ترامپ: چین با هدف کسب مزیت رقابتی عمدا در نرخ برابری ارز دخالت می کند

رئیس جمهور آمریکا بار دیگر چین را به دخالت در نرخ برابری ارز با هدف کسب مزیت رقابتی متهم کرد. به گزارش رویترز، ترامپ از رد درخواستش برای تغییر در نرخ برابری دلار دربرابر ارزهای دیگر توسط مشاورانش خبر داد و گفت: «پیش مشاورانم رفتم و از آن‌ها پرسیدم چطور است کاری برای دلار انجام دهیم؟ آن‌ها گفتند که این کار شدنی نیست و نرخ ارز باید به طور طبیعی شناور باشد».  

دونالد ترامپ که برای شرکت در یک گردهمایی تبلیغاتی در جمعی از هوادارانش در شهر دایتون ایالت اوهایو حاضر شده بود، گفت: «سیاست‌های من باعث شد که مشاغل زیادی در برابر رفتار تهاجمی چین در بازارهای جهانی حفظ شوند».

وی مجددا با تاکید بر ادعاهای خود درباره دخالت عمدی چین در نرخ برابری ارز برای تضعیف رقابت پذیری محصولات آمریکایی اظهار داشت: «در آن زمان (جنگ تجاری سال ۲۰۱۹) ایده تغییر تعمدی نرخ ارز را مطرح نمودم اما مشاورینم با آن مخالفت کردند».

همچنان مشخص نیست که ایده ترامپ برای دستکاری در نرخ ارز دقیقا چه بوده است. تاکنون هیچ کدام از مقامات وزارت خزانه‌داری یا سایر مقامات در این باره حاضر به اظهارنظر نشده‌اند. آمریکا مانند بسیاری از کشورهای غربی  نظام شناور ارزی را مورد استفاده قرار می‌دهد که نرخ برابری ارز در آن طبق مکانیسم عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

بانک مرکزی چین دخالت در نرخ برابری ارز را تکذیب کرد

بانک مرکزی چین ادعای دخالت عمدی در بازار ارز را با هدف کسب مزیت رقابتی را رد کرده است. برخلاف ادعای اخیر ترامپ، در روزهای گذشته ارزش یوان دربرابر دلار پیشروی محسوس داشته و حال به بالاترین سطح دو ماه خود رسیده است.

سال گذشته رئیس جمهور آمریکا بارها و بارها از بانک مرکزی آمریکا درخواست کرده که نرخ بهره را پایین بیاورند تا ارزش دلار کاهش و مزیت رقابتی صادرکنندگان آمریکایی حفظ شود. وزارت خزانه داری آمریکا نیز نام چین را در فهرست کشورهای مداخله کننده در نرخ برابری ارز قرار داده بود.

این دو کشور اواخر سال گذشته بر سر پایان دادن به بعضی موارد اختلافی به توافقی تحت عنوان فاز یک دست یافتند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.