زنگ خطر شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در مازندران + توصیه‌ های مهم

در شرایطی که ویروس کرونا مناسبات مردم را با مشکل مواجه کرده، شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نگرانی جدیدی را برای دامداران استان نیز به همراه داشته است.

به گزارش چاپار، هر سال با ضروع فصل سرما، با انواع بیماری‌های ویروسی مواجه هستیم. بیماری‌هایی که صرفا با مراقبت و پیشگیری می‌توان از ابتلا به آنها مصون ماند. اما امسال با وجود شیوع ویروس کرونا، تمام تلاش‌ها و پروتکل‌ها برای در امان ماندن از این بیماری انجام می‌شود تا هرچه زودتر ریشه‌کن گردد.

مازندران که مانند دیگر نقاط کشور در دوران قرنطینه کرونایی به سر می‌برد، چند روزی است که خبر ورود و شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به آن قوت گرفته و تایید شده است. بیماری ویروسی که در پرندگان وحشی مهاجر و آبزی بروز پیدا کرده و می‌توانند به راحتی آن را به پرندگان وحشی، پرندگان خانگی و بومی انتقال داده و انسان را مبتلا کنند.

تاکنون در سه تالاب آبزی کشور، از جمله تالاب فریدونکنار مازندران، ویروس فوق حاد پرندگان مشاهده شده و تلفاتی نیز در پرندگان دیده شده است. با توجه به اینکه این استان درگیر بیماری کرونا است، ورود ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان زنگ خطر سلامت انسانی، تلفات پرندگان وحشی و مهاجر و پرندگان بومی  را به صدا درآورده است.

خطری که کمترین غفلت از آن می‌تواند فاجعه‌ای انسانی را در مازندران رقم بزند؛ چراکه  وجود ویروس کرونا در کنار ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان احتمال اینکه شرایط حادتری رخ دهدد، زیاد است. به این دلیل که ویروس کرونا جهش پیدا می‌کند و همین امر بر این احتمال قوت می‌بخشد. از سوی دیگر حیات پرندگان نیز در تهدید قرار گرفته است.

توصیه‌های مهم جلوگیری از شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان

در شرایط مذکور، مراقبت از پرندگان خانگی و بومی اهمیت بسیاری دارد تا امکان ارتباط با پرندگان مهاجر وحشی را نداشته باشند. مرغداری‌های صنعتی، می‌توانند از دیگر قربانیان ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان باشند که به تمهیدات عملی برای جلوگیری از خسارت  نیاز است. با این وجود شکار پرندگان مهاجر زمستان گذر این تالاب و فروش در نواحی مختلف، شاید مهم‌ترین خطری باشد که گسترش و سرایت این بیماری در انسان را تهدید می‌کند.

از این رو نیازمند ورود جدی برای مقابله با این پدیده و عملی کردن تدبیرهای لازم است تا سلامت جان انسان به خطر نیفتد و در شرایطی که خطر ابتلا به کرونا همواره در کمین است، معضل دیگری گریبان‌گیر جان آدمی نشود. از طرفی شاهد خسارت حیات وحش نیز نباشیم. ورود جدی سازمان محیط زیست و دامپزشکی استان مازندران به این موضوع دیده می‌شود و می‌توان با آموزش جوامع محلی، جلوگیری از شکار پرندگان، کنترل بیماری در تالاب ، از گسترش صدمات این بیماری پیشگیری کرد.

مردم از گوشت شکار پرندگان نخورند

سید حسین رضوانی، مدیرکل پزشکی قانونی مازندران نیز با اعلام اینکه مازندران از سوی سازمان دامپزشکی کشور به عنوان یکی از کانون‌های آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور معرفی شد، از مردم خواست تا پرندگان‌مهاجر آبزی را شکار نکنند. مازندران یکی از سه کانون آنفلوانزای فوق حاد پرندگان معرفی شد.

وی ضمن تاکید بر اینکه پرندگان وحشی مهاجر که هم اکنون در تالاب‌های استان زمستان گذارنی می‌کنند، می توانند به عنوان مخزن و ناقل بیماری آنفلوانزای پرندگان باشند، از مردم خواست برای حفظ سلامتی خود و خانواده از شکار و یا خرید و فروش آنان جدا پرهیز کنند.

همچنین مدیرکل دامپزشکی استان مازندران از روستائیانی که در اطراف تالاب‌های زیستگاه پرندگان مهاجر زندگی می‌کنند خواست تا در صورت نگهداری طیور بومی با حصارکشی و محصور کردن این پرندگان در منزل، مکان نگهداری را مسقف کنند و از نگهداری همزمان پرندگان آبزی مانند اردک و غاز در کنار سایر ماکیان خودداری نمایند.

وی در ادمه از روستائیان درخواست کرد تا ضمن همکاری با ماموران دامپزشکی و توجه به هشدارهای بهداشتی دامپزشکی از خرید و فروش انواع ماکیان از افراد دوره گرد و دستفروش جدا خودداری کنند.

به گفته رضوانی، خوشبختانه تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر آلوده بودن صنعت طیور مازندران به این بیماری گزارش نشده؛ بنابراین از متصدیان واحدهای طیور صنعتی درخواست می‌کنم تا موارد بهداشتی قرنطینه ای را در واحدهای خود جدی گرفته و در صورت مشاهده تلفات غیر عادی فورا مراتب را با ادارات دامپزشکی ذی صلاح در میان بگذارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.