حضور دانش آموزان در مدرسه اجبار نیست / ۲۰ سپتامبر آمریکا منزوی می شود

0 19

به گزارش چاپار نیوز، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری در مورد اجبار حضور دانش آموزان در مدرسه، بیان داشت که: مبارزه با کرونا ساده نیست، مبارزه با ویروس کرونا و تحریم، مبارزه برای بقای ملی است.

سخنگوی دولت بیان کرد: دوگانه‌های جان و نان، جان و عزاداری و جان و آموزش آزمون‌هایی هستند که باید با همکاری و افزایش اعتماد به یکدیگر، با موفقیت آن‌ها را بگذارنیم.

ربیعی ادامه داد: ستاد ملی کرونا در تصمیمات خود در حوزه آموزش، همه ابعاد را مورد توجه قرار داد. اینکه دانش آموزان، آموزش بهتر را دریافت و هم اجتماعی شدن و استفاده از فضای مجازی را تمرین کنند.

وی افزود: طبق تصمیم ستاد کرونا هیچ اجباری برای حضور دانش آموزان در مدارس وجود نخواهد داشت و دولت برنامه‌ای را طراحی می‌کند تا هیچ دانش‌آموزی دچار عقب ماندگی تحصیلی نشود.

ربیعی تاکید داشت: بنابر پیشنهاد وزیر ارتباطات، استفاده از شبکه شاد در سرویس‌های خانگی و تلفن همراه رایگان شده است. ۸۶ هزار مدرسه به اینترنت پرسرعت رایگان مجهز شده‌اند و امکان استفاده پرسرعت رایگان معلمان از فضای مجازی فراهم شده است.

وی بیان کرد: برای حدود ۶۰۰ هزار معلم، همانند آنچه در فروردین ماه رخ داد، وزارت ارتباطات یک بسته هدیه ۳ ماهه را ارائه خواهد کرد. برای دانش آموزان هم بسته‌های اختصاصی تعریف و ارائه خواهد شد. این بسته صرفا برای سایت‌هایی منتخب است که در لیست سفید قرار دارند تا سلامت دانش آموزان در فضای مجازی تامین شود.

سخنگوی دولت اظهار کرد: برای اساتید و دانشجویان هم بسته‌هایی در نظر گرفته شده که تا اول مهر اعلام خواهد شد.

در رابطه با بحث عدالت آموزشی، ربیعی بیان داشت: در بحث دیگری که در دولت صورت گرفت، رئیس‌جمهور تاکید کرد هیچ ایرانی نباید از تحصیل بازبماند. وزارتخانه‌های رفاه و آموزش و پرورش مکلف شدند که بازماندگی از تحصیل در دوران ابتدایی که به علل اقتصادی، فرهنگی و معلولیت در ثبت نام‌ها نبودند را با جدیت دنبال و با تک تک خانواده‌ها گفتگو کنند و موانع حضور این کودکان را برطرف کنند.

اطلاع‌رسانی انتخابات توسط فضای مجازی اجرا می شود

ربیعی در خصوص مصوبه ستاد ملی کرونا در رابطه با انتخابات مجلس، اشاره کرد: یکی از مصوبات در ستاد ملی کرونا بود درباره مرحله دوم انتخابات مجلس بود که براساس این مصوبه انتخابات میان دوره‌ای مجلس در زمان مقرر با رعایت دستورالعمل‌ها برگزار خواهد شد. براساس این مصوبه تشکیل ستاد و سخنرانی ممنوع و تبلیغات و اطلاع رسانی نیز در فضای مجازی انجام خواهد شد.

سخنگوی دولت افزود: برای شناسایی بیشتر داوطلبان، صداوسیما امکانات برابر اطلاع رسانی و تبلیغاتی در حد متعارف در اختیار آنان قرار خواهد داد.

همچنین ربیعی در رابطه با وام ودیعه مسکن گفت: در مصوبه دیگر با توجه به درخواست تعدادی از ودیعه گیران اجاره مسکن، اجازه داده شد تا متقاضیان با بانک‌های عامل تفاهم کرده و مانده بدهی‌های آن‌ها به اقساط تبدیل و پرداخت شود.

وی بیان داشت: دولت برای تسریع در برنامه طرح ملی مسکن و نیز کمک به کارکنان دستگاه‌ها، دولت تصویب کرد ۵۰ درصد از اراضی مازاد دستگاه‌ها به تامین مسکن کارکنان همان واحد اختصاص یابد و مابقی اراضی برای تامین مسکن برای تامین افراد فاقد مسکن تخصیص یابد.

ربیعی گفت: در روز‌های گذشته شاهد مرحله تازه و رو به پیشرفتی در توسعه تعاملات بین المللی سازنده و موثر بودیم که در سفر‌های اخیر مقامات بلندپایه آژانس اتمی و همینطور حضور هیئت اروپایی در ایران بازتاب داشت.

او بیان داشت: این تحرکات دیپلماتیک نشانه دیگری از ناکامی ایالات متحده در پیش‌برد طرح‌های ویرانگری است که نه تنها نابودی برجام بلکه فراتر از آن تهاجم همه جانبه به چندجانبه گرایی و قانونمندی‌های بین المللی را در نظر داشت.

وی اظهار کرد: اخیرا وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده که قصد اعمال تحریم‌های منسوخ شده شورای امنیت علیه ایران را دارد، همان تحریم‌هایی که اعضای شورای امنیت یکصدا با آن مخالفت کردند و هرگونه برگشت پذیری آن بدست آمریکا را ناممکن دانستند. ما بی اعتنا به این تهدید‌ها و نمایش‌های بی معنا، مصمم به تداوم تعامل توأم با احترام و حسن نیت با همه کشور‌های جهان و سازمان‌های بین‌المللی هستیم تا در برابر این یاغی‌گری کم‌سابقه و در کنار ملت‌های جهان، از حاکمیت قانون و هنجار‌های مشترک بین المللی دفاع کنیم.

سخنگوی دولت بیان کرد: علاوه بر اعتمادسازی مستمر به عنوان زیربنای ارتقای روابط خارجی سازنده و موثر با جهان، تلاش برای توسعه روابط تجاری و کاهش موانع مربوط به مناسبات اقتصادی هم در مرکز توجه دور جدید از دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی است. هیچ دستاوردی خود به خود حاصل نمی‌شود. وزارت امور خارجه در خط مقدم نبرد‌های دیپلماتیک در ماه‌های اخیر، زحمات فراوانی را متحمل شد.

سخنگوی دولت گفت: این مسیر به عنوان خط مشی ثابت جمهوری اسلامی ایران در هفته‌ها و ماه‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت و اطمینان داریم که بیش از این هم، شاهد خبر‌ها و نشانه‌های امیدبخش دیگری در برابر اردوی تحریم، شرارت و نفرت پراکنی جهانی آمریکا باشیم.

ربیعی در مورد انتقاد های مطرح شده در رابطه با اظهار نظر رییس جمهور در مورد حضور در مدرسه و شباهت آن با پادگان توضیح داد: رئیس جمهور تاکید کرد که حضور در مدارس به هیچ عنوان اجباری نیست. از ابتدا هم قرار نبود حضور در مدارس اجباری باشد متاسفانه این روز‌ها باب شده برخی به روش برجسته سازی آنچه را از هر متنی می‌خواهند استخراج و بازنمایی می‌کنند.

ربیعی تصریح کرد: بحث مهم این بود که در کنار موضوع سلامت دو مسئله برای دانش آموزان اهمیت دارد. یکی موضوع عدالت اموزشی بود که دلسوزان و شخصیت‌های تاثیرگذار نیز نسبت به آن حساسیت نشان داده و این نگرانی وجود داشت که همه دانش آموزان نتوانند از امکانات و فضای مجازی جهت آموزش استفاده کنند و باید این طبقه از جامعه را حتما در نظر گرفت.

وی ادامه داد: همچنین بار‌ها تاکید شد که آموزش و پرورش تنها بعد آموزشی ندارد و حضور در مدارس برای افزایش سیاست‌های اجتماعی و شکل گیری شخصیت فرزندان به خصوص دانش اموزان عزیز پایه اول بسیار مهم و موثر است. با این حال رئیس‌جمهور تاکید کرد که حضور در مدارس به هیچ عنوان اجباری نیست.

او بیان کرد: در خصوص نظم در مدارس و تعبیر رئیس‌جمهور هم برخی مجدد بازنمایی کردند. اتفاقا ما هم نگران پادگانی شدن جامعه هستیم. نگران این هستیم که برخی بخواهند با همان نگاه پادگانی اینترنت و فضای مجازی را محدود و آزادی‌ها مشروع را محدود کنند. همیشه یکی از صفات نیرو‌های مسلح در نزد افکار عمومی نظم است و منظور رئیس‌جمهور نظم و انضباط در مدارس بود.

سپس ربیعی افزود: به کار بردن واژه‌های دوگانه به ما کمک می‌کند که بتوانیم میان دوگانه‌های مختلف تعادل ایجاد کنیم و به ما کمک می‌کند از افراط و تفریط دوری کنیم. عده‌ای ما را تا مرز تعطیلی کامل اقتصاد بردند. ما در نقطع تعادل سیاست‌گذاری می‌کنیم تا توامان جان حفظ شود و کار و عزاداری و صنعت حفظ شود و این در جلوگیری از افراط و تفریط برای ما موثر است.

وی در آخر بیان کرد: آخرین شاهد ما دوگانه دین و جان بود که به شکل تحسین آمیزی برگزار شد و شکل عزاداری مقام معظم رهبری الگویی بود که اصل عزاداری انجام شد. در مورد دوگانه جان و نان هم ما روزی ۱۷ درصد آمار مراعات پروتکل‌ها را داشتیم.

امسال سال خروج از رکود اقتصادی است

سخنگوی دولت در رابطه با موفقیت در زمینه ی برقراری تعادلی میان دوگانگی‌های موجود با توجه به آمار ابتلای ایرانیان به کرونا خاطر نشان کرد: اتقافا برگزاری و ایجاد تعادل بین این دوگانه‌ها رمز موفقیت ما بوده است. برگزاری این دوگانه‌ها باعث جلوگیری از افراط و تفریط است. اتفاقا اینجا جای مقایسه با سایر کشور‌های دیگر هم هست. کشور‌های اروپایی دچار موج سوم شدند و برخی کشور‌ها در فستیوال‌ها و اجتماعات نتوانستند مراعات کنند.

ربیعی توضیح داد: اجازه بدهید آخرین موضوع برگزاری دین و جان را بگویم که شاهد بودیم که مردم در عزاداری‌ها تمام پروتکل‌ها را رعایت کردند. همکاران ما در وزارت بهداشت در گزارشی که ارائه کردند، نشن می‌داد که پروتکل‌های بهداشتی به اندازه مطلوبی مراعات شده است.

وی گفت: در مورد دو گانه نان و جان ما از این مرحله عبور کردیم. از ۱۷ درصد رعایت پروتکل‌ها امروز گزارش ناظران وزارت بهداشت نشان می‌دهد در صنوف ۷۷.۵ درصد، در ادارات و بانک‌ها ۹۰ درصد پروتکل‌ها رعایت شده است و تعطیلات کمی داشتیم.

سپس او بیان کرد: امروز به رشد اقتصادی رسیدم و رشد منفی کمی را تجربه کردیم و امسال خوشبختانه نشان می‌دهد از رکود خارج می‌شویم.

ربیعی گفت: هرگونه تحلیل شرایط بدون دیدن محدودیت‌های طاقت فرسا و نفس گیر تبیینی صادقانه نیست.

سخنگوی دولت افزود: در همان بند قطعنامه و بند‌های مرتبط در برجام (بند‌های ۳۶ و ۳۷)، اشاره شده که تمامی راه‌های حل و فصل اختلافات باید طی شده باشد، در صورتی که هیچ کدام از آن‌ها طی نشده است. از نظر ما و دیگر اعضای شورای امنیت و جامعه بین المللی، در ۲۰ سپتامبر هیچ اتفاقی نخواهد افتاد جز تداوم زورگویی‌های نامشروع و شکست خورده و البته انزوای بیشتر آمریکا.

وی گفت: همانطور که اعضای شورای امنیت با صدایی بلند به آمریکا گوشزد کردند، این کشور هیچ حقی در بازگرداندن تحریم‌های پیشین ندارد و از این پس نیز تلاش آمریکا هیچ معنایی غیر از سرکشی در برابر خواست و اراده جامعه بین المللی نخواهد داشت.

او ادامه داد: تحریم‌های مرتبط با قطعنامه‌های ملغی شده پیشین شورای امنیت، در ذات خود تحریم‌های چندجانبه و بین المللی بودند و تلاش برای اعمال یکجانبه آن کاملاً بی معنا و مضحک بوده و فاقد هرگونه اثرگذاری است.

ربیعی یاد آور شد: روش ۶۰ سال گذشته در کشورمان این سیاست نبوده است. طی چند ماه گذشته این سیاست در بانک مرکزی اجرایی شده است و بانک مرکزی با اجرای بخش‌هایی از آن در حال کنترل نقدینگی و تورم است.

اولویت مجلس باید بررسی لایحه جامع انتخابات باشد

ربیعی در رابطه با پاسخ به این سوال «شما در نشست‌های قبلی گفته بودید که دولت همچنان بر لایحه قبلی اصلاح قانون انتخابات، که به مجلس دهم ارائه شده بود، اصرار دارد. برای تصویب این لایحه چه رایزنی‌هایی با مجلس یازدهم انجام گرفته است؟ آیا ممکن است از سوی دولت تغییراتی در این لایحه داده شود؟»، توضیح داد: هنوز هم بر صحبت قبلی باقی هستیم، لایحه تقدیمی لایحه‌ای جامع است، این لایحه نتیجه تجربه انباشته دستگاه‌های مختلف که در امر انتخابات دارای مسئولیت هستند، است.

ربیعی بیان داشت: این لایحه با مشارکت کارشناسان وزارت کشور، صاحب نظران و شخصیت‌های علمی و دانشگاهی، استانداران ادوار، نمایندگان مجالس گذشته، احزاب و کنشگران سیاسی تهیه شده و در کمیسیون سیاسی، دفاعی دولت مورد رسیدگی دقیق، مفصل و مبسوط قرار گرفته و کمیته منتخب دولت با لحاظ سیاست‌های کلی نظام انتخابات یک بار دیگر آن را دیده و اظهار نظر کرده است. در دولت چندین جلسه بحث شده است، به هر حال از جامعیت خوبی برخوردار است، دولت با فوریت آن را به مجلس تقدیم کرد، البته با وصف پیگیری‌های مکرر معاونت پارلمانی رییس جمهور در مجلس قبلی متاسفانه اعلام وصول آن به طول انجامید و در مجلس دهم طرح نمایندگان مقدم بر لایحه دولت قرار گرفت و رسیدگی نشد.

او افزود: این لایحه به مجلس یازدهم محول شد که از جمله لوایحی که دولت از مجلس یازدهم درخواست اولویت رسیدگی کرده لایحه جامع انتخابات است که امیدوارم در کمیسیون‌های تخصصی مجلس مورد رسیدگی قرار گیرد. معاون پارلمانی رئیس‌جمهور از طریق رئیس و هیات رییسه محترم مجلس پیگیر لایحه در مجلس هستند.

ربیعی ادامه داد: لایحه پیشنهادی دولت فقدان وحدت رویه در فرآیند‌های انتخابات را مورد توجه قرار داده و حیطه اختیارات هیات‌های اجرایی و نحوه حضور نامزد‌ها را مشخص کرده و استفاده از فناوری‌های نوین، نظام مالی شفاف و دقیق فعالیت‌های تبلیغاتی در انتخابات را پیش بینی کرده است.

در رابطه با سوال دیگری با مضمون انتقاد از عملکرد دولت در سفر رییس مجلس به خوزستان توضیح داد: همواره ازهمکاری‌های بین قوا استقبال کردیم و ضمن اینکه مرز‌های همکاری و تعامل بین قوا را قانون اساسی مشخص کرده است مردم خوزستان حق دارند و ما به اعتراضات مردم خوزستان احترام می‌گذاریم.

وی گفت: انتقاد‌ها همیشه متوجه قطار در حرکت است. شهروندان مظلوم در استان خوزستان انتظارات به حقی دارند و وظیفه ما رفع آنهاست که به بخشی از آن‌ها اشاره می‌کنم.

همچنین بیان داشت: شما نگاه کنید به حجم سرمایه گذاری صورت گرفته که آثار آن در اشتغال منطقه مشخص خواهد شد. اتفاقا این دولت با درک مشکلات مردم خوزستان اقدامات زیرساختی زیادی در استان انجام داده است که باید تاثیر آن‌ها بر زندگی مردم به مرور ایجاد شود.

ربیعی با خاطر نشان کردن اقدامات دولت در خوزستان گفت: پالایشگاه گاز میبند ۲ آماده افتتاح با مبلغ ۳.۳ میلیارد دلار است. این پالایشگاه سال ۸۴ آغاز به کار کرده، ولی در سال ۸۸ با ۱۸ درصد پیشرفت متوقف شد. در سال ۹۵ مجددا آغز به کار کرده و با سرعت به پیش رفته است.

او افزود: فاز اول طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مورد نظر مقام معظم رهبری با ۱.۵ میلیارد دلار بهره برداری شد که ۲۶۵ هزار هکتار در خوزستان در فاز اول بوده است.

ربیعی گفت: پتروشیمی مسجد سلیمان با ۷۵۰ میلیون دلار تا آبان ماه افتتاح می‌شود. فولاد دزفول در دو فاز با ۱۲۰ میلیون یورو و پانصد میلیارد تومان افتتاح شدند که فاز اول آن با چهارصد میلیارد تومان و سی میلیون یورو بوده است.

در نهایت ربیعی افزود: با مردم که از مشکلات تحریم، رنج تحریمی مانند FATF که نمی‌توانیم صحبت کنیم. حق مردم خوزستان بیش از این‌ها است. در نهایت از همکاری همه قوا، نیرو‌های مسلح و دیگر نهاد‌ها برای حل مشکلات مردم استقبال می‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.