خرید واکسن فایزر منتفی شد / چرا ایران واکسن فایزر را نمی خواهد؟

به گزارش چاپارنیوز، قطعاً آغاز واکسیناسیون فایزر در انگلیس تاریخ جدیدی را برای جهانیان رقم زد زیرا مردم این واکسن را ناجی خود می دانستند، اما به نظر می رسد واردات و تزریق آن در ایران داستان پر پیچ و خمی دارد. همانطور که مصطفی غنی، رئیس کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا اخیراً در تلویزیون در رابطه با خرید واکسن فایزر گفت: ایران در اتحادیه جهانی واکسن کرونا (کووکس) اعلام کرده که واکسن فایزر را نمی‌خواهد چرا که این واکسن به شرایط و الزاماتی مانند زنجیره سرد منفی ۷۰ درجه نیاز دارد و این امکانات در هواپیماها و سیستم حمل و نقل ما وجود ندارد.

این اظهارات در حالی صورت گرفت که شهرام آدم نژاد، معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی پیش از این درباره امکانات لازم برای خرید و واردات واکسن فایزر به ایران اعلام کرده بود: سیستم حمل و نقل هوایی ایران آماده واردات واکسن کرونا است و شرایط اعلام شده از سوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی را دارد.
تورج دهقان زنگنه ، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ، نیز تأکید کرد که ما برای واردات انواع واکسن کرونا مشکلی نداریم.

این مقام در گفت وگویی خبری اظهار داشت: در حال حاضر دو شرکت هواپیمایی ایران ایر و ماهان شرایط لازم برای واردات انواع واکسن کرونا را دارند و سازمان هواپیمایی کشوری نیز طی بررسی ها و ارزیابی‌هایی که انجام داده به این نتیجه رسیده است که این دو ایرلاین هیچ مشکلی برای واردات انواع واکسن از جمله فایز را ندارند.

وی اظهار داشت: بررسی های صورت گرفته نشان می دهد که برای واردات واکسن کرونا هواپیماهای ایران‌ایر و ماهان آمادگی لازم را دارند و می توانند با استفاده از یخ خشک دمای مورد نیاز برای واردات هر نوع واکسنی از جمله فایز را که نیاز به دمای منفی ۷۰ درجه دارد، تامین کنند.

اگرچه به نظر می رسد صنعت حمل و نقل هوایی ایران آماده واردات واکسن کرونا می باشد، مشخص نیست چرا ایران در کووکس از دریافت واکسن فایزر که اولین و یکی از موثرترین واکسن‌های کرونا تولید شده در جهان به شمار می‌رود، انصراف داده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.