خطر ورشکستگی بیمارستان های دولتی در اثر بحران کرونا در ایران

0 12

مدیر اقتصاد سلامت معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه احتمالا بار بیماری کرونا در پاییز و زمستان پیش رو افزایش یابد، در مورد میزان آمادگی بیمارستان‌ها برای مواجهه با این شرایط بحرانی گفت: «از یک طرف خستگی و فرسودگی کادر درمان در دوره ۷ ماهه شیوع کرونا و از طرف دیگر افزایش هزینه‌ها و کاهش شدید درآمد بیمارستان‌ها، ورشکستگی بیمارستان های دولتی را محتمل‌تر از پیش ساخته و لازم است مسوولان ذی‌ربط به کمک این مراکز بشتابند».

دکتر فریبا ملاجعفری به مهمترین فعالیت‌ها و اقدامات این معاونت برای ارتقای کیفیت ارایه خدمات اشاره کرد و گفت: «در این رابطه می‌توان به پروژه نظام ارجاع الکترونیک، نسخه‌نویسی الکترونیک،  پروژه ارسال الکترونیک اسناد به سازمان‌های بیمه‌گر و پرونده الکترونیک سلامت اشاره کرد که همگی در حال اجراست».

وی در ضمن صحبت‌هایش درخصوص خطر ورشکستگی بیمارستان های دولتی، به فرایند ارسال پرونده‌ بیماران از بیمارستان‌ها به وزارت بهداشت اشاره و تصریح کرد: «در این راستا سامانه سپاس با هدف نظارت بر کامل بودن پرونده بیماران و رسیدگی به شکایات بیماران طراحی شده است».

ملاجعفری با اشاره به نتایج طرح‌هایی از جمله سامانه مدیریت هوشمند بیمارستانی در راستای افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های بیمارستانی، اظهار کرد: «در پی اجرایی شدن این طرح تعداد عمل‌های جراحی به میزان ۱۵.۵۴ درصد،  پذیرش اورژانس۱۳درصد، درآمد بدون احتساب افزایش تعرفه ۱۳.۹ درصد،  تعداد ویزیت‌های سرپایی ۱۶.۵ درصد و تعداد پذیرش سرپایی کلینیک‌ها ۲۶ درصد افزایش داشت».

افزایش هزینه‌ها و کاهش درآمد بیمارستان‌ها در اثر شیوع کرونا

مدیر اقتصاد سلامت معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به شیوع بیماری کرونا و اثرگذاری بالای آن بر افزایش هزینه‌ها و کاهش درآمدهای بیمارستانی، بیان کرد: «از همان ابتدا با هدف مدیریت شرایط سامانه‌هایی برای مدیریت بحران طراحی شد؛ به عنوان نمونه تقویت سامانه مدیریت هوشمند بیمارستانی در این شرایط بسیار مفید بود».

ملاجعفری با اشاره به وضعیت شاخص‌های بیمارستانی از ابتدای شیوع بیماری کرونا و ضمن نگرانی برای خطر ورشکستگی بیمارستان های دولتی توضیح داد: «بررسی این گزارش نشان می‌دهد که شاخص‌ها در سال جاری افت شدید داشته‌اند. طبق این گزارش،  اورژانس ۴۵.۸ درصد، بیماران بستری ۳۱.۵ درصد، عمل جراحی ۴۲.۶ درصد، درآمد بیمارستان‌ها با وجود رشد تعرفه ۱۵ درصدی ۴۰ تا ۴۵ درصد، مراجعات درمانگاه ۵۶.۷۳ درصد، تصویر برداری ۳۴ درصد،  فیزیوتراپی ۴۰.۷ درصد،  مراجعات اندوسکوپی ۶۱ درصد و پزشکی هسته‌ای ۵۸.۲ درصد کاهش یافته‌اند».

وی درخصوص اقدامات صورت گرفته برای جبران این زیان‌ها و پیشگیری از ورشکستگی بیمارستان های دولتی تصریح کرد: «با بهینه و مرتب کردن چینش نیروهای متخصص، جابه‌جایی نیروها از بخش‌های با بیمار کمتر به بخش‌های با بیمار بیشتر، شبانه روزی کردن ظرفیت بخش‌های پاراکلینیک و سی تی، تسریع در ترخیص بیماران بعد از عمل جراحی، افزایش تعداد تخت‌های مراقبت ویژه بیش از تعداد مصوب و توان بهره برداری و اختصاص تعدادی از تخت‌های بخش‌های عادی بیمارستان‌ها به بخش ایزوله و ICU؛ تلاش شده بخشی از این خسارات جبران شود».

ملاجعفری همچنین به بار مالی مضاعف ناشی از تهیه اقلام حفاظت فردی در شرایط کرونا برای بیمارستان‌ها اشاره کرد و افزود: «برآوردی از میزان مصرف اقلام حفاظتی در مراکز تهیه و به ستاد فرماندهی کرونا ارجاع شده تا هزینه‌های آن از طریق سازمان‌های بیمه‌گر و یا وزرات خانه مربوطه جبران شود»

بیمه بخش زیادی از هزینه‌های بیمارستان را تامین نمی‌کند

مدیر اقتصاد سلامت معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درمورد عملکرد سازمان‌های بیمه‌گر در دوران کرونا توضیح داد: «با وجود افزایش هزینه‌های بیمارستان‌ها در این دوران، بسیاری از هزینه‌ها ازطرف بیمه تامین نشده؛ برای مثال با وجود تغییر کاربری برخی بخش‌ها به ICU و افزایش تعداد تخت‌های این بخش، بیمه تامین اجتماعی علی‌رغم مکاتبات صورت گرفته، این بخش‌ها را کسور داده است».

وی ادامه داد: «به عنوان نمونه فقط در یک مورد در بیمارستان شهدای پاکدشت به دلیل افزایش تعداد تخت‌های ICU ، طی یک ماه حدود صد میلیون تومان کسور ایجاد شده که با توجه به وضعیت بحرانی بیمارستان‌ها، این شرایط را سخت‌تر کرده است».

وی ضمن ابراز نگرانی برای خطر ورشکستگی بیمارستان های دولتی به هزینه داروهای بیماران کرونایی اشاره و اظهار کرد: «متاسفانه در بعضی از بیمارستان‌ها، سازمان‌های بیمه‌گر هزینه داروهای مصرف شده برای بیماران کرونا را پرداخت نکرده‌اند. مکاتبات آن هم برای وزارت‌خانه و شورای عالی بیمه و هم برای‌ بیمه تامین اجتماعی ارسال شده ولی تاکنون محقق نشده است».

مسئولین برای رفع خطر ورشکستگی بیمارستان‌ های دولتی چاره‌ای بیاندیشند

به گفته مدیر اقتصاد سلامت معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تمام این مشکلات مالی در کنار فشار جسمی و روانی وارده بر کادر درمان، شرایط دشواری در بیمارستان‌ها ایجاد کرده که باید به منظور رفع آن هرچه سریعتر راهکار مناسبی اندیشیده شود.

در ادامه با مقایسه وضعیت شاخص‌های بیمارستانی در اردیبهشت و تیرماه امسال که دو ماه مشابه از نظر تعداد بیماران کرونایی بوده‌اند، گفت: «بعد از مداخلات انجام شده در تیرماه به نسبت اردیبهشت ماه، تعداد اعمال جراحی حدود ۴۹.۹ درصد، بیماران بستری حدود ۳۴.۷ درصد، مراجعات به درمانگاه حدود ۶۳.۶ درصد، مراجعین تصویر برداری حدود ۳۰ درصد و آندوسکوپی حدود ۶۶.۶ درصد افزایش پیدا کرد».

همچنین افزود: «البته با وجود این افزایش‌ها، در مقایسه با مدت مشابه سال قبل وضعیت مناسبی نداریم؛ چرا که اعمال جراحی به میزان ۲۵ درصد، درآمد به میزان ۲۷ درصد، پذیرش اورژانس حدود ۲۵.۷ درصد، بیماران بستری ۱۹.۷ درصد، مراجعین درمانگاه حدود ۴۱ درصد، فیزیوتراپی ۱۹.۶درصد، تصویر برداری ۲۲ درصد، آندوسکوپی ۳۸.۷ درصد در تیرماه امسال در مقایسه با تیرماه سال گذشته کاهش یافته است».

ملاجعفری در پایان خاطرنشان کرد: «از یک طرف خستگی و فرسودگی کادر درمان در دوره ۷ ماهه شیوع کرونا و از طرف دیگر افزایش هزینه‌ها و کاهش شدید درآمد بیمارستان‌ها، ورشکستگی بیمارستان های دولتی را محتمل‌تر از پیش ساخته؛ بنابراین سازمان برنامه و بودجه و سایر ارگان‌های ذیربط باید ضمن حمایت اقتصادی از بیمارستان‌ها، با هدف جبران کسری‌ها هرچه سریعتر به کمک بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بشتابند».

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.