حواشی پیرامون شروع دوباره کنسرت ها / وزیر بهداشت به کنسرت بیاید!

اعلام خبر « شروع دوباره کنسرت‌ها به شرط اتمام پیش از ساعت ۱۸» از همان ابتدا که این طرح مطرح شد، دچار حواشی زیادی گردید و پیش از آن که به عنوان راه حلی برای به جریان افتادن چرخ اقتصاد هنر موسیقی در اوج کرونا دیده شود، باعث زیر سوال رفتن هنرمندان و برگزارکنندگان کنسرت ها توسط برخی رسانه ها گردید. اعلام این خبر که سوالات زیادی را در ذهن اهالی موسیقی و همچنین علاقه مندان این هنر به وجود آورد، حتی با شوخی هایی از قبیل «آیا حقیقتا کرونا تا قبل از ساعت ۱۸ خواب است؟» در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی همراه شد.

به گزارش سایت چاپار نیوز، شروع و بازگشایی دوباره کنسرت های موسیقی در دوران کرونا، از آن دسته اخباری است که هر از چند گاهی مطرح می شود اما زمانی که بحث اجرایی شدن آن مطرح می شود، کسی زیر بار مسئولیت پذیرفتن عواقب آن نمی رود.

واقعیت این است که ذات پیشگیری از بیماری کووید – ۱۹ با برگزاری کنسرت و دورهمی ها به شدت در تعارض است و محدود به ساعت خاصی از روز هم نمی شود.

ایده شروع دوباره کنسرت ها در دوران کرونا برای نخستین بار پس از ایام عزاداری محرم و صفر و بهتر شدن وضعیت شیوع کرونا در کشور، مطرح گردید. بر این اساس قرار بر این بود که کنسرت‌ها از عید سعید فطر، دوباره شروع شوند ولی این تاریخ به یکم تیر موکول شد و در ادامه هم «حاشیه های بالا رفتن قیمت بلیط ها»، «ایجاد محدودیت‌های هفتگی برای فعالیت‌های جمعی از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا» و «نگرانی شرکت‌های برگزار کننده کنسرت‌ها بابت ضرر اقتصادی ناشی از پر نشدن سالن ها»، کنسلی این اجراها و بلیط فروشی را با خود به همراه داشت.

پس از آن چندماهی خبری از برگزاری اجراهای حضوری نبود تا اینکه اخباری مبنی بر اجرای کنسرت های پاپ در فضای باز جزیره کیش به گوش رسید. بلیت ها تا سقف ۲۵۰ هزار تومان به فروش رسید و فضای آبنمای موزیکال برای برگزاری انتخاب شد. با این حال این کنسرت ها هم با پادرمیانی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان پس از چند شب برگزاری تعطیل شد تا جان مردم بیش تر از این ها در خطر نیفتد.

حالا چند روزی است که با وجود شرایط بحرانی کرونا در کشور، انتشار مصاحبه ای از مدیرکل دفتر موسیقی درباره امکان شروع برگزاری دوباره کنسرت ها در تهران به شرط اتمام در رأس ساعت ۱۸، بار دیگر سوال برانگیز شده است.

آنچه که از صحبت های اخیر محمد اللهیاری می توان برداشت کرد، عقبگرد از تصمیم برگزاری کنسرت ها تا ساعت ۱۸ است که حالا از سوی وی به محدودیت های جدید ستاد کرونا نسبت داده می شود.

توتونچیان همچنین در خصوص این موضوع که در چنین شرایطی قصد برگزاری کنسرت دارند یا خیر؟ پاسخ داد: بله؛ آقای اللهیاری شفاها به من اعلام کردند که امکان برگزاری کنسرت تا پیش از ساعت ۱۸ وجود دارد. البته این اتفاق به شرط این است که کرونا به قول خود عمل کند و تا ساعت ۱۸ خواب باشد.

او در ادامه بیان کرد: خواب بودن کرونا تا پیش از ساعت ۱۸ ، حداقل با عقل و منطق من جور در نمی‌آید؛ در نتیجه به هیچ کدام از هنرمندان اعلام نکرده‌ام که می‌توانند کنسرت داشته باشند. از طرفی بعید می‌دانم مراجعی که می‌بایست مجوز برگزاری یک کنسرت را صادر کنند، شهامت این را داشته باشند که در این شرایط  قرمز تهران، مجوزی را امضاء کنند و به من اجازه دهند ۱۵۰۰ نفر را زیر یک مکان مسقف جمع کنم.

این مقام مسئول همچنین بیان کرد که «وقتی دولت قشری از جامعه را محروم و یا محدود از درآمدزایی می‌کند، موظف است پاسخگوی محدودیتی باشد که ایجاد کرده است؛ بنابراین باید همانند کشورهای غربی ۸۰ درصد از هزینه‌های ثابت کمپانی‌ها، ۶۰ درصد از تمام حقوق پرسنل و وام‌های میلیون یورویی بدون بهره را پرداخت کنند. ولی دوستان ما برای اینکه این وظایف را انجام ندهد و زیر بار مسؤولیت محدودیت ایجاد کرده نرود، چنین دستورات بی ثمری را صادر می‌کند.»

وی درباره شروع دوباره کنسرت ها  اضافه کرد: اکنون قصد دارم برای فهمیدن صحت و سقم این موضوع به عنوان یکی از متولیان برگزاری کنسرت در سراسر کشور برای گرفتن مجوز برگزاری در این شرایط اقدام کنم تا ثابت شود حتی یک نفر شهامت امضاء کردن این مجوز را ندارد. آیا خود این مسوولان حاضرند اعضای خانواده‌شان را برای تماشای کنسرت در این شرایط بفرستند؟ از وزیر محترم بهداشت و رییس ستاد مبارزه با کرونا هم دعوت می‌کنم که مهمان افتخاری بنده در این کنسرت‌ها باشند!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.