خیز سهمگین‌ پنجم کرونا به دلیل چرخش واریانت دلتا بسیار خطرناک تر است

به گزارش چاپارنیوز، دکتر علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،با توجه به خیز سهمگین‌ پنجم کرونا گفت: متأسفانه در چهارمین خیز بیماری، در کمال ناباوری وارد پنجمین خیز کرونا شدیم. یکی از مهمترین موارد در بحران کرونا عدم قرنطینه شهرها، روند کند واکسیناسیون و عدم رعایت بهداشت اجتماعی است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، خاطرنشان کرد: طبق اطلاعات رسمی کاملاً واضح است که اطاعت افراد از بهداشت اجتماعی، استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی به کمتر از ۵۰ درصد رسیده است.

ناجی افزود: کشور در حال حاضر در شرایطی قرار دارد که هر روز بیش از ۲۰ هزار مورد مثبت جدید داریم و طی دو هفته آینده باید به تدریج منتظر موارد بیشتری از ابتلا به بیماری و به دنبال آن افزایش مرگ و میر باشیم.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه با اشاره به اینکه خیز پنجم کرونا به دلیل چرخش نوع دلتا بسیار شدیدتر از پیک های قبلی است، خاطرنشان کرد: این موضوع و به تبع ضررهای ناشی از آن تماما مواردی است که  متوجه مردم است.

وی در مورد خیز سهمگین‌ پنجم کرونا هشدار داد: عواقب کرونا عواقبی است که ۱۰۰٪ بر عهده مردم است؛ مانند از دست دادن جان و عوارض پایداری که ابتلا به این بیماری بر جای می گذارد.

این استاد دانشگاه با اشاره به ویژگی های سویه دلتا، خاطرنشان کرد: این سویه به دلیل گستردگی در شیوع و اینکه معمولاً همه اعضای خانواده را تحت تأثیر قرار می دهد، در بسیاری از موارد می تواند خسارات جبران ناپذیری به خانواده ها وارد کند.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه خواستار حساسیت بیشتر مردم نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی شد و هشدار داد که دولت باید محدودیت های احتیاطی بیشتری را برای کنترل کرونا ایجاد کند و مردم را مجبور به رعایت بهداشت اجتماعی کند.

وی با اشاره به اینکه بر خلاف تصور عمومی که واکسیناسیون یا یکبار ابتلا به کووید-۱۹ می تواند از ابتلای مجدد جلوگیری کند، یک باور غلط و نادرست است، خاطرنشان کرد: در بسیاری از موارد، افراد پس از ابتلا به بیماری کرونا مجدداً به این بیماری مبتلا می شوند و یا حتی در برخی موارد ممکن است به شکل های بدتری نیز مبتلا شوند.

به گفته دکتر ناجی، عوارض بیماری کرونا جدی است که دولت باید از نظر آموزش و تأکید بر رعایت پروتکل ها جدی تر باشد تا مردم بدانند که خطر بیماری کرونا بسیار جدی است.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه با بیان اینکه ایران یکی از کشورهایی است که شیوع زیاد کرونا را تجربه کرده است، گفت: خطر مرگ و میر و از کار افتادگی پس از کرونا بسیار زیاد است و متأسفانه در روزهای آینده باید منتظر مرگ و میر بیشتر ناشی از کرونا باشیم.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی خواستار تصمیم گیری مناسب و به موقع دولت، با هدف کنترل اپیدمی کرونا شد و ادامه داد: سیاستگزاران باید سکون جمعیت و قرنطینه سازی شهرها را به صورت بسیار جدی برقرار کنند و فقط به اعمال جریمه بسنده نکند تا گردش ویروس کمتر شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.