جزییات خدمات ارائه شده در مراکز ۱۶ ساعته کرونا

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، خدمات ارائه شده به بیماران کووید-۱۹ در مراکز ۱۶ ساعته کرونا را تشریح کرد.

به گزارش سایت چاپار نیوز، دکتر عشرتی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، در نشست خبری با موضوع کووید۱۹ و مراکز ۱۶ ساعته کرونا ، گفت: از ۶ اسفندماه سال گذشته قرار شد برای اینکه مراجعه به بیمارستان‌ها کاهش یابد، مراکزی تعریف شوند تا مراجعان سرپایی به آنجا مراجعه کنند. مراکز ۱۶ ساعته که پیش از این مختص ارائه خدمات ‌PHC بودند، برای این کار انتخاب شدند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: در تاریخ ۶ اسفندماه کار با ۱۳ مرکز در دانشگاه علوم پزشکی ایران آغاز شد. این مراکز همان مراکز خدمات جامع سلامت بودند که شیفت کاری بستری تجربه می‌کردند و تا ۱۲ شب فعال بودند و علاوه بر بیمار تا حدودی اطرافیان او را هم پیگیری می‌کردند.

وی در ادامه گفت: به تدریج تعداد مراکز ۱۶ ساعته افزایش یافت و تاکنون ۲۶ مرکز ۱۶ ساعته تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران خدمات کووید۱۹ ارائه می‌کنند و تا آخر هفته ۳ مرکز دیگر هم به این تعداد اضافه خواهد شد. در نهایت قرار است با همکاری دو دانشگاه علوم پزشکی دیگر یعنی شهید بهشتی و تهران، مراکز خدمات سرپایی ۱۶ ساعته به ۱۰۰ مرکز در سطح استان تهران برسد.

عشرتی تصریح کرد: پیش از آغاز پیک سوم کرونا مراجعه هفتگی ما به مراکز حدود ۲۵۰۰ مورد بود که این عدد پس از پیک سوم به ۷۰۰۰ مورد در هفته رسید.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، ضمن اشاره به اینکه یکی از نکات مهم، جلوگیری از کاهش خدمات PHC است، اظهار کرد: به همین منظور سعی کردیم مراکز ارائه خدمات کووید۱۹ را جدا کنیم و یا مسیر ورودی این بیماران با سایرین یکی نباشد. متاسفانه در ابتدای شیوع کرونا خدماتی نظیر پوشش واکسیناسیون کاهش یافته بود که این موضوع با تمهیدات اندیشیده شده به سطح قابل قبول خود بازگشت.

وی با اشاره به اینکه هر ۵۰ هزار نفر تحت پوشش یک مرکز جامع خدمات سلامت هستند، عنوان کرد: تمام بیماران کرونایی ویزیت رایگان شدند و داروی کلروکین را به شکل رایگان دریافت کردند.

عشرتی اقدام مهم دیگر این مجموعه را ثبت اطلاعات تمام بیماران در کال سنتر دانشگاه خواند و افزود: تمامی اطلاعات در پرتابل‌های مربوطه قید می‌شوند و همان روز اطلاعات به طور موثق در اختیار معاونت بهداشتی دانشگاه قرار می‌گرفت. اطلاعات همچنین در کارتابل مراقب سلامت این بیمار هم قرار می گرفت و پیگیری بیمار و اطرافیانش آغاز می‌شد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: برای افزایش محافظت از فردی که نمونه‌گیری را انجام می‌دهد، کابینی طراحی کردیم تا نمونه گیر پشت آن قرار گیرد و دستانش از دستکش تعبیه شده از کابین بیرون بیاید تا به این طریق از بیمار تست بگیرد.

عشرتی ضمن تاکید بر این که هنوز راپید تست‌های کرونا در این دانشگاه علوم پزشکی توزیع نشده است، اظهار کرد: یکی از محاسن مراکز ۱۶ ساعته کرونا این است که بیمار مشکوک، محتمل و قطعی پس از شناسایی رها نمی‌شوند و حتی با پرس و جو سعی در پیدا کردن تماس‌های نزدیک او نیز داریم. پروتکل‌های مختلفی در زمینه پیگیری بیماران داشتیم که هر کدام کامل کننده دیگری بودند اما در مجموع تمام اطلاعاتی که از بیمار اخذ می‌کردیم در پرونده الکترونیک سلامت و سامانه سیب قید می‌شد.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با انجام رایگان تست PCR کرونا، توضیح داد: در پروتکل‌های اردیبشهت ۹۹ قید شده بود که انجام تست بدون هیچ محدودیتی از نظر سن، جنس، بیماری زمینه‌ای و… رایگان باشد. این پروتکل در شهریور ماه تغییر کرد و اعلام شد انجام تست PCR از افراد بالای ۶۵ سال، خانم‌های باردار و بیماران زمینه‌ای رایگان باشد، اما با رایزنی‌های صورت گرفته قرار شد تا در سطح ۳ دانشگاه استان تهران همچنان بر اساس پروتکل اردیبهشت ماه عمل کنیم و انجام تست از همه‌ گروه‌ها در تهران رایگان باشد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن اشاره به اینکه ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران هستند، گفت: در طرح غربالگری تلفنی برای شناسایی افراد در تماس با بیمار کرونا مثبت ابتدا به ازای هر مریض ۳ نفر از اطرافیانش را بررسی می کردیم که این عدد باید به ۶ نفر فرد تماس نزدیک برسد. پس از عقد قرار داد با آزمایشگاه‌های خصوصی برای انجام تست PCR ظرفیت تست‌ها افزایش یافت و اکنون روزانه بیش از ۱۰۰۰ تست را انجام می‌دهیم. در حالی که در روزهای ابتدایی متوسط زمان پاسخ‌دهی به تست‌ها تا ۳ و ۴ روز طول می‌کشید اکنون این زمان به ۴۸ ساعت رسیده است و با رپید تست‌ها این زمان به ۲۰ دقیقه می‌رسد.

وی در خصوص انجام طرح محله محور مقابله با کرونا تحت عنوان « شهید سلیمانی»، اعلام کرد: همانگونه که ذکر شد در این طرح افزایش شناسایی تماس نزدیک‌ها را دنبال می‌کنیم تا با شناسایی زودتر بیماران، بیماری را بهتر کنترل کنیم. پس از شناسایی بیماران و افرادی که در تماس با او بودند آنها را برای اخذ تست دعوت می‌کنیم و اگر امکان حضور برایشان فراهم نباشد با کمک بسیج یا انجام تست در منازل انجام می‌شود و یا از بیمار می خواهیم به پایگاه‌های بسیج، مساجد و مراکز ما مراجعه کند. البته پیش از ابلاغ طرح شهید سلیمانی ما این کار را پایلوت در منطقه ۱۸ آغاز کردیم و سپس طرح به ما ابلاغ شد. قسمت دیگر طرح هم که مربوط به معیشت افراد است و چندان به دانشگاه‌ها مربوط نمی‌شود.

عشرتی در نهایت افزود: در این طرح بیش از دو سوم مراقبان سلامت و پزشکان درگیر خواهند شد. مابقی مراقبان سلامت نیز مانند گذشته خدمات PHC را به مردم ارائه می‌دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.