واکنش مسئولان به حذف تصویر دختران از کتاب ریاضی سوم دبستان چه بود؟

به گزارش چاپار نیوز، در روزهای اخیر حذف تصویر دختران از جلد کتاب ریاضی سوم دبستان به موضوعی داغ و بحث برانگیز تبدیل شده است. این اتفاق باعث واکنش نشان دادن شمار زیادی از دولتمردان و مردم عادی شده و همگی درخواست دارند تا طرح کتاب اصلاح شود.

این اتفاق در حالی افتاد که از آغاز سال تحصیلی، حذفیات کتب درسی حواشی بسیاری را در پی داشته است و سازمان پژوهش و برنامه ریزی به عنوان مسئول تدوین کتب درسی مجبور به پاسخ دهی است. اما این مرتبه حجم واکنش مردم به حذف تصویر دختران از کتاب سوم ریاضی دبستان بسیار بیشتر از اتفاقات قبل بود.

جالب است بدانید که تصویر مذکور توسط فردی به نام نسیم بهاری طراحی شده است. خانم بهاری به تازگی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی اعلام کرده که این تغییرات بدون اجازه و هماهنگی با او صورت پذیرفته است.

علت حذف تصویر دختران از کتاب ریاضی چه بود؟

قبل از این اتفاق و در روزهای گذشته موضوع حذف قرآن از کتاب فارسی دبستان موجب شده بود تا برخی به این تغییرات واکنش نشان دهند که حسن ملکی رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی علت این تغییر را تشریح کرد. این مرتبه نیز مردم منتظر بودند تا توضیحی قابل پذیرش را دریافت نمایند در حالی که با دلیل عجیب حذف تصویر دختران از کتاب سوم ریاضی دبستان با هدف خلوت کردن تصویر مواجه شدند.

جالب است بدانید که این پاسخ باعث شد تا موضوع نابرابری جنسیتی و نادیده گرفتن بانوان در کشور به طرز باور نکرنی پررنگ شود و مردم مخالفت زیادی را نسبت به پاسخ حسن ملکی نشان دادند.

نابرابری جنسیتی در محتوای کتب درسی

سید جواد حسینی کهن سال گذشته در سمت سرپرست آموزش و پرورش فعالیت می کرد، در همان زمان اعلام کرد که ۷۰ درصد از محتوای کتب درسی از لحاظ تصاویر، اسامی، نقش های کلیدی، پدید آورندگان و… مردانه است. پس از آن، فرحناز مینایی پور مدیر کل امور زنان آموزش و پرورش خبر از سفارش کاری پژوهشی در جهت بررسی این موضوع داد. قرار شده بود تا در صورت نیاز برای برقراری تعادل دختران و پسران تغییراتی در کتب درسی ایجاد شود تا جنسیتی بر جنسیت دیگر برتری نداشته باشد.

پیرو این موضوع فرهاد کریمی رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش هم سال گذشته اعلام کرد که تغییرات کتاب‌های درسی باید در بستری منطقی انجام شود و بر اساس نتایج پژوهش پیشنهاداتی برای تغییر در برخی کتاب‌های درسی ارائه می‌دهیم.

این در حالی است که نتیجه این صحبت ها کاملا برعکس بود و به جای تقویت حضور بانوان و دختران با تضعیف و حتی حذف تصویر دختران از کتب درسی رو به رو شدیم.

برابری جنسیتی با حذف تصویر دختران از کتب درسی

علاوه بر حذف تصویر دختران از کتاب ریاضی سوم دبستان، حذف پسران از جلد کتاب علوم و تغییر ظاهر آقایان در تصاویر کتب درسی هم حاشیه های بسیاری را به همراه داشته است.

شماری از مردم معتقدند که حذف دختران از کتاب ریاضی با وجود چهره ی شاخص ریاضی جهان، پرفسور مریم میرزاخانی امری نادرست است و برخی هم معتقدند که نباید به حذف تصویر دختران نگاه یک جانبه داشت.

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در واکنش به این اتفاق در اکانت شخصی توئیتر خود نوشت: «اگر چه دو جلد کتاب ریاضی و علوم سال تحصیلی جدید را باید کنار هم دید، وزیر آموزش و پرورش بررسی و اصلاح کتاب‌های درسی از زوایای مختلف از جمله عدالت_جنسیتی را در دستور کار دارند. در هر صورت حساسیت مردم بجاست. دختران را نمی‌توان نادیده گرفت.»

آیا حذف تصویر دختران اشتباه است؟

در شرایطی که سازمان پژوهش در پاسخ به علت حذف دختران از کتاب ریاضی ، مسئله ی شلوغ بودن طرح جلد را عنوان می کند، شمار بالای واکنش ها به این پاسخ، رویکرد دیگری را از سوی محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش مورد توجه قرار داد. حاجی میرزایی در این خصوص در اکانت توئیتر خود نوشت:

«تغییرات در ‫کتاب‌های درسی همه ساله براساس ارزیابی و از سوی مولفین انجام می‌شود.
‏به رییس سازمان پژوهش و‌برنامه ریزی آموزشی ماموریت دادم تغییرات در شکل‌ و محتوای کتاب‌های‌درسی را با‌حساسیت کامل رصد، اصلاح و گزارش نماید.
‏به‌دغدغه های‌مردم اهمیت می‌دهم. دختران میهن شایسته احترام‌اند.»

حیدر تورانی سرپرست اسبق سازمان پژوهش هم در این باره گفت که وقتی برای یک اشتباه یک دلیل بیاوریم هزار و یک اشتباه مرتکب شده‌ایم. باید به جای توجیه عذرخواهی و جبران کنیم؛  اگر الان هم مسئولیت داشتم این کار می‌کردم هرچند که در شرایط فعلی باز هم حاضرم از طرف مجموعه مسئول عذرخواهی کنم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.