین تکلیف خودروی پارک شده اقدام کنند.

عکس زیر از محل پارکینگ پارس خودرو توسط دوربین های ماهواره ای گرفته شده است.

دپوی جدید خودروسازها رونمایی شد؛ حداقل ۲۰ درصد سود برای سه ماه!

 

قبلتر مدیر عامل ایران خودرو که خبر احتکار و دپوی خودرو در پارکینگ ایران خودرو را شایعه ای بیشتر نخوانده بود، هم اکنون بیان کرد: طی دو سال گذشته برخی از افراد به ویژه در فضای مجازی احتکار خودرو توسط خودرو ساز را طرح کرده اند که این موضوع صحت ندارد.

او ضمن تاکید بر تحریم های قطعات خودرو بیان داشت: دو سالی است که تحریم‌های ظالمانه علیه صنعت خودرو اعمال شده، برای جلوگیری از هدر رفت ظرفیت‌های تولید و توان نیروی انسانی، با وجود کسری برخی قطعات، تولیدرا متوقف نکرده ایم. برخی از قطعات‌های های‌تک و الکترونیکی به دلیل مشکلات ارزی با تاخیر از گمرک ترخیص شد و در این مقطع برای استفاده حداکثری از ظرفیت‌های تولید و زمان، ناچاریم خودرو‌ها را با وجود کسری قطعات تولید کنیم.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو بیان داشت که مراحل تحویل خودرو ها به این صورت است که، خودرو‌ها بعد از طی کردن مراحل تولید به کف کارخانه انتقال داده می شوند و در صورتی که قطعات مورد نیاز آن ها تامین شوند، دراولین فرصت کامل می شوند و تحویل مشتریان می شوند، گفت: این اقدام موجب می‌شود تا سرعت تجاری سازی و تکمیل خودرو‌ها نیز افزایش یافته و متعاقب آن تیراژ تولید حفظ شده و تعهداتمان در قبال مشتریان هرچه بهتر و سریع‌تر محقق شود.

اما در این میان یک نکته بسیار مهم وجود دارد و آن هم این نکته است که افزایش قیمت های هر سه ماه یکبار برای خودروسازان سود حداقل ۲۰ درصدی را در پی دارد. شاید همین مورد باشد که شائبه تاخیر در تحویل خودرو ها توسط خودروسازان را به دلیل کسب سود بیشتر تقویت می کند و گفته می شود که خودروسازان منتظر افزایش قیمت‌های بیشتری هستند و نمی خواهند خودروها را تحویل دهند. 

اما بررسی این که چرا واقعا این خودرو‌ها تکمیل نمی شوند، با نهاد‌های نظارتی و قضایی می باشد. خودرو‌هایی که اگر به بازار عرضه شوند می توانند قیمت خودرو را تا حد قابل توجهی کاهش دهند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.