خروج نیروهای آمریکا از افغانستان ؛ انتقام ترامپ از دولت و مردم

یک کارشناس مسائل منطقه و افغانستان تصمیم احتمالی ترامپ برای خروج نیروهای آمریکا از افغانستان را بیش از هر چیز دیگر انتقام ترامپ از مردم و دولت افغانستان می‌داند که مانع از توافق دوحه با طالبان شدند.

ابوالفضل ظهروند با اشاره به برخی اخبار که حاکی از خروچ فوری نیروهای آمریکا از افغانستان است و دلیل آن در شرایط فعلی که هنوز مشخص نیست رییس جمهور منتخب بعدی آمریکا چه کسی است گفت: «ترامپ شاید از نگاه برخی اقدامات نامتعارفی انجام دهد اما به عقیده من او برای انجام کارهایش از الگوی خاصی پیروی می‌کند.»

وی ادامه داد: «ترامپ انتظار داشت قبل از شروع رقابت انتخاباتی ۲۰۲۰ توافق دوحه به فرجام برسد، یعنی دولت از ملاحظات طالبان تمکین کند اما این کار انجام نشد و الان دو ماه است که نمایندگان دولت و طالبان در دوحه منتظر تغییر و تحولی هستند. ترامپ روی این توافق و استفاده از آن برای پیروزی در انتخابات حساب باز کرده بود و الان وضعیت خود را بسیار بد می‌ببیند. به همین دلیل دست به انتقام می‌زند تا با این کار دست برتر را به طالبان به عنوان یک جریان ضد ساختار بدهد و از آنجایی که خودش نیز شخصیت ضدساختاری دارد، از این تصمیم حمایت می‌کند.»

سفیر پیشین ایران در افغانستان افزود: «نکته دیگر اینکه بایدن در مورد تعهدات آمریکا به افغانستان به احتمال زیاد سیاست اوباما مانند حفظ نیروها و کمک به ساختار دولت را دنبال خواهد کرد. با توجه به شکست احتمالی ترامپ، ترامپ با انجام این تصمیم می‌تواند ضربه محکمی به سیاست‌های بایدن وارد کند. در عین حال تصمیم ترامپ مبنی بر خروج نیروهای آمریکا از افغانستان در این شرایط که فضای سیاسی افغانستان بسیار پیچیده و به هم ریخته است، منجر به افزایش سطح ناامنی و درگیری‌ها و کشتار غیرنظامیان و مردم بی گناه خواهد شد.»

موضع ایران و اروپا دربرابر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان

این کارشناس مسایل منطقه و افغانستان گفت: «با اجرایی شدن تصمیم فوری خروج نیروهای آمریکا از افغانستان حتی اگر فرض کنیم که ترامپ خودش رییس جمهور آینده آمریکا باشد، فضای افغانستان و منطقه بحرانی‌تر خواهد شد. شاید برخی فکر کنند که این فضا به ضرر خود ترامپ خواهد بود اما مساله این است که سیاست‌های آمریکا را باید یکپارچه دید؛ نه اینکه آن‌ها را به این رییس جمهور دموکرات یا آن رییس جمهور جمهوری خواه تقسیم کنیم. ساختار ایالات متحده آمریکا در کل بحران زیست است؛ از این رو افزایش بحران و تنش در منطقه در نبود یک رهبری منسجم در افغانستان در واقع فرصتی دیگر برای آمریکا برای دست درازی و دخالت در امور منطقه است که البته فرصت را از افغانستان برای ایجاد صلح می‌گیرد.»

ظهروند درباره موضع ایران در این باره اظهار کرد: «ایران کار خودش را می‌کند و معتقدم ایران میخ تابوت منطقه است. اگر ژئوپلتیک منطقه و خلاء قدرت در منطقه را در نظر بگیریم، می‌بینیم آنچه منطقه را هنوز سرپا نگه داشته است، موقعیت ایران است که به حفظ نظم منطقه‌ای کمک کرده است. آمریکا هم از همین مساله عصبانی است و حتما فکر می‌کند با این داستان خروج نیروهای آمریکا از افغانستان می‌تواند به ایران فشار آورد. معتقدم اگر ایران در سطح حکمرانی داخلی کمی خود را جمع و جور کند، فرصت های زیادی پیش روی او در منطقه است.»

ظهروند افزود: «اگر امریکا برود اروپایی‌ها زیر سایه آنها مانور می‌دهند. از این رو آنها هم به زودی این کشور را ترک خواهند کرد. اساسا علت حمایت اروپا از بایدن هم همین است، چون نگاه منطقه گرایی و رویکرد جهانی متفاوت از ترامپ دارد. وقتی آمریکا از افغانستان برود، ناتویی دیگر وجود ندارد و آنها هم می‌روند.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.