خطر فوت در اثر کرونا در مبتلایان به سرطان / ریسک ابتلا کرونا در زنان و مردان

به گزارش چاپار نیوز، مهراندخت عابدینی، پزشک متخصص زنان در رابطه با خطر فوت در اثر کرونا در افراد مبتلا به سرطان اعلام کرد: مبتلایان به سرطان جزو گروه‌های پر خطر محسوب می‌شوند و خطر فوت در اثر کرونا در این افراد شش تا هفت درصد است، بنابراین رعایت پروتکل‌ها در این افراد و اعضا خانواده‌شان بسیار اهمیت دارد.

شرایط مراکز ناباروری در دوران شیوع کرونا

مهراندخت عابدینی در وبینار زنان و خانواده در خصوص سلامت باروری زنان در دوران کرونا گفت: بحث ناباروری از نظر اکثر مجامع به عنوان مباحثی که نمی‌توان آن‌ها را به تاخیر انداخت، مطرح است. بنابراین در دوران شیوع کووید۱۹ مراکز ارائه دهنده خدمات به این زنان با ایجاد اولویت بندی برای تخمک گیری و فریز و… به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

وی ضمن اشاره به این مورد که در مراکز درمان ناباروری به مراجعه کنندگان فرمی برای پر کردن جهت اطلاع از وضعیت سلامتی و عدم ابتلا به کرونا داده می‌شود، خاطر نشان کرد: انتظار داریم هر فردی خودش ارزیابی کننده وضعیت خودش باشد، اگر فردی کاندید IVF  است، این مسئله اهمیت دارد که در شروع دارو درمانی هیچ نشانه‌ای از ابتلا به کرونا نداشته باشد. بنابراین خود افراد و خانواده شان باید نکات ایمنی را رعایت کنند تا در روز تخمک گیری مبتلا به کرونا نباشند.

به گفته این پزشک متخصص زنان ، دستورالعمل های بسیاری در جهت رعایت پروتکل های بهداشتی در مراکز ناباروری ارائه شده است که شامل بخش‌های مختلف مانند پذیرش، آزمایشگاه و… می باشد. همچنین مهم ترین نکته در رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام موارد ضروری توسط خود بیمار و اطرافیان اوست.

مقایسه ریسک ابتلا به کرونا در زنان و مردان

همچنین دکتر کیانوش کمالی، پزشک متخصص عفونی ضمن اشاره به این مورد که ریسک ابتلا به کرونا در زنان و مردان یکسان است، اظهار کرد: ریسک عوارض کرونا برای آقایان بیشتر از خانم‌ها است، اما خانم‌ها بیشتر از آقایان درگیر عوارض سلامت روانی در دوران کرونا می‌شوند؛ به گونه‌ای که عوارض روانی ناشی از کرونا در زنان ۳ برابر مردان است.

ضرورت خودمراقبتی در ایام کرونا

دکتر کمالی در وبینار زنان و کرونا ضمن تاکید بر اهمیت خودمراقبتی در دوران کرونا خاطر نشان کرد: خودمراقبتی دانشی آموخته شده توامان با مسئولیت است که فرد مسئولیت مراقبت از خود، خانواده و جامعه را بر عهده می‌گیرد.

وی افزود: با توجه به تحقیقات انجام شده در دوران شیوع کووید ۱۹ زنان بیشتر از مردان شغل خود را از دست داده‌اند، در جریان کووید ۱۹ فشار بالای روانی بر آن‌ها تحمیل شده است، علاوه بر بار سنگین شستشو و ضد عفونی منزل، مسئولیت مراقبت از فرزندان و مراقبت از اعضای خانواده که مبتلا به کرونا شدند هم بر عهده زنان افتاد.

بنابر گفته های این پزشک متخصص عفونی، ۷۰ درصد از کارکنان بهداشتی درمانی را در دنیا خانم ها تشکیل می‌دهند و در این مدت آن‌ها نیز فشارهای روانی بالایی را متحمل شده‌اند.

وی در ادامه اعلام کرد: حضور بیش از حد داخل خانه نشان داده است که مساله خشونت های خانگی علیه زنان تشدید شده است. همچنین خانم ها بیشتر از مردان به ارتباطات اجتماعی وابسته اند و با دوری از این ارتباطات در دوران شیوع کرونا فشارهای روانی حاکم بر آن‌ها افزایش یافت.

دکتر کمالی همچنین عنوان کرد که خانم ها بیشتر از آقایان دچار افزایش وزن هستند و در دوران  شیوع کووید ۱۹ با توجه به محدودیت تردد در بیرون از خانه و محدودیت فعالیت‌های ورزشی، عوامل خطر چاقی افزایش پیدا کرده و زمینه بیماری‌های قلبی عروقی و استخوانی برای بانوان افزایش می یابد.

دکتر کمالی همچنین در پایان گفت: خودمراقبتی تمامی ابعاد مراقبت را در بر می‌گیرد و شامل حفاظت از سبک زندگی سالم، تغذیه سالم، فعالیت بدنی و حفظ ارتباطات با افراد و..‌ می‌شود. همچنین مهم‌ترین نکته در این دوران این است که افراد خانواده حمایت خود را به زنان نشان دهند و در مسئولیت‌های خانه به او کمک کنند تا اندکی از این فشار روانی متحمل بر زنان کاسته شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.