دلایل ریزش شاخص بورس / ریزش تا کجا ادامه دارد

0 22

به گزارش چاپار نیوز، دو عضو شورای عالی بورس، دلایل روند کاهش شاخص بورس را بررسی کردند و راه حل توقف ریزش شاخص بورس را حمایت از سهام‌داران دانستند. 

شاهین چراغی – عضو شورای عالی بورس – با توجه به ادامه ریزش شاخص بورس اظهار داشت: موضوع مدیریت سهام شناور در بازار سرمایه از سوی نهادها، صندوق ها، حقوقی ها و فعالین بزرگ اقتصاد جدی تلقی نمی شود و همین عامل مهمترین موضوع افت شاخص طی مدت اخیر بود.

او گفت:این مساله در شورای عالی بورس پیش بینی و همواره در خصوص آن بحث می شد و وزیر اقتصاد نیز پیگیر بود تا وزارتخانه‌ها یا نهادها شناورسازی سهام را بالا ببرند.

شاهین چراغی که در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری حضور داشت، با خاطر نشان کردن این موضوع که مدیریت سهام شرکت های بزرگ که به عنوان شاخص ساز بازار شناخته می شوند در دست نهادهای حاکمیتی یا زیر مجموعه های آن ها یا در اختیار وزارتخانه‌های مختلف هستند، در مورد ریزش شاخص بورس، ادامه داد: متاسفانه در ساختار اقتصاد ما وضعیتی وجود دارد که عمدتاً نهادها، صندوق‌ها و خیلی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری بحث شناورسازی سهام را جدی نمی‌گیرند. این مجموعه ها می توانستند از افزایش قیمت سهام استفاده و سهام خود را عرضه کنند اما متاسفانه مدیران شرکت‌های ما زمانی که قیمت سهامشان رو به بالاست تصمیم فروش نمی‌گیرند به جهت اینکه می‌گویند ممکن است مورد مواخذه سازمان‌های نظارتی و بازرسی قرار بگیریم و همین موضوع باعث می‌شود قیمت با ضریب فزاینده ای بالا برود.

تنها راه نجات بازار سرمایه در شرایط کنونی افزایش سهام شناور شرکت ها است

روح الله حسینی مقدم، دیگر عضو شورای عالی بورس نیز در ادامه صحبت ها گفت: برای افزایش سهام شناور آزاد در بازار سرمایه از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار و وزارت اقتصاد تلاش های زیادی انجام گرفت.زمانی که می گوییم باید سهام شناور افزایش پیداکند به معنای آن است که یک سهامدار استراتژیک سهام خود را در بازار عرضه کند.

او تصریح کرد: اما از نگاه فعال حقوقی شرایط متفاوت بود و به رغم تلاش ها و پیگیری ها،میزان عرضه سهام شناور در سطحی نبود که بتواند جریان نقدینگی ورودی به بازار سرمایه را مدیریت کند.حتی برخی از فعالین حقوقی و سهامداران عمده از بازار حمایت کردند و سطح عرضه سهام شناور را تا حدی افزایش دادند که جایگاه مدیریتی آنها در معرض خطر قرار گرفت.

حسینی با یادآوری این نکته که تنها راه نجات بازار سرمایه در شرایط کنونی افزایش سهام شناور شرکت ها است، بیان داشت:ما نمی توانیم سرمایه را حبس و از رشد بازار جلوگیری کنیم.

اصلاح قوانین بازار باید در دستور کار قرار بگیرد

چراغی اظهار داشت، اصلاح قوانین بازار پیش نیاز مدیریت سهام شناور است و در ادامه گفت: قوانینی و مقرراتی که سهام دار عمده راملزم به عرضه سهام شناور کند. زمانی که سهامدار عمده میلی به عرضه سهام نداشته باشد حتی با دستور وزیر مرتبط با صنعت امکانپذیر نیست.

و حسینی افزود: مصوبه ای از سوی هیات وزیران مبنی بر الزام نهاد های دولتی برای عرضه سهام شناور ابلاغ شد، اما الزام به شکل کامل پاسخگو نبود. باید سهامدار عمده علت حضور خود در بازار را درک کند و بداند چه زمانی باید از ظرفیت بازار سرمایه در مسیر توسعه استفاده کند.  سهامدار عمده خاموش تاثیری بر روند بازار ندارد.

باید از سهام‌دار خرد حمایت شود

چراغی در رابطه با این سوال که، چرا حمایت حقوقی ها از بازار تنها دو روز تداوم داشت و پس از آن ریزش شاخص بورس ادامه داشت، پاسخ داد: ناهماهنگی حقوقی ها در عرضه وتقاضا باعث این توقف شد.  حمایت باید موثر باشد.  ما باید از مردم و سهامدار خرد حمایت کنیم.

حسینی مقدم نیز در این خصوص توضیح داد: تعدادی از حقوقی‌ها و سهامداران عمده در این شرایط با بازار و نهاد ناظر بازار سرمایه صادق نبودند و هیجان کاذب ایجاد کردند. انتظار هم نداریم که حقوقی منابع خود را به بازار تزریق کند.ما باید در این مسیر فرهنگسازی کنیم تا نهاد حقوقی بداند نسبت به شرایط بازار سرمایه مسئولیت دارد.

حقوقی ها فضا را از هیجانی به عقلایی تغییر می دهند

او در رابطه با معنی حمایت از بازار توضیح داد: افتخار ما در بازار سرمایه نقدشوندگی دارایی است.پس اولین حمایت افزایش نقدشوندگی است و در بازارهای دیگر این میزان نقد شوندگی وجود ندارد. نکته دوم وجود هیجان در بازار است.وظیفه حقوقی ها تغییر فضای هیجانی به فضای عقلانی است.

داشتن دید کوتاه مدت عامل اصلی ضرر در بازار سرمایه است

او ضمن برشمردن عوامل ریزش شاخص بورس توضیح داد: از ابتدای سال، تغییر محسوسی در رشد نماگرهای بازار داشتیم. همه به روندها نگاه کردیم. سهام مثبت شد در صف خرید بودیم و منفی شد در صف فروش! متغیرهای اثرگذار سودآوری شرکت ها هیچ تغییری نکرده و ما باید انتظار داشته باشیم جامعه نگاه بلند مدت داشته باشد.

حسینی گفت: روز ورود من به بازار سرمایه شاخص ۲۰۰۰ واحد بود و امسال نزدیک دو میلیون واحد شد.این یک روند است و یک شب و دو شب اتفاق نیفتاده و باید توجه کرد رشد سالانه بازار ۴۲ درصد بوده است.صندوق هایی داریم که سالی ۶۰ درصد بازدهی داشتند. بنابراین باید به بازار سرمایه بلند مدت نگاه کرد.

همچنین حسینی بیان کرد: برای این دوره باید راه حل ارائه کنیم و سهامداران عمده کمک کنند تا از ابزارها و ظرفیت‌ها برای کنترل بازار استفاده کنیم. سهامداران خاموش و عمده باید از خواب بیدار شوند و از ظرفیت بورس استفاده کنند.

او با تذکر این نکته که بورس پیچیده است، گفت: با گذراندن تعدادی کلاس و استفاده از فضای مجازی متخصص این بازار نخواهیم شد و در این بازار باید صبوری کرد.

همچنین وی بیان کرد که تصمیمات و سخن های مسئولان در بازار سرمایه، دلیل تغییر ارزش دارایی‌های مردم است و ادامه داد: تنها نهادی که به اصلاح اساسی اقتصاد کمک می‌کند بورس است و باید همه از آن حمایت کنند و از ظرفیت‌های آن بهره‌مند شوند.

آموزش باید در درجه اول باشد 

چراغی در رابطه با لزوم آموزش برای شروع فعالیت افراد حقیقی در بازار بورس، گفت: استقبال مردم در اوایل سال ۱۳۹۹ بسیار عجیب بود و به بورس اعتماد کردند و سیستم‌های معاملاتی کشش این حجم از معامله را نداشت. باید از ظرفیت فعالان بازار در فضای مجازی استفاده کنیم و اگر بخواهیم هیجان‌های بازار را کم کنیم باید دانش مردم را بالاتر ببریم.

همچنین او از صندوق‌های سرمایه گذاری برای شروع فعالیت افراد کم تجربه نام برد و افزود: سرمایه گذاری در این صندوق‌ها موجب می‌شود مردم در معرض این نوع آسیب‌ها قرار نگیرند.

 ریزش بورس برای دولت نتیجه ی خوبی ندارد

چراغی گفت که دولت به هیچ عنوان برای جبران کسری بودجه وارد بازار نشده است و بیان کرد: تبعات این نوع ریزش برای دولت بیشتر از مزایای آن است. دولت بخشی از دارایی‌های خود را در این بازار واگذار کرده که این دارایی ها، ارزشمند هستند و اگر مردم در همین سهام‌ها باقی بمانند سال آینده، بازدهی بسیار خوبی نسبت به اکنون خواهند داشت. سهام‌ ارزشمند هستند و وضع شرکت‌ها خوب است و مردم دچار هیجان نشوند.

همچنین او در ادامه گفت: با افزایش نقدینگی در کشور نقش بانک مرکزی پررنگ‌تر می‌شود و نیازمند حمایت بیشتر بانک مرکزی هستیم،  چون عمده صندوق‌های سرمایه گذاری متعلق به بانک هاست و از توسعه آن‌ها توسط بانک مرکزی جلوگیری شده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.