خرید بیش از ۲۰ میلیون دوز واکسن خارجی کرونا به کجا رسید؟

محمود واعظی در گفت‌وگویی خبری، توضیحاتی درمورد خرید واکسن کرونا از کشورهای خارجی داد و عنوان کرد: همانطور که اعلام شده برای خرید واکسن از جاهای مختلف از جمله سامان جهانی بهداشت برای کوواکس، چین، هند و روسیه اقدام کرده‌ایم.

او با اشاره به تعداد واکسن خریداری شده توسط ایران گفت: قرارداد خرید ۱۶ میلیون و پانصد هزار دوز واکسن کووکس منعقد گردیده است؛ حدود ۲۰۰ میلیون دلار مربوط به این قرارداد نیز به طور کامل تامین شده است؛ این پول نیز پیش از کریسمس آماده شده بود، اما به دلیل تعطیلات کریسمس امروز یا فردا پرداخت خواهد شد و در این خصوص مشکلی وجود نخواهد داشت.

رئیس دفتر رئیس جمهوری ضمن اشاره به خرید واکسن کرونا خارجی یادآوری کرد: با چین در حال توافق برای خرید حدود ۴ میلیون دوز هستیم که خرید این واکسن حدود دو ماه طول می‌کشد با چین و روسیه نیز صحبت‌هایی نیز صحبت‌هایی انجام دادیم که تعداد آن به میزانی که آنها برای فروش تعیین کرده‌اند، بستگی دارد.

واعظی با بیان اینکه «ما نباید همه تخم مرغ های خود را داخل سبد ۳-۴شرکتی که امروز واکسن تولید کرده‌اند بگذاریم» بیان کرد: قطعاً ان شاءالله در آینده تولید واکسن در داخل کشور به نتیجه خواهد رسید. همچنین ممکن است کشورهای دیگر واکسن‌ تولید کند. الان قیمت واکسن‌های موجود مقداری گران است و ممکن است در آینده با تولید بیشتر، از قیمت واکسن کاسته و واکسن ارزان‌تر شود.

او درباره افراد در اولویت دریافت واکسن نیز گفت: بر اساس هدف‌گذاری انجام شده، با توجه به اینکه اکثر فوتی های کرونا مربوط به افراد بالای ۶۰ سال و افراد دارای بیماری زمینه‌ای هستند، به محض دسترسی کشور به واکسن، ابتدا این افراد و همزمان کادر درمان و کسانی که مواجهه بیشتری با ویروس دارند، واکسینه خواهند شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.