مهم ترین توصیه ها برای پیشگیری از خطر گازگرفتگی در فصل سرما

با توجه به اینکه منوکسید کربن گازی بی رنگ و بو است، افزایش تلفات مسمومیت با این گاز و در واقع خطر گازگرفتگی در نیمه دوم سال بیشتر است. از این رو رعایت نکات ایمنی در نصب و به کارگیری وسایل گرمایشی در فصل پاییز و زمستان اهمیت ویژه ای دارد.

به گزارش چاپار، اداره کل پزشکی قانونی استان مازندران با اشاره به آمارهای موجود ضمن هشدار نسبت به افزایش تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در نیمه دوم سال، بر رعایت نکات ایمنی در نصب و به کارگیری وسایل گرمایشی که عمدتا به سیستم گاز شهری متصل است، در فصل پاییز و زمستان تاکید کرد.

همچنین ضمن استفاده بهینه از وسایل گرمازا،‌ به توصیه های ایمنی در خصوص سالم بودن و استفاده درست از وسایل گرمایشی و مسیر خروجی گاز مونوکسید کربن از دودکش این وسایل توجه کنند.

چند توصیه برای پیشگیری از خطر گازگرفتگی

گمونوکسید کربن گازی بدون رنگ و بو و عمده‌ترین منبع تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز است ولی معمولا در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی به ویژه در محیط‌های در بسته و فاقد اکسیژن ممکن است تولید شود.

استفاده از آبگرمکن یا بخاری های مستعمل یا دارای نقص فنی و یا فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل، بیشترین موارد خطر گازگرفتگی را تشکیل می دهند. از آن جا که تمایل این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون ما ۲۵۰ برابر بیش از اکسیژن است، با بالا رفتن درصد آن در هوای اتاق، به سرعت باعث ایجاد مسمومیت شده و اکسیژن رسانی به بافت های مختلف بدن مانند مغز و قلب را دچار اختلال می کند که به دلیل بی رنگ و بی بو بودن این گاز، ممکن است وجود آن در محیط تا زمان ایجاد علایم مسمومیت شدید مورد توجه واقع نشود.

علائم خطر گازگرفتگی با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و گاه درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما است. در بیماران مبتلا به ناراحتی های قلبی ممکن است تشدید بیماری یک علامت هشدار دهنده باشد.

درخصوص سایر علائم مسمومیت می توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک ها اشاره کرد. توجه داشته باشید که اگر فردی در اثر ابتلا به مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست ندهد، ممکن است دچار نواقص عصبی پیشرفته نظیر فلج عضوی یا اختلال قوای مغز ‌شود. مسمومیت شدید با این گاز می تواند کشنده باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی مازندران در سال گذشته ۳۵ نفر فقط در مازندران بر اثر گاز منواکسید کربن جان خود را از دست دادند که ۲۴ نفر آن در ۶ ماهه دوم سال گزارش شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.