ایران برای همیشه از صدای خسرو آواز ایران بی بهره ماند

0 9

خسرو آواز ایران درگذشت. خبر درگذشت این هنرمند بزرگوار، توسط همایون شجریان فرزند این هنرمند تایید شد.

محمدرضا شجریان که از او با تخلص خسرو آواز ایران یاد می شود، یکم مهرماه امسال ۸۰ ساله شد و امروز ۱۷ مهر به دیار باقی شتافت. همایون شجریان با انتشار عکسی سیاه نوشت: “خاک پای مردم ایران به دیدار معشوق پرواز کرد.”

این موسیقیدان بزرگ و خواننده اصیل ایرانی، یکم مهرماه سال ۱۳۱۹ به دنیا آمد و بنیان گذار گروه شهناز بود. ابداع چند ساز موسیقی از دیگر اقدامات خسرو آواز ایران در حوزه موسیقی محسوب می شود. یکی از معروف ترین فعالیت های وی در زمینه قراعت قرآن و خواندن دعای ربنا بود که این اثر توسط سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری به عنوان اثر ملی ثبت شده‌ است. او در سال ۲۰۱۰ به عنوان یکی از ۵۰ صدای برتر جهان معرفی شد و همچنین نامزد دو جایزه گرمی هم بوده است.

در روز ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ جشنواره موسیقی بنیاد آقاخان جایزه ویژه «خداوندگار موسیقی» را به محمدرضا شجریان تقدیم کرد. هیئت داوران این جشنواره در بیانیه ای اعلام کرد: علت تقدیم این جایزه به محمدرضا شجریان نقش آفرینی مستمر او در غنی کردن میراث موسیقایی بشر، استادی بی همتای او در موسیقی و تأثیرگذاری اجتماعی او به عنوان یک موسیقیدان و معلم در ایران و خارج از مرزهای این کشور بوده است. این جایزه در شهر لیسبون پرتغال به شجریان اهدا شد که مژگان شجریان به نیابت از پدر، این جایزه را دریافت کرد.

این هنرمند بزرگوار در روز اربعین دار فانی را وداع گفت و ایران برای همیشه از این نعمت موسیقی بی بهره ماند. جزئیات مراسم خاکسپاری این هنرمند متعاقبا اعلام خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.