چگونه می توانیم به رضایت از زندگی مشترک دست یابیم؟

محبت کماچی مشاور خانواده، در گفت‌وگویی عنوان کرد: ازدواج مهم ترین رویداد در زندگی فرد است و می تواند شخص را از نو بسازد یا خراب کند. رضایت از زندگی مشترک شاهرگ اساسی برای حیات یک رابطه است.

وی اظهار داشت: رضایت از زندگی مشترک نقش مهمی در سلامت روانی افراد دارد و شاهرگ ضروری برای حیات یک رابطه است.

وی ادامه داد: رضایت از زندگی مشترک با تأمین نیازهای عاطفی و تأمین انتظارات زوجین از زندگی حاصل می شود و عوامل مختلفی از جمله عوامل فردی، محیطی و ارتباطی بر رضایت از زندگی تأثیر می گذارد.

این زوج درمانگر اظهار داشت: عوامل فردی شامل کلیه رفتارها و خصوصیاتی است که شخصیت هر فرد را تعیین می کند و هرچه فرد در آنها نرمال و پویاتر باشد، انتخاب بهتری برای شریک زندگی و آینده خود دارد و آینده بهتر برای خود رقم می زند. همچنین انسان هرچه بطرف بزرگسالی سالمتر حرکت کند، در زندگی شخصی و زندگی مشترک نیز موفق تر خواهد بود.

وی بابیان اینکه عوامل محیطی از جمله اقتصاد، درآمد، جامعه و فرهنگ حاکم بر جامعه، فرزندان و تعداد آنها، خانواده و… هستند، گفت: عوامل ارتباطی معمولاً از طریق آموزش و یادگیری قابل تغییر هستند و می توان مهارت هایی که نمی دانیم یاد بگیریم و سطح این عوامل را بالا ببریم.

روانشناس ادامه داد: مهارت هایی مانند مهارت های ارتباطی، روش های حل تعارض و… نه تنها در رابطه با همسر بلکه برای برقراری ارتباط با دوستان، همکاران و… نیز مورد نیاز است.

وی با اشاره به اینکه اگر ملاک ها و اهداف ازدواج از بعد بالغ وجود انسان و از روی منطق گرفته شود، طبیعتاً می توان انتظار ازدواج عاقلانه را داشت، گفت: هرچه بیشتر به سمت بزرگسال سالم بودن و ذهنیت سالم حرکت کنیم، بیشتر در زندگی موفق خواهیم بود و در زندگی می توانیم انتظار ازدواج پایدار و رضایت بخشی را داشته باشیم.

مشاوره خانواده تأکید کرد: معیارها و اهداف برای همه متفاوت است. اما هر چقدر انسان از نظر بعد بزرگسالی منطقی تر و سالم تر باشد، اهداف و معیارهای بهتری را برای خود ترسیم می کند و زندگی و ازدواج او بهتر است.

وی بابیان اینکه زندگی مثل یک بازی تنیس است و زمانی که فرد سرویس میزند انتظار دریافت پاسخ مثبت دارد، افزود: درواقع رضایت از زندگی مشترک تا زمانی که در مقابل سرویس‌های زده ‌شده پاسخ مثبت داده می‌شود خوب است و این سرویس‌ها ادامه دارد و اگر پاسخ مثبتی دریافت نشو شاید دفعه اول به دل‌گرفته نشود اما به ‌مرور زمان کیفیت این سرویس‌ها پایین می‌آید و شاید هم متوقف شود.

مشاوره خانواده ادامه داد: برای تقویت فداکاری، رفتار و کردار نیک همسرمان باید پاسخ مثبت ارائه بدهیم در غیر این صورت رفته‌رفته مثل دفعه اول نخواهد ماند.

وی گفت: ممکن است هر فردی در گذشته با مردم رابطه داشته باشد؛ اما وقتی افراد زیر یک سقف می روند، یعنی مراحل قبلی را که شامل تحقیق، شناخت و… بود را پشت سر گذاشته اند، یکدیگر را پسندیدند و همه خوبی ها و بدی ها را پذیرفتند، به همین خاطر به‌هیچ‌ عنوان نباید حرفی از گذشته‌های خودشان به میان آورند و طرف مقابل هم به‌هیچ‌ وجه نباید حرفی از گذشته طرف مقابل به زبان بیاورد و یا اینکه به خواهد به ‌طرف مقابل یادآوری کند.

این روانشناس گفت: با طرح سؤالاتی از قبیل “آیا قبلاً رابطه ای داشته ای؟”، “آیا به زیبایی من بود؟”، “رابطه شما چگونه بود؟” یا رفتارهایی مانند مقایسه او با فرد قبلی بسیار اشتباه است.

وی ادامه داد: تأثیر این موارد در رضایت فرد از زندگی نیز به میزان خودآگاهی فرد برمی گردد که نمی تواند زندگی مشترک قبلی و جدید را درگیر کند.

وی گفت: عامل رضایت برای زن و مرد تفاوت زیادی ندارد زیرا سرفصل این رضایت ها از احترام متقابل، وجود مهر، محبت، عشق ورزی و عاطفه بین زن و شوهر گرفته شده است.

وی با تأکید بر اینکه سطح انتظارات از یکدیگر در روابط زناشویی بسیار مهم است، اظهار داشت: هرچه انتظارات و عدم تحقق آنها بیشتر باشد، فاصله بین زن و شوهر بیشتر خواهد بود.

وی توصیه کرد: همسران باید انتظارات خود را از یکدیگر کاهش داده و به اخلاق و اعمال خود رجوع کنند و هر یک از آنها باید تلاش کنند تا خوب بودن را پیش ببرند که این امر به یک فرد بالغ سالم نیز نیاز دارد.

وی افزود: بسیاری از افراد جملاتی مانند “چهره مهم نیست و فقط اخلاق مهم است”، “ظاهر بعد از مدتی تکرار می شود و آن را خیلی سخت نگیرید”، “مراقب باشید همسرتان خیلی زیبا نباشد زیرا در آینده کنترل آن دشوار خواهد بود” و… را می گویند که این نوع حرف ها بسیار اشتباه است، به ویژه برای افرادی که به ظاهر اهمیت می دهند.

کماچی گفت: این افراد باید هنگام ازدواج با شخصی که معیارهای ظاهری او سازگار است ازدواجکنند؛ زیرا بعد از ازدواج، حتی اگر مشکلی هم نداشته باشند، بعد از مدتی ممکن است جملاتی در فکر خود مانند “کاش همسرم این معیارهای زیبایی یا جذابیت هایی که دوستشان داشتم را داشت”، “همسرم بسیار خوب، مهربان و… است. اما کاش زیبا بود” و … را مرور کنند.

وی با بیان اینکه ملاک‌های زیبایی برای هرکسی فرق می‌کند، تأکید کرد: با افرادی ازدواج کنید که ازنظر ملاک‌های زیبایی و جذابیت‌های جنسی با چیزی که در ذهنتان است هم‌خوانی داشته باشد؛ زیرا فردی که زیبایی همسر برایش مهم است همسری مخالف ملاک هایش انتخاب کند، ازدواج موفقی نخواهد شد.

وی ادامه داد: این فرد ممکن است از نظر ظاهری زندگی خوبی داشته باشد؛ اما او همیشه احساس کمبود در ذهن خود خواهد کرد و افسوس می خورد که چرا از ابتدا توجه نکرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.