لکه های نفتی خلیج فارس تا جاروشدن کف آب‌ها با کشتی‌های صیادی غول پیکر

به گزارش چاپارنیوز، “خلیج فارس”؛ نامی برگرفته از قرن ها پیش از میلاد که با سرزمین فارس و ایران مرتبط است. کشورهای ایران، عمان، عراق، عربستان سعودی، کویت، امارات، قطر و بحرین در سواحل خلیج فارس قرار دارند و سواحل شمالی خلیج فارس کاملاً در جغرافیای سیاسی ایران قرار دارند. این حوضه آبریز به دلیل داشتن منابع غنی نفت و گاز در خلیج فارس و سواحل آن، در سطح بین المللی منطقه ای مهم و استراتژیک است.

زمین شناسان معتقدند که حدود پانصد هزار سال پیش، اولین شکل خلیج فارس در امتداد دشت های جنوبی ایران شکل گرفت و با گذشت زمان، به دلیل تغییر در ساختار داخلی و خارجی زمین، شکل ثابت فعلی خود را پیدا کرد.

خلیج فارس یکی از بزرگترین پناهگاه های موجودات دریایی مانند مرجان ها، ماهی های کوچک زینتی، ماهی های خوراکی و غیر خوراکی، صدف ها، حلزون، نرم تنان، شقایق دریایی، اسفنج دریایی، پری دریایی، لاک پشت، دلفین، کوسه ماهی ها و بسیاری از موجودات دیگر است.

پنج گونه از هشت گونه لاک پشت در جهان در آب های خلیج فارس و دریای عمان زندگی می کنند، جایی که دو گونه لاک پشت عقابی و لاک پشت سبز در سواحل و جزایر ایران تخم گذاری می کنند. این دو لاک پشت در سواحل جزایری مانند هرمز، لارک، قشم، فارور و بنی فارور و مکان های کم عمق ساحلی زندگی می کنند.

دلفین ها و نهنگ ها از جمله پستانداران آبزی هستند که در خلیج فارس و دریای عمان زندگی می کنند.

هفت گونه کوسه در آبهای خلیج فارس زندگی می کنند که از جمله آنها می توان به کوسه ماهی درنده، کوسه گربه ماهی، نهنگ کوسه یا کوسه کر، کوسه سرچکشی، کوسه ماهی شکاری و کوسه ماهی گورخری اشاره کرد.

علاوه بر این، جنگل حرا تنها جنگلی است که به دلیل مه کشند (جزر و مد) در شب روی آب شور دریا زیر آب هستند و در روز از آب خارج می شود و دارای انواع خاصی از درختان است که ریشه آنها آب شور را شیرین کرده و به درخت می دهد.

با وجود تمام نشانه های زندگی و شگفتی های این حوضه و همچنین به دلیل ماهیت استراتژیک این آبراه در تقویم ما، یک روز (۱۰ اردیبهشت) “روز ملی خلیج فارس” نامگذاری شده است، اما حال خلیج فارس خوب نیست.

کمبود بودجه پژوهشی دریایی، خشکسالی و کمبود مواد مغذی در آب و رشد اندک و ناکافی برخی از گونه های آبزی، آلودگی نفتی، صید غیر اصولی تنها برخی از چالش های خلیج فارس است که باعث شده این پناهگاه طبیعی محیط مطلوبی برای ساکنان آن نباشد.

مرجان هایی که به زودی باید با آنها خداحافظی کرد

صخره های مرجانی، یکی از قدیمی ترین و غنی ترین اجتماعات موجودات زنده روی زمین است. این صخره ها یکی از مهمترین، ظریف ترین و متنوع ترین اکوسیستم های آبی هستند که شکل گیری آنها مدت زیادی طول می کشد و نقش بسیار مهمی در سلامت محیط و آب و هوای کره زمین دارند.

این اکوسیستم محصول همزیستی مرجان ها و جلبک تک سلولی تاژک دار به نام “زوکسانتلای” است که در بافت های مرجان زندگی می کنند. این جلبک ها فتوسنتز می کنند و اکسیژن، انرژی و مواد مغذی را برای مرجان ها فراهم می کنند و مرجان ها برای ساخت اسکلت کلسیمی خود به این جلبک ها احتیاج دارند. بنابراین، آنها محیطی را برای رشد این جلبک های تک سلولی فراهم می کنند.

در ایران، ما سیستم های حفاظت و مناطق حفاظت شده یا حتی داده های جامعی درباره مرجان ها نداریم، بنابراین نمی توان به صراحت درباره وضعیت مرجان ها اظهار نظر کرد، اما مشاهدات محققان از مرجان های خلیج فارس نشان می دهد که شرایط زندگی این موجودات در حال بدتر شدن است.

عدم توجه به نحوه لنگر انداختن لنج ها، عدم کنترل صید، عبور قایق ها و غواصان، تغییر اقلیم و دستکاری انسان از جمله عواملی است که زندگی این آبزیان را به خطر انداخته است. گاهی اوقات، به دلیل شرایط آب و هوایی، لنج های بزرگ در مناطقی که مرجان ها رشد می کنند لنگر می اندازند.

شوری و کدورت زیاد آب در خلیج فارس عامل دیگری است که زیست مرجانهای خلیج فارس را در معرض خطر بیشتری نسبت به مرجانهای موجود در اقیانوس های آزاد قرار می دهد. گرم شدن کره زمین و گازهای گلخانه ای وضعیت آب در خلیج فارس را بدتر کرده است و البته این پدیده یکباره نبوده است، اما با سرعت تولید گازهای گلخانه ای، مرجان ها نمی توانند با شرایط سازگار شوند.

علاوه بر این، عملیات ساخت و ساز در سواحل خلیج فارس بر دیگر تنش ها در منطقه افزوده و زندگی مرجان ها را در معرض خطر قرار داده است.

مرجانها نسبت به تغییر شوری، دما و محتوای مواد مغذی حساس هستند و چنین تغییراتی باعث سفید شدن مرجان ها می شود و تا حدی امید می رود که جلبک های همزیست مرجان ها را به زندگی برگردانند، اما اگر شرایط استرس محیطی اندکی افزایش یابد، این موجودات در نهایت به سنگهایی تبدیل می شوند که دیگر موجود زنده نیستند و دیگر نمی توانند تولید کنند.

لکه نفت بلای جان خلیج فارس

آلودگی نفتی در حوزه خلیج فارس بر اکوسیستم منطقه تأثیر می گذارد و تهدیدات زیست محیطی را تهدید می کند. وجود لکه های روغن زندگی موجودات آبزی و اعماق دریا را به خطر می اندازد و باعث مرگ و میر زیاد می شود.

محققان معتقدند وجود این لکه ها باعث تغییرات فیزیکی و شیمیایی در آب منطقه می شود، به طوری که به دلیل انتشار ترکیبات نفتی در سطح آب، امکان تبادل اکسیژن کاهش می یابد و فلزات سنگین در بدن جانداران این منطقه جمع می شود.

فناوری سنجش از راه دور با کمک داده های راداری می تواند بر پایش لکه های نفتی در مناطق نفت خیز کمک کرده و با روش های ویژه سنجش از دور این پدیده را تشخیص دهد. بنابراین، اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران در مطالعه ای با استفاده از داده های راداری ماهواره سنتینل ۱ به این موضوع پرداخته است.

یکی از مزایای استفاده از فناوری سنجش از دور و استفاده از تصاویر ماهواره ای راداری، امکان ثبت تصاویر در ۲۴ ساعت شبانه روز و هر سرایط آب و هوایی است.

در تحقیقات آژانس فضایی ایران با استفاده از تصویر ماهواره ای راداری Sentinel-1 که در تاریخ ۳ مرداد ۱۳۹۹ از خلیج فارس و محدوده جزیره خارک و میدان نفتی ابوذر گرفته شده است، چندین لکه نفتی دیده می شود که نشان داده می شود در تصویر زیر با کادرهای قرمز نشان داده شده است و با مشاهده دقیق هر یک از این کادرها، جزئیات دقیق تری از لکه های نفتی قابل تشخیص است.

وقتی عمق خلیج فارس برای چینی ها می شود

اوایل سال ۹۷ بود که تصاویر و کلیپ های کوتاه ماهیگیری توسط کشتی های غول پیکر در دریای جنوب به سرعت در فضای مجازی و رسانه ها منتشر شد. این تصاویر نشان می داد که ماهی های جنوب در معرض دید ماهیگیران سنتی و بومی ایران، به ویژه در منطقه جاسک، جارو می شوند.

در میان انکارهای صورت گرفته، تقریباً همه موافق بودند که چینی ها تور بزرگی برای ماهی های ایرانی درست کرده و آن را غارت کرده اند. طبق قوانین، کشتی های صید ترال باید در عمق ۲۰۰ متری شناور شوند، اما این شناورها از مرز مشخص خود عبور کرده و در عمق ۹۰ متری آبهای خلیج فارس مشغول به صید شدند و همه گونه های ماهی را در تورهای خود گرفتار کردند.

چرا ماهیگیران چینی در آبهای خلیج فارس حضور دارند، سوالی است که مسئولان باید به آن پاسخ دهند، اما فعالان محیط زیست نگران سرنوشت آبزیان منطقه هستند، زیرا دریا ثروت بین نسلی است. همانطور که قدیمی ها با استفاده و اندازه گیری مناسب آن را برای ما حفظ کردند، ما باید این ثروت بی پایان را برای نسل های آینده با بهره برداری اصولی و در مسیر توسعه پایدار حفظ کنیم.

خلیج فارس قربانی می گیرد

روز جمعه ۳۰ آبان ماه سال گذشته لاشه یک نهنگ دیگر در ساحل سیمرغ در جزیره کیش مشاهده شد و کارشناسان دامپزشکی و محیط زیست پیش بینی کردند که این نهنگ به دلیل بوی نامطبوع ساحل ممکن است چند روزی است که تلف شده و توسط امواج دریا به ساحل منتقل شده باشد.

سناریوی غم انگیز دیگر سال گذشته مربوط به عصر روز سه شنبه، ۱۱ آذر ۹۹ است که لاشه یک نهنگ دیگر در سواحل جزیره کیش پیدا شد. این نهنگ ۱۴ متر طول و از نوع “برایت” (گرمسیری) است که در جزیره کیش خودکشی کرد.

علت خودکشی نهنگ ها هنوز روشن نشده است، اما محققان این حوزه همه اذعان دارند که آلودگی محیط زیست دریا، فرآیندهای ماهیگیری و وجود سیگنال های صوتی از کشتی ها و زیردریایی ها در خودکشی های آبزیان بزرگ بی تأثیر نیست.

صابر محمدی، مدیر اجرایی و عضو هیئت مدیره انجمن فعالان محیط زیست در گفت وگویی، نهنگ ها را پستانداران اقیانوسی توصیف کرد که در دریا غذا می خورند، جفت می شوند و بچه دنیا می آورند و بزرگ می شوند و در حقیقت، اگر اقیانوس ها بمیرند، نهنگ ها نیز می میرند.

وی در مورد زیستگاههای نهنگهای ایرانی، خاطرنشان کرد: درباره فراوانی و توزیع نهنگها در آبهای ایران اطلاعات دقیقی وجود ندارد و بیشتر اطلاعات مربوط به حیوانات به گل نشسته است. به زبان ساده، یک نهنگ باید به گل بنشیند تا تحقیقاتی روی آن انجام شود که متعلق به کدام گونه و کدام آب است.

محمدی افزود: اما در این زمینه اطلاعات جست و گریخته ای در دسترس است؛ به عنوان مثال “نهنگ مینک”، “نهنگ سرخربزه ای”، “نهنگ اسپرم کوتوله” و “نهنگ براید” در آبهای ایران در خلیج فارس و دریای عمان دیده شده است. اما هنوز اطلاعات دقیقی در دسترس نیست.

عضو هیئت مدیره انجمن فعالان محیط زیست در خصوص تحقیقات کشور در مورد نهنگ های ایرانی با بیان اینکه هیچ تحقیق جامع و برنامه ریزی شده ای درباره نهنگ ها توسط سازمان های متولی انجام نشده است، یادآور شد: اعلام شده است که مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از یک تیم تخصصی برای کالبدشکافی و تحقیق در مورد علت مرگ نهنگ دوم سال گذشته در کیش دعوت کرده بود. آنها حتی نامه ای به رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نوشتند و خواستار اعزام کارشناس به منطقه شدند.

به گفته وی، فقط یک مرکز فعال برای حفاظت از گونه های دریایی در ایران وجود دارد که غیر دولتی است و به “فک خزری” اختصاص دارد.

محمدی مرگ این دو نهنگ در آبهای خلیج فارس را تلنگر برای انجام اقدامات حفاظت از گونه های دریایی خواند و گفت: در منطقه آزاد کیش باید کارگروهی در زمینه حفاظت از گونه های دریایی با مشارکت سازمان های مردم نهاد تشکیل شود. خلیج فارس نیاز به حفاظت دارد و پیشنهاد می شود که با اختصاص قایق و کشتی به سازمان های غیردولتی، حفاظت از اکوسیستم دریایی آغاز شود.

محمدی، ماهیگیری را یکی از مهمترین مشکلات زیست محیطی اخیر در جهان عنوان کرد و گفت: ضربه ای که انسان به طور غیرمستقیم به نهنگ وارد می کند بیشتر از شکارچیان است. زیرا بیشتر نهنگ ها ناخودآگاه در دام تورهای ماهیگیری بازرگان می افتند.

وی با اشاره به آسیب های جبران ناپذیر روش های صید، ادامه داد: اگر در این زمینه کار نکنیم، تا ۱۰ سال آینده شاهد خلیج فارس بدون ماهی خواهیم بود، چه رسد به سایر حیوانات عظیم الجثه.

محمدی با اشاره به برخی از مرگ های ناگوار مرغ های دریایی، فک ها، نهنگ ها، کوسه ها و دلفین ها بر اثر گرفتار شدن در تورهای ماهیگیری و سیم های ماهیگیری، اظهار داشت: سازمان شیلات ایران دریا را به چینی ها اجاره می دهد و به صیادان چینی اجازه می دهد تا فانوس ماهی ها را در عمق بیش از ۲۰۰ متر در آبهای خلیج فارس و دریای عمان صید می کنند، اما این ماهیگیران صنعتی هر موجودی را که در تور آنها قرار گیرد صید می کنند، که می تواند یکی از دلایل مرگ نهنگ ها باشد.

این فعال محیط زیست توضیح داد که ماهیگیری مانند روش “ترال” که سر و صدای زیادی ایجاد کرده است، می تواند یکی دیگر از دلایل مرگ حیوانات دریایی باشد. به این دلیل که طعمه و منبع غذایی نهنگ ها را کاهش می دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

sauth indian blue film onlyindianporn.me raped xvideos.com
redtube mom and son fuckindiantube.mobi sex aurat
hot sex vdo dirtyindianporn.info indiansexporn
hidden porn videos hotindianporn.mobi movie x video
xnxx mia khalifa onlyindian.net bollywood nude movie
indian sex mms.com anybunny.pro bas matka
bollywood nudes javmobile.mobi mydaughterswap
hreyahs desipornx.mobi 9xmovies4u.com
exbii mallu pakistaniporn2.com desiteensex
kannada sex films freejavporn.mobi red tube indians
jangal xxx tubetria.mobi bangladeshi chuda chudi
wwww xhxx redwap2.com old lady sex videos
xnxx telugu auntys bukaporn.net oriya desi sex video
tamillsex borwap.pro bollywood movies nude
indian femdom stories dordoz.com good indian sex
caravan radio sobazo.com kalwakurthy