خطر همزمانی کرونا و آنفلوآنزا در فصل پاییز و شیوع آن ها در مدارس

به گزارش چاپار نیوز، در سال جاری مدارس درحالی دو هفته زودتر بازگشایی شدند که نگرانی از انتقال کرونا در مدارس توسط کودکان و خطر همزمانی کرونا با آنفلوآنزا ، ذهن خانواده های دانش آموزان را درگیر کرده است و نگرانی های زیادی در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس وجود دارد.

بر طبق قانون مصوب مجلس در سال ۱۳۷۶ آغاز سال تحصیلی تمامی پایه ها از اول مهرماه آغاز و تا پایان اردیبهشت ماه ادامه دارد. در حالی که امسال و بنابر نظر ستاد ملی مبارزه با کرونا مدارس دو هفته زودتر بازگشایی شدند تا شاید بتوانند تا حدودی از احتمال همزمانی همه گیری کرونا با آنفلوآنزای فصلی جلوگیری کنند.

تا قبل از این هم مسئولان بهداشت کشور و در راس آن ها سعید نمکی، وزیر بهداشت و درمان در خصوص خطر همزمانی آنفلوآنزا و کرونا اعلام کردند: ممکن است پاییز سختی در پیش داشته و شاهد همزمانی کرونا و آنفلوآنزا باشیم.

حسینعلی شهریاری رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز درباره خطر همزمانی کرونا و آنفلوآنزا گفت: «کرونا با ما خواهد بود و این زودی ها هم دست بردار نیست باید خود را برای روزهای سخت آماده کنیم چون از مهرماه با شیوع آنفلوآنزا روبرو خواهیم بود که به اعتقاد برخی از خبرگان و متخصصان بیماری های عفونی به دلیل گذشت ۱۰ سال از شیوع آن امسال با نوع شدیدتر آن را روبرو خواهیم شد.»

این هشدارها سبب شد تا ستاد ملی مبارزه با کرونا، آغاز سال تحصیلی جدید را از ۱۵ شهریور ماه اعلام کند. همچنین پروتکل های بهداشتی دقیقی را در مدارس اجرایی نماید. محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پروش در این خصوص اظهار کرد: « باید بازگشایی مدارس با شکوه تر برگزار شود و سال تحصیلی را با موفقیت به پایان برسانیم. بازگشایی مدارس یک رویداد بزرگ ملی است و این آیین باید مطابق پروتکل های وزارت بهداشت باشد.»

وی افزود: «اصل بر حضور دانش آموزان در مدارس است مگر اینکه نتوانیم پروتکل ها را رعایت کنیم. باید هر جا تعداد دانش آموزان زیاد باشد آن ها را در گروه ها و زمان های مختلف برای حضور در مدرسه گروه بندی کرد. همچنین باید یک متر بین هر دانش آموز با دانش آموز دیگر فاصله باشد.»

مخالفت برخی نمایندگان با حضور دانش آموزان در مدارس

این در حالی است که عده ای از نمایندگان مجلس مخالفت خود را با حضور دانش آموزان در مدارس اعلام کرده بودند و برخی هم بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس و توزیع ماسک و مواد ضدعفونی کننده رایگان به دانش آموزان تاکید داشتند. مهرداد ویس کرمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در این خصوص عنوان کرد: «حضور دانش آموزان در مدارس منوط به رعایت نکات بهداشتی است، باید وزارت آموزش و پرورش بسته های بهداشتی شامل ماسک و مواد ضدعفونی کننده را حداقل در میان دانش آموزان نیازمند توزیع کند.»

نظرهای متناقض در رابطه با بازگشایی مدارس زمانی به اوجخود رسید که حضوری دانش آموزان در مدارس اجباری شد. جبار کوچکی نژاد نماینده رشت در مجلس در واکنش به این موضوع اعلام کرد: « باید ۱۳ میلیون دانش آموز بر سر کلاس های درس حاضر شوند و در این شرایط شاهد اظهارنظرهای متناقضی درباره ی نحوه بازگشایی مدارس هستیم پیشنهادم این است که در جلسه ویژه ای مجلس درباره مباحث آموزش و پرورش ورود کرده تا وضعیت آنها مشخص شود.»

بر طبق گفته های احمد حسین فلاحی سخنگوی کمیسیون آموزش، حاجی میرزایی اعلام کرده بود که حضور دانش آموزان در کلاس های درس اختیاری است لذا وزارت آموزش و پرورش ملزم به ارائه خدمات به صورت حضوری و مجازی به دانش آموزان است.

کمیسیون بهداشت و درمان مجلس طی جلسه ای فوق العاده در تاریخ ۱۶ شهریور ماه و در حضور مسوولانی از دو وزارت خانه آموزش و پرورش و بهداشت و درمان بر ضرورت نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید کرد. همچنین مقرر شد تا کمیته ای تشکیل شده و  به رصد روزانه میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس بپردازد.

با وجود اختیاری شدن حضور دانش آموزان در مدارس، توجه به این مورد که مدارس تا چه میزان به رعایت پروتکل های بهداشتی پایبند بمانند و ماسک و مواد ضدعفونی کننده به اندازه کافی در اختیار دانش آموزان قرار دهند، امری ضروری است. عبدالحسین روح الامینی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این رابطه گفت: « باید بودجه لازم به مدارس داده شود تا آنها بتوانند مواد ضد عفونی کننده و اقلام بهداشتی را تامین کنند؛ نه اینکه خریداری کرده و بعد به آنها پول دهند. در اینجا بار اصلی بر دوش مربیان و انجمن اولیا و مربیان است تا ضمن نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس پیگیری های لازم را انجام دهند.»

کمبود امکانات برای تمام دانش آموزان جهت آموزش غیرحضوری

خطر همزمانی کرونا و آنفلوآنزا در مدارس در حالی رخ داده است که برای تحصیل غیر حضوری دانش آموزان به مواردی مانند تلفن همراه هوشمند، اینترنت پرسرعت، کارایی صحیح سامانه شاد و بسیاری موارد دیگر نیاز است. در حال حاضر این امکانات در سراسر کشور وجود ندارد و نمایندگان مجلس هم از این موضوع اطلاع دارند. به همین جهت دولت باید برنامه ای مدون برای همه دانش آموزان در تمام کشور فراهم کند. سخنگوی کمیسیون آموزش، وزیر آموزش و پروش در رابطه با این کمبود ها گفت: «اپلیکیشن شاد در دسترس است، البته که باید اشکالات و ایرادات آن رفع شود. در تلویزیون هم ساعاتی برای تدریس در نظر گرفته شده دولت به درخواست ما برای اختصاص سیم کارت رایگان به دانش آموزان پاسخ مثبت داده تا آنها در فضای مجازی ایمن باشند البته هنوز موضوع اینترنت رایگان معلوم نشده است.»

در مجلس شورای اسلامی طرحی دوفوریتی برای دسترسی دانش آموزان به تبلت و تلفن همراه هوشمند نیز تهیه شد که احمد نادری عضو کمیسیون  آموزش و تحقیقات مجلس درباره آن، توضیحات زیر را مطح کرد: «طبق اعلام رسمی آموزش و پرورش برخی دانش آموزان برای اتصال به شبکه شاد جهت آموزش آنلاین به سخت افزار دسترسی ندارند باید فکری برای این دانش آموزان کرد که عمدتا از طبقه محروم و نیازمند هستند.» او با ارائه توضیحاتی درباره ابعاد این طرح گفت: «در این طرح پیش بینی شده از محل دریافت مالیات بر دخانیات و اعتبارات دیگری این سخت افزارها تامین شود.»

در آخر باید بدانیم که اصلی ترین عامل برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا آموزش به دانش آموزان در رابطه با رعایت فاصله اجتماعی و همچنین رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.