استفاده از دهان شویه برای پیشگیری از کرونا تاثیری ندارد!

0 15

به گفته محققان دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و موسسه تحقیقات سلامت، استفاده از دهان شویه برای پیشگیری از کرونا تایید نشده و توصیه نمی‌شود. علاوه بر این تاثیر سایر محلول‌های ضدعفونی کننده بینی و یا مجاری تنفسی هم به منظور جلوگیری از ابتلا به کرونا ثابت نشده و به بررسی‌های بیشتری در این خصوص نیاز است.

در حال حاضر با توجه به شیوع روزافزون ویروس کرونا و فقدان واکسن موثر و دردسترس برای جلوگیری از شیوع این بیماری، یافتن شیوه‌های ساده و قابل دسترس بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و موسسه تحقیقات سلامت با بررسی شواهد موجود به این سوال پاسخ داده‌اند آیا استفاده از دهان شویه برای پیشگیری از کرونا تاثیری دارد یا خیر؟

با توجه به اینکه برخی دهان شویه‌ها خاصیت ضدویروسی دارند، حدس زده شده که ممکن است دهان شویه بتواند بار ویروسی را در گلو و بزاق میزبان کم کند و باعث عفونت کمتری در فرد مبتلا شود. محققان دریافتند که برخی ترکیبات موجود در دهان شویه‌ها مانند الکل به پوشش لیپیدی خانواده کرونا ویروس آسیب می‌زند اما این تحقیقات بر روی ویروس کرونای جدید ثابت نشده و همچنان در حال بررسی است.

البته لازم به ذکر است که میزان الکل موجود در دهان شویه نسبت به مواد ضدعفونی کننده که ۷۰ درصد الکل دارند، بسیار کمتر و معمولا حدود ۱۴ تا ۲۷ درصد است. علاوه بر الکل، تاثیر ماده دیگر موجود در دهان شویه‌ها تحت عنوان کلروهگزیدین بر ویروس‌ها در سطح آزمایشگاهی مورد مطالعه قرار گرفته اما تاثیر آن بر افراد بررسی نشده است.

موثرترین روش های پیشگیری از ابتلا به کرونا چیست؟

یافته‌های این گروه از محققان نشان می‌دهد که هرگونه اظهارنظری درمورد استفاده از دهان شویه برای پیشگیری از کرونا هنوز قطعی نیست و نیاز به مطالعات بیشتر دارد. همچنین استفاده از سایر محلول‌ها برای ضدعفونی بینی و یا مجاری تنفسی هم به منظور جلوگیری از ابتلا به کووید-۱۹ تایید نشده است.

از این رو همچنان اقدامات پیشگیرانه ارائه شده توسط سازمان جهانی بهداشت و سایر سازمان‌های معتبر عبارتند از: حفظ فاصله فیزیکی و عدم حضور در تجمعات، شستشوی مکرر دست‌ها، خودداری از تماس دست آلوده با چشم، بینی و دهان و استفاده اجباری از ماسک.

در حال حاضر کمیته اطلاع رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران به بررسی مستندات و شواهد علمی درباره ویروس کرونا می‌پردازد و تاکنون هیچ تاییدیه‌ای از طرف این کمیته درخصوص استفاده از دهان شویه برای پیشگیری از کرونا اعلام نشده است. بررسی امکان اثرگذاری دهان شویه‌ها و محلول‌های ضدعفونی بینی به مطالعات بیشتری از طرف جوامع نیاز دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.