اصلی‌ترین خواسته ایران در برجام رفع تحریم‌ها است؛ نه بازگشت به آن

ابوالفضل عمویی در گفت‌وگویی، با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری درباره خواسته ایران در برجام عنوان کرد: فرمایشات مقام معظم رهبری در موضوع نوع مواجهه با اروپا و آمریکا، راهبرد کلان ما را در این مسیر مشخص کرد. بر این اساس مهم‌ترین موضوع ما رفع تحریم‌ها علیه ایران است و بازگشت به برجام موضوع اصلی ما نیست.

او بیان کرد: رفع موثر تحریم‌ها خواسته اصلی ایران در برجام بوده و بازگشت آمریکا به برجام مساله بعدی به شمار می‌آید. در این مسیر نیز موضع ما روشن است، مبنی بر این‌که ما در موضوع برنامه دفاعی از جمله موشکی به هیچ عنوان مذاکره نخواهیم کرد چون این مورد از مسائل حیاتی کشور است. در بحث منطقه‌ای نیز طرف مقابل را صاحب صلاحیت نمی‌دانیم که بتواند درباره‌ی مساله منطقه اظهارنظر کند. ایران جزئی از منطقه غرب آسیاست و ضمن تلاش‌های مختلف برای حفظ ثبات منطقه تاکید دارد که طرف مقابل حق دخالت ندارد و ما و همپیمانان‌مان در منطقه اقدامات موثری را انجام خواهیم داد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاکید بر این‌که «در این راه باید کلیه گفت و گوها حول مسیر لغو تحریم‌ها باشد»، تصریح کرد: اگر تحریم‌ها رفع نشود انجام ادامه تعهدات از سوی ایران بی‌معناست و تعهد تنها در برابر تعهد پذیرفتنی است.

او افزود: مساله دیگر پرداخت خساراتی است که در این چند سال با اقدامات مخرب دونالد ترامپ و هیات حاکمه آمریکا در کشورمان تحمیل شده و باید جبران شود. طبق گفته پمپئو در دو سه سال اخیر آمریکا مانع فروش بیش از ۷۰ میلیارد دلار نفت ایران شده، محاسبات دیگر نیز نشان می‌دهد که نزدیک به ۲۰۰ میلیارد دلار هزینه به کشورمان تحمیل شده که اینها تنها به دلیل تحریم‌های چند سال اخیر است.

عمویی در انتها با تاکید بر مهم‌ترین خواسته ایران در برجام گفت: باید مراقب باشیم که آمریکا از شرایط بازگشت به برجام و لغو تحریم‌ها برای فعال کردن مکانیزم ماشه سوءاستفاده نکند ما اجازه نمی‌دهیم که آمریکا از این شرایط سوء‌استفاده کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.