افزایش قیمت طلای جهانی به چه دلیل است؟

0 16

به گزارش چاپار نیوز، دکتر حسین مهرابی عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان ضمن اشاره به این مورد که افزایش قیمت طلای جهانی به دلیل افزایش تقاضای جهانی برای طلا است، بیان کرد: سهم اقتصاد ایران در قیمت جهانی طلا خیلی کم است و بیشتر صندوق های بین المللی طلا در این مسئله نقش دارند.

دکتر حسین مهرابی در خصوص قیمت طلا گفت: نوسانات قیمت طلا تابع سه مسئله از جمله قیمت جهانی طلا است که ما خیلی در تعیین آن نقشی نداریم و پیش بینی بنده این است اگر دموکرات ها در انتخابات آمریکا رای بیاورند این قیمت افزایش پیدا می کند و اگر نه، کاهش می یابد.

وی با اعلام این مورد که هر چه تنش های بخش های موازی در اقتصاد مانند بازارهای مالی، تجارت خارجی و بورس بیشتر باشد، تقاضای جهانی برای طلا افزایش پیدا می کند، عنوان کرد: سهم اقتصاد ایران در قیمت جهانی طلا خیلی کم است و بیشتر صندوق های بین المللی طلا در این مسئله نقش دارند.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان در ادامه افزود: دومین فاکتوری که در افزایش قیمت طلا نقش دارد، نرخ ارز است که هرچه قیمت دلار آمریکا بالا برود، در یک عددی ضرب و می شود اُنس طلای جهانی.

وی عنوان کرد: سومین مسئله اثرات روانی یا حباب طلاست که به بازارهای موازی طلا از جمله مسکن، نرخ سود بانکی و بورس در ایران برمی گردد.

مهرابی در ادامه اظهار کرد: هرچه نوسانات و انتظار برای افزایش قیمت در بازارهای دیگر بیشتر باشد، حباب طلا کمتر می شود و هرچه انتظار رکود در بازارهای دیگر بیشتر باشد، حباب طلا بیشتر می شود که در این بخش حباب طلا زیاد نیست.

این استاد دانشگاه بیان کرد: به عنوان مثال اگر امروز قیمت سکه ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است، حدود ۴۰۰ هزار تومان حباب است و ممکن است نهایتا در بدترین شرایط این حباب به یک میلیون تومان برسد.

دکتر مهرابی در پایان گفت: بخش عمده قیمت طلا مربوط به قیمت جهانی، نرخ ارز و سهم کوچکی مربوط به حباب یا اثرات بازارهای موازی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.