دو سناریو برای حذف یارانه خودرو مازاد خانوار طراحی شده که هنوز نهایی نشده‌اند.

عضو کمیسیون انرژی اظهار داشت: به دنبال این هستیم که یارانه خودروهای مازاد دهک‌های برخوردار را حذف می‌کنیم و به هر خانوار یک خودرو و همچنین خانوارهایی که خودرو ندارند، سهمیه بنزین به آنها تعلق بگیرد.

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، مالک شریعتی نیاسر در مصاحبه ای در خصوص انتقادات بعضی از کارشناسان به طرح تغییر سهمیه‌بندی بنزین از خودرو به خانوار مبنی بر ایجاد بازار سیاه بیان کرد: در حال حاضر دو قیمت هزار و ۵۰۰ تومان و سه هزار تومان برای بنزین وجود دارد. بنابراین اگر سرپرست خانوار که سهمیه بنزین را دریافت می کند بخواهد بنزین سهمیه خود را بین دو رقم بفروشد هیچ مشکلی ایجاد نمی‌شود.

نماینده مردم تهران ضمن تاکید بر اینکه هیچ مشکلی ندارد که سرپرست خانوار سهمیه بنزین خود را در بازار به فروش برساند، گفت: البته نمی‌توانند بنزین سهمیه‌ای را به هر قیمتی بفروشد چراکه قیمت سه هزار تومان به وفور در اختیار مردم است. بنابراین اگر سهمیه خود را دو هزار و ۹۰۰ تومان هم به فروش برساند مشکلی ایجاد نمی‌شود و به معنا ایجاد بازار سیاه نیست.

شریعتی نیاسر همچنین اضافه کرد: بازار سیاه زمانی ایجاد می‌شود که با کمبود عرضه بنزین مواجه باشیم. وقتی بنزین با نرخ ۳ هزار تومان به وفور موجود است، سهمیه بنزین خانوار هم در صورت نرخ‌گذاری بیش از ۳ هزار تومان به فروش نرود، بازار به سمت بنزین سه هزار تومانی می‌رود.

شریعتی نیاسر در ادامه به این سوال که برخی افراد امکان خرید باقیمانده سهمیه بنزین خانوار در پایان هر ماه توسط شرکت پخش و پالایش معادل همان سیاست پرداخت یارانه نقدی ندارند، پاسخ داد: نمی‌تواند معادل یارانه نقدی باشد. توجه داشته باشیم که ۴۸ درصد از یارانه بگیران خودرو ندارند بنابراین بنزینی که توزیع می‌شود به افرادی  است که خودرو دارند و چه بسا مالک بیش از یک دستگاه خودرو هستند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه گفت: به دنبال این هستیم که یارانه خودروهای مازاد دهک‌های برخوردار را حذف می‌کنیم و به هر خانوار یک خودرو و همچنین خانوارهایی که خودرو ندارند، سهمیه بنزین به آنها تعلق بگیرد.

نماینده مردم تهران با اشاره به سناریوهای تعریف شده در خصوص طرح تغییر سهمیه‌بندی بنزین از خودرو به خانوار، افزود: دو سناریو برای حذف یارانه خودرو مازاد خانوار طراحی شده که هنوز نهایی نشده‌اند. سناریو اول این است که معادل ریالی مابه‌التفاوت نرخ بنزین آزاد و سهمیه دولتی که هزار و ۵۰۰ تومان است به تناسب بُعد خانوار به حساب سرپرست خانوار واریز شود که از طریق آن بتواند سبد کالا تهیه کند. سناریو دوم اینکه سهمیه به همه افراد تعلق بگیرد و افراد بتوانند امکان فروش سهمیه باقی‌مانده را داشته باشند که قاعدتا نمی‌توانند بیش از ۳ هزار تومان سهمیه بنزین خود را در بازار بفروشند.

وی خاطر نشان کرد: به شخصه موافق شکل گیری بازار انرژی هستم.

شریعتی نیاسر افزود: در حال حاضر با همین ساز و کار، بیش از چند صد هزار مالک وانت بار در کارگاه‌های خارج از نظارت شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی خودروهای خود را گازسوز کردند و سهمیه بنزینی که به کارت سوخت آنها واریز می‌شود را به فروش می‌رسانند.

نماینده مردم تهرانبا بیان اینکه این طرح هزینه‌ای برای دولت نخواهد داشت، گفت: اساسا اجرای این طرح هیچ هزینه جدیدی برای دولت به همراه نخواهد داشت. روزی ۵۰ میلیون لیتر بنزین یارانه‌ای توزیع و مصرف می‌شود و در این طرح فقط نحوه توزیع را از خودرو به خانوار تغییر می‌دهیم. همان بنزین است و همان یارانه و به منابع جدیدی نیازی نداریم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در خصوص نقش این طرح بیان کرد که فقط یک گام برای عادلانه‌تر شدن توزیع بنزین یارانه‌ای است، گفت: این طرح به صورت عادی اعلام وصول شده است و دو هفته دیگر در دستور کار کمیسیون قرار می‌گیرد که گزارش آن در صحن علنی ارایه شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.