دغدغه های مشترک البرز و تهران ؛ از سرایت کمبودها به پایتخت پیشگیری شود

نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: البرز همجوار پایتخت است و اشتراکات البرز و تهران موجب شده که مسائل و مشکلات و دغدغه‌های مشترکی نیز داشته باشند از این رو ضرورت دارد که برای پیشگیری از سرایت کمبودها به پایتخت و برعکس، تدابیر ویژه‌ای اتخاذ شود.

عزیزاله شهبازی در دیدار با اردکانیان وزیر نیرو ضمن تشریح مشکلات استان در زمینه آب و فاضلاب گفت: ریل گذاری بی نظیری در وزارت نیرو برای برنامه ریزی علمی صورت گرفته و پویش هفتگی الف-ب ایران به عنوان یک پروژه به یاد ماندنی و پربار اجرا خواهد شد.

به گزارش چاپارنیوز، وی ادامه داد: اجرای این طرح ها باعث رشد و اشتیاق فراوان مردم می شود و علی رغم اینکه زمان کمی تا پایان دولت باقی مانده است، وزارت نیرو با اهتمام و علاقه ویژه ای نسبت به اجرای برنامه ها و طرح ها اقدام می کند.

شهبازی گفت: در خصوص طرح سازگاری با کمبود آب در البرز، برنامه ریزی خوبی انجام شده و بیش از ۱۴۰ جلسه برگزار شده و ۴۵۰۰ نفر توسط مدیران اجرایی برنامه ریزی شده اند.

وی افزود: این که برنامه های وزارت نیرو به صورت مقطعی نبوده و این امکان را دارد که در سال های آینده نیز ادامه یابد، جای خرسندی و قدردانی دارد.

استاندار البرز با اشاره به برنامه های استان در افق برنامه هفتم توسعه در خصوص استفاده بهینه از آب، گفت: بر این اساس در سال ۱۴۰۵ به حدود ۱۹۶ میلیون مترمکعب صرفه جویی در مصرف آب خواهیم رسید که این امر آرمانی نیست و در واقع قابل دستیابی است.

وی افزود: هم افزایی و همدلی حاکم بر استان گره گشایی از بسیاری از موانع است، بنابراین با توجه به سیاستی که با قوه قضائیه در خصوص چاه های غیرمجاز انجام شده است، با این طرح پیش خواهیم رفت.

شهبازی با اشاره به اینکه کسری مخازن استان سالانه به طور متوسط ​​۵۶ میلیون متر مکعب است، گفت: هر ساله به طور متوسط ​​۵۰ هزار مهاجر از سایر استان ها وارد البرز می شوند و این با زیرساخت های استان متناسب نیست.

وی درخصوص اشتراکات البرز و تهران افزود: متناسب با جمعیت زیرساخت های لازم برای تأمین آب را نداریم و اکنون شهرستان جدیدی اضافه شده که باید زیرساخت های مناسبی برای آن فراهم شود.

فرماندار البرز گفت: گفتنی است مصرف برق صنایع و واحدهای تولیدی البرز ۱۱ درصد افزایش یافته است که نشان از پویایی تولید و صنعت در استان دارد و گواه این ادعا رشد ۹۴ درصدی صادرات استان نسبت به سال گذشته است.

وی افزود: در زمان حضور و دستور وزیر نیرو در استان، عملیات اجرایی اولین پست ۴۰۰ کیلوولت البرز آغاز شد و هم اکنون بیش از ۵۰ درصد پیشرفت دارد.

شهبازی گفت: در هفته دولت طبق دستور وزیر محترم نیرو، حق آبه البرز ۵۵ میلیون مترمکعب از محل سدهای واقع در استان افزایش یافت، اما زیرساخت های لازم از جمله تصفیه خانه برای بهره برداری از این امکان مهم فراهم نشده است.

وی افزود: بر این اساس تقاضا می شود برای تأمین زیرساخت ها نیز به استان توجه ویژه ای شود.

استاندار البرز گفت: حلقه سراسری شبکه آبرسانی البرز نیز مورد تقاضا است زیرا این کار شروع شده و درخواست تکمیل آن را داریم.

وی افزود: البرز در مجاورت پایتخت است و بسیاری از اشتراکات بین این دو استان باعث شده است که آنها مسائل، مشکلات و نگرانی های مشترکی داشته باشند، بنابراین لازم است اقدامات ویژه ای برای جلوگیری از شیوع کمبودها به پایتخت و بالعکس انجام شود.

شهبازی گفت: در بحث تغذیه های مصنوعی که چندی پیش در هشتگرد و فردیس اجرا شد پیش بینی می شود که البرز همچنان مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: به جز کرج و اشتهارد، هیچ یک از شهرستانهای البرز دارای ردیف اعتباری برای فاضلاب نیستند که تخصیص اعتبار برای آنها مورد درخواست است تا بستری برای بهره برداری از فاضلاب فراهم شود.

فرماندار البرز گفت: البرز به تبع از برنامه های وزارت نیرو در زمینه سازگاری با کمبود آب پیشرو است و موارد را با جدیت دنبال می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.