خودداری از عدم رعایت بهداشت حتی در صورت تزریق واکسن کرونا

رئیس جمهور با بیان اینکه متأسفانه عدم رعایت بهداشت و گزارش ها حاکی از افزایش تعداد بستری مبتلایان به ویروس جهش یافته هندی در برخی از استان های کشور است، گفت: راه حل اصلی و بهترین راه برای محافظت از کشور و مردم در برابر این بیماری فاصله گرفتن از ویروس در چارچوب رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و پرهیز از اجتماعات است. وی همچنین ابراز امیدواری کرد که شرایط برای بازگشایی مدارس در ماه مهر فراهم شود.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، با اشاره به گذشت ۱۷ ماه از ورود ویروس کرونا به کشور و فعال شدن آن در اشکال و سویه های مختلف، ووهانی، انگلیسی و هندی، افزود: این ویروس خطرناک در این مدت علاوه بر ایجاد مشکلات بسیاری برای سلامتی مردم، مشکلات زیادی را در زمینه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و آموزشی ایجاد کرده است.

روحانی با تأکید بر اینکه تمام تلاش ها برای جلوگیری از شیوع ویروس در کشور انجام شده است، اظهار داشت: این تلاش ها باعث تاخیر در انتقال و شیوع ویروس شده است اما متأسفانه هنوز شاهد اصل انتقال و جهش ویروس در کشور هستیم. به دلایل مختلفی از جمله انتخابات، سفرها و ترددهای غیرضروری و همچنین کاهش رعایت پروتکل ها، تصور می شد که اوضاع به سمت آرامش در سراسر کشور دوباره با یک خیز صعودی بیماری در حال حرکت است.

رئیس جمهور با ابراز نگرانی از عدم رعایت بهداشت که طبق گزارش ها در جامعه به ۴۸ درصد کاهش یافته است، گفت: همه ما باید سعی کنیم از عادی شدن این ویروس خطرناک جلوگیری کنیم و رعایت کامل بهداشت باید در دستور کار خود قرار گیرد.

روحانی در ادامه به اهمیت تزریق واکسن در کنترل بیماری و کاهش تلفات اشاره کرد و با اشاره به عدم رعایت بهداشت گفت: تا به امروز بیش از ۷ میلیون دوز واکسن تزریق و ۲ میلیون دوز توزیع شده است که در مجموع در دو هفته آینده ۱۰ میلیون دوز واکسن در دسترس خواهد بود و با واکسیناسیون افراد بالای ۶۵ سال و بیماران زمینه ای و مشاغل حساس در طی روزها و هفته های آینده، تا پایان این دولت به قول خود در بخش واکسن عمل خواهیم کرد.

رئیس جمهور گفت: اگر بخواهیم به طور کلی از این ویروس فاصله بگیریم، باید شرایط امنیتی خوبی را در برابر ویروس هم در داخل کشور و هم در استان های مختلف و هم در سایر کشورهای جهان داشته باشیم. در غیر این صورت، تلاش ها برای مبارزه با ویروس فقط باعث تاخیر در گسترش ویروس تا حدودی می شود، اما شاهد اصل انتشار و انتقال و حتی جهش خواهیم بود.

روحانی با بیان اینکه ایمن ترین راه برای در امان ماندن از ویروس کرونا رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و خودداری از عدم رعایت بهداشت حتی در صورت تزریق واکسن است، افزود: امروز اعلام شد به طور متوسط ​​۴۸٪ کشور پروتکل ها را دنبال می کنند که بسیار کم است. توقع این است که پروتکل ها حداقل ۸۵ و ۹۰ درصد رعایت شوند، در غیر این صورت مشکلات زیادی برای مردم به وجود خواهد آمد.

رئیس جمهور واکسیناسیون را روش مؤثر دیگری برای مقابله با شیوع کرونا خواند و گفت: با حدود ۱۰ میلیون دوز واکسنی که طی یکی دو هفته آینده تأمین و تزریق می شود، انشاءالله تا پایان این دولت، به وعده خود که مردم ۶۵ سال به بالا و افراد دارای بیماری زمینه ای واکسینه می شوند، عمل خواهیم کرد، در حالی که در برخی از استان ها افراد بالای ۵۰ سال و حتی در برخی مناطق مرزی و جزایر افراد بالای ۱۸ سال واکسینه می شوند.

روحانی ابراز امیدواری کرد که در ماه های آینده واکسن های ساخت داخل نیز در واکسیناسیون ملی مورد استفاده قرار می گیرند، افزود: مردم باید بدانند که واکسیناسیون نباید عاملی باشد که فکر می کنند منجر به کنار گذاشته شدن پروتکل های بهداشتی شود. واکسیناسیون تأثیر زیادی در کاهش مرگ و میر دارد، اما نمی تواند به طور کامل از انتقال بیماری جلوگیری کند و کشورهایی که پس از واکسیناسیون گسترده اجرای پروتکل ها را کاهش داده اند، از این کار پشیمان شده اند.

رئیس جمهور با توجه به خودداری از عدم رعایت بهداشت تأکید کرد تا زمانی که واکسیناسیون به طور مؤثر و قابل قبول در سراسر جهان انجام نشود، باید تلاش کنیم جلوی عادی انگاری شیوع کرونا را بگیریم، زیرا واکسیناسیون در سطح فعلی نمی تواند چرخه انتقال ویروس را متوقف کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.