نحوه استفاده از داروهای کاهنده فشار خون در بیماران کرونا

یک کارشناس ارشد علوم تغذیه در خصوص نحوه استفاده از داروهای کاهنده فشار خون از نوع مهارکننده‌های RAAS در بیماران کرونا توصیه‌هایی ارائه کرد. معصومه تهرانی در گفت وگویی، اظهار داشت: فشار خون بالا در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ بسیار شایع است و می تواند شدت بیماری و عوارض آن را در این بیماران افزایش دهد، به طوری که احتمال رسیدن به مراحل شدید بیماری از جمله بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه یا استفاده از دستگاه تهویه مکانیکی یا در نهایت مرگ در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ با فشار خون بالا بیشتر از سایر بیماران کووید است.

وی افزود: اگرچه می توان گفت که فشار خون بالا عاملی در افزایش حساسیت ابتلا به کووید-۱۹ نیست، اما اگر فرد مبتلا به کووید-۱۹ نیز فشار خون بالا داشته باشد، عوارض جانبی شدیدتر و ناخوشایندی را تجربه خواهد کرد.

وی گفت: در مورد استفاده از داروهای کاهنده فشار خون از نوع مهارکننده های RAAS (مانند کاپتوپریل، انالاپریل، لوزارتان و والزارتان) هیچ گونه شواهد بالینی در مورد محدودیت یا قطع این داروها در زمان ابتلا به کووید-۱۹ وجود ندارد.

وی افزود: توصیه می شود که استفاده از داروهای مهارکننده فشار خون RAAS در بیماران مبتلا به کرونا با فشار خون بالا ادامه یابد یا حداقل در این زمان قطع نشود.

عضو گروه تحقیقات آموزش سلامت جهاد دانشگاهی خوزستان، گفت: مهارکننده های RAAS علاوه بر کاهش فشار خون، نقش بسیار مهمی در درمان نارسایی قلبی و اختلالات کلیوی، به ویژه آلبومینوری (دفع آلبومین از طریق ادرار) دارند، بنابراین قطع این داروها یا جایگزینی آنها با داروهای کاهش فشار خون اگرچه می تواند فوایدی داشته باشد، اما مطمئناً عوارض جانبی زیادی مانند فشار خون بالا کنترل نشده، نارسایی قلبی و اختلال عملکرد کلیه وجود دارد که می تواند ناشی از قطع مصرف باشد که می تواند منجر به عوارض شدیدتر در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در مقایسه با زمانی که این بیماران فقط کووید دارند و هیچ بیماری زمینه ای ندارند، شود.

تهرانی افزود: به طور کلی، در طی همه گیری کووید-۱۹، توصیه می شود که کلیه بیماران مبتلا به فشار خون بالا توصیه شود به خود مراقبتی و خود کنترلی فشار خون در منزل تشویق شوند و همچنان پروتکل های بهداشتی، به ویژه شستن دست، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی در مکان های شلوغ را ادامه دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.