استاد علوم سیاسی دانشگاه آیووای آمریکا: جنگ بین ایران و آمریکا بعید است

به گزارش چاپار نیوز، برایان واربی استاد علوم سیاسی دانشگاه آیووای آمریکا و دارای مدرک دکتری تخصصی علوم سیاسی نظرات خود را در خصوص تنش ها و احتمال جنگ بین ایران و آمریکا اعلام کرد.

برایان واربی ضمن تاکید بر دشمنی بی پایان ترامپ با ایران اظهار کرد: یک اروپای متحد می تواند در برابر ایالات متحده در مورد فشار بر ایران مقابله کند، اما اروپا برای مقابله با آمریکا در موضوع ایران، هنوز متحد و یکپارچه نیست.

استاد علوم سیاسی دانشگاه آیووای آمریکا در رابطه با تحریم ها و تلاش های آمریکا برای فعال سازی مکانیزم ماشه عنوان کرد: تحریم سیاستی بی نتیجه است. تحریم ها برای متقاعد کردن کشور هدف برای تغییر سیاست های خود به ندرت موثر بوده است. شاید تحریم ها فقط در یک دوره ای آن هم به عنوان یک مکانیسم سیگنال دهنده موثر باشند.

وی افزود: در مورد تحریم های ایالات متحده علیه ایران و تلاش برای احیای تحریم ها، من فکر می کنم که این ها در درجه اول سیگنالی بین ترامپ و طرفداران پایگاهش است که به آن ها بگوید او قصد دارد اطمینان بدهد که ایران دشمن آمریکا است. دشمنی با ایران برای بالا رفتن موقعیت ترامپ در میان هوادارانش است. بنابراین ترامپ این موضع را تغییر نمی دهد.

برایان واربی ضمن انتقاد از تحریم ها خاطر نشان کرد: یکی از نقاط ضعف بزرگ تحریم ها این است که در نهایت افراد عادی بیش از سیاست گذاران، عواقب تحریم ها را متحمل می شوند. این اغلب به صورت محرومیت هایی در انتقال کالاهای بشردوستانه که نقض حقوق بشر است، آشکار می شود.

واربی در رابطه با تهدیدهای ترامپ علیه ایران اعلام کرد: علیرغم تنش و خصومت و تهدیدهای ترامپ در ماه های پیش رو، وقوع جنگ بین آمریکا و ایران بسیار بعید است. ترامپ تعصبات عمیقی دارد و معتقد به ملی گرایی است.

وی در ادامه گفت: من فکر می کنم او معتقد است که ایران، دشمن ایالات متحده است و ایالات متحده باید همه تلاش خود را برای آسیب رساندن به ایران انجام دهد. تهدیدها و تلاش برای فعال سازی مکانیزم ماشه از این عقیده او ریشه می گیرد و دشمنی اش را کنار نمی گذارد.

استاد علوم سیاسی دانشگاه آیووای آمریکا با ابراز امیدواری از اینکه اروپا بتواند با ترامپ مقابله کند و مانع از فعال سازی ماشه شود.

افزود: یک اروپای متحد می تواند در برابر ایالات متحده در مورد فشار بر ایران مقابله کند، اما این کار آسان و بدون هزینه نخواهد بود و برای اروپا هم سخت است. اروپا برای مقابله با آمریکا در موضوع ایران، هنوز متحد و یکپارچه نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.