درگیری ها در افغانستان به علت وابستگی به آمریکا/روند مذاکرات برجامی

بیلویر سینگ، استاد روابط بین الملل و علوم سیاسی در دانشگاه ملی سنگاپور است. وی در مصاحبه ای نظرات خود را درباره تنش های و درگیری ها اخیر در افغانستان و مذاکرات برجامی بیان کرد.

نام افغانستان همیشه با درگیری همراه است

قربانیان واقعی افغانستان، مردم هستند

بیلویر سینگ در ابتدا گفت: این تنش، یا بهتر بگوییم درگیری ها در افغانستان از سال ۱۹۷۹-۸۰ در جریان است و واقعاً متوقف نشده است، در حالی که بازیگران و نیروهای سیاسی مختلف در زمان های مختلف فعالیت می کنند. اما درگیری ها همچنان یک عامل ثابت در افغانستان است. این بیشتر به دلیل عدم انسجام و اجماع داخلی و به ویژه نقش قدرت های منطقه ای و قدرت های بزرگ خارجی است. از این رو، نام دوم افغانستان همیشه با درگیری همراه است و قربانیان واقعی مردم هستند و یک کشور ناکارآمد در حال ظهور است، برخی می گویند، ما با یک کشور شکست خورده روبرو هستیم.

درگیری در افغانستان به پاکستان نیز سرایت خواهد کرد

درگیری افغانستان یک بعد منطقه ای دارد

وی گفت: درگیری ها در افغانستان به پاکستان و برخی کشورهای آسیای میانه گسترش خواهد یافت. همچنین منجر به درگیری قدرت های منطقه ای مانند هند، پاکستان و ایران در درگیری ها شده و احتمالاً ادامه خواهد داشت. بنابراین، درگیری در افغانستان دارای یک بعد منطقه ای است که می تواند درگیری در افغانستان را برای همسایگان خود به دلیل همسویی سیاسی، تهدید رادیکالیسم و ​​تروریسم، مهاجرت پناهندگان و حتی مشکلات اقتصادی از جمله مسئله نفت و خطوط لوله گاز مهم کند.

ایالات متحده هرگز نمی تواند متحد مورد اعتماد یک کشور باشد

ملاحظات داخلی آمریکا منجر به مداخله جهانی شده است

وی با اشاره به تصمیم بایدن برای ترک افغانستان گفت: این یک تصمیم ساده بود ایالات متحده هرگز نمی‌تواند متحد مورد اعتماد کسی باشد. نگاه کنید به آنچه آنها در هند و چین و اکنون در افغانستان انجام دادند. همه آنها مداخلات ناموفق ایالات متحده است باعث خسارت و آسیب در جوامعی شده که آمریکا به آنها حمله کرده و آسیب‌های زیادی را برای ده‌ها سال ایجاد کرده است. بایدن از این خط پیروی می‌کند و ملاحظات سیاسی داخلی آمریکا همچنان مداخلات ایالات متحده در سراسر جهان را موجب می‌شود.

ایران و پاکستان نقش مهمی در صلح در افغانستان دارند

این استاد دانشگاه در مورد نقش ایران و پاکستان در روند صلح افغانستان و پایان درگیری ها در افغانستان گفت: به عنوان همسایگان جدا نشدنی، هر دو کشور باید نقش مستقیم داشته باشند؛ زیرا آنها همسایگان افغانستان هستند و ارتباط مستقیمی بین جمعیت افغانستان و این دو کشور وجود دارد. مسائل اقتصادی، سیاسی و امنیتی همچنین شامل افغانستان و دو کشور است. این سؤال که کابل چقدر اجازه می دهد اسلام آباد و تهران در این روند درگیر شوند مسئله دیگری است.

هر کشوری که برای امنیت طولانی مدت به ایالات متحده وابسته باشد، پشیمان می شود

آمریکایی ها از انواع بهانه های حقوق بشر برای دخالت در امور کشورها استفاده می کنند

وی در پاسخ به این سؤال که چرا گروه های مدافع حقوق بشر مردم افغانستان را در درگیری ها تنها گذاشته اند، گفت: آن‌ها در واقع همان ایالات متحده و غرب هستند. وقتی آنها مداخله می‌کنند، از انواع بهانه‌های حقوق بشر استفاده می‌کنند، در حالی که دلیل اصلی آن واقعاً استراتژیک و اقتصادی است. ایالات متحده یک شریک کوتاه‌مدت مفید است اما هر کشوری که برای امنیت طولانی‌مدت به آمریکا وابسته باشد‌، سرانجام پشیمان می‌شود  زیرا ایالات متحده یک شریک امنیتی و استراتژیک غیرقابل اعتماد است.

مداخله های آمریکا در کشورهای مختلف بی نتیجه بوده است

وی در مورد عملکرد آمریکا در افغانستان، سوریه و عراق گفت: شکست های بد و بازیکنان کوتاه مدت، این موضوع در هند، چین و سومالی صادق بود و در سوریه، عراق و افغانستان نیز صادق است. در جنگ علیه داعش، ایران و سوریه به پیروزی رسیدند ، نه ایالات متحده یا غرب. اسد پس از ۱۰ سال مداخله غرب هنوز در آنجا است. مداخله غرب در لیبی فقط برای کشتن قذافی خوب بود. پس از آن موفق به ایجاد یک کشور شکست خورده شد. تقریباً در عراق  پس از سرنگونی صدام نیز همین طور است.

احیای برجام وقت گیر است

در وین صحبت های بیشتری شده است و تاکنون اقدامی انجام نشده است

وی علاوه بر درگیری ها در افغانستان در بخش دیگری از سخنان خود به جلسات برجامی پرداخت و گفت: این یک جلسه مستمر است و بایدن متعهد به این جلسات است تا فاصله خود با ترامپ را نشان دهد. در این نشست بیشتر حرف زده می‌شود و تاکنون اقدامی صورت نگرفته است. از طرفی هم این امریکا بود که برجام را رها کرد نه ایران بنابراین باید ایران به آمریکا بی‌اعتماد باشد. من فکر می‌کنم که برجام احیا می‌شود  ولی  زمان می‌برد و در این صورت توافقی برد برد خواهد بود.

توافق هسته ای جدیدی در دولت جدید ایران منعقد خواهد شد

مذاکره کنندگان غربی منتظر چراغ سبز ایالات متحده هستند.

وی افزود: فکر می کنم بایدن می خواهد نسبت به ترامپ پیشرفت کند، بنابراین توافق هسته ای جدیدی در دولت جدید ایران منعقد می شود.

بیلویر سینگ درباره تعلیق مذاکرات وین گفت: من فکر می کنم مذاکرات به زودی از سر گرفته شود. من فکر می کنم مذاکره کنندگان غربی منتظر چراغ سبز ایالات متحده هستند.

دولت جدید ایران خواهان لغو تحریم ها برای بهره مندی از تجارت بین الملل است

این استاد دانشگاه با اشاره به درگیری ها در افغانستان و نیز در مورد تغییر دولت در ایران و تأثیر آن در مذاکرات وین و احیای مجدد برجام گفت: رئیس جمهور جدید جدی به نظر رسیده است و این برای اوضاع مذاکره ایران خوب است. سرانجام، دولت جدید ایران می خواهد تحریم ها را لغو کند تا از تجارت بین المللی و غیره بهره مند شود. بنابراین، به نفع ایران است که شاهد دستیابی به نوعی توافق برای دستیابی به ثروت گسترده ایران در خارج از کشور و افزایش صادرات به نفع مردم آن باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.