اعلام جزییات محدودیت تردد از روز شنبه اول آذر ماه

به گزارش چاپار نیوز، عبدالرضا رحمانی فضلی، فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا در رابطه با جزییات محدودیت منع تردد از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح اعلام کرد: اگر به هر طریقی خودروهای شهرهای زرد، نارنجی و قرمز وارد جاده ها شوند و در جاده ها مشاهده شوند خودروهای شهرهای قرمز یک میلیون تومان و شهرهای زرد و نارنجی تا ۵۰۰ هزار تومان جریمه می شوند.

تشریح محدودیت های تردد از شنبه اول آذر

عبدالرضا رحمانی فضلی در ادامه در خصوص آخرین جزئیات اعمال محدودیت های جدید از روز شنبه اول آذر هم اظهار کرد: ما تجربه های مختلفی را در این ۹ ماه داشته ایم و بعضا به صورت موردی و مقطعی محدودیت هایی اعمال شده که همگی آن ها نیازمند مجوز ستاد ملی بوده است لذا مقرر شد که طرح جامعی آماده کنیم تا به صورت هوشمند، پویا و موثر عمل کند. در طرح جدید مبنا شهرستان و شهرها گذاشته شده در حالی که در گذشته مبنا استان بوده است.

فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا خاطر نشان کرد: در شرایط قبلی ممکن بود یک سوم شهرهای یک استان مشکل داشته باشند و در شرایط قرمز باشند، اما محدودیت برای همه شهرها در استان اعمال می شد. در طرح جدید شاخص تعداد بستری ها، رنگ بندی شهرها را مشخص می کند. به این ترتیب که بستری های چهار نفر در ۱۰۰ هزار نفر زرد، شش نفر در ۱۰۰ هزار نفر نارنجی و ۱۰ نفر در ۱۰۰ هزار نفر، شهرهای قرمز را تعیین می کند.

وی افزود: ادارات و دستگاه های اجرایی و همچنین فعالیت های خدماتی، تجاری و آموزشی بر اساس این رنگ بندی ها تعیین خواهند شد. همچنین دوشنبه ها وزارت بهداشت لیست شهرهای قرمز را اعلام خواهد کرد که بر اساس آن محدودیت ها اعمال می شود و اختیارات استانداران نیز در راستای اجرای این طرح افزایش پیدا کرده است.

این مقام مسئول در رابطه با محدودیت های تردد اینگونه ادامه داد: در شرایط کنونی کسی راضی به اعمال محدودیت و ممنوعیت نیست اما اقلیتی که به قوانین توجه ندارند این اجبار را ایجاد می کنند که محدودیت ها اعمال شود. بی تردید اگر همکاری مردم نباشد این طرح به پیش نخواهد رفت و مردم باید توجه داشته باشند که همه این محدودیت ها به خاطر سلامت آنهاست.

رحمانی فضلی درباره منع تردد خودروهای شخصی بین ساعات ۲۱ تا ۴ صبح از روز شنبه اول آذر، عنوان کرد: ما در شرایطی قرار داریم که بین بد و بدتر تصمیم می گیریم و از طرفی هم تصمیم های ما هزینه های اقتصادی، اجتماعی و انسانی دربر دارند، لذا باید تدبیر کنیم و حین اجرای طرح مدام طرح را اصلاح کنیم. در این طرح پیش بینی شده که حداکثر همکاری مردم وجود داشته باشد و صدا و سیما و رسانه ها در اقناع  مردم تلاش کنند.

وزیر کشور در ادامه گفت: پیش بینی می کنیم بین ۵۰ تا ۶۰ درصد مردم این موضوع را رعایت کنند، اما بخشی در حدود ۴۰ درصد وجود دارند که مثلا در دستگاه های اجرایی و شیفت دوم فعالیت می کنند که باید شماره پلاک نیروهای خود را به پلیس اعلام کنند. اگر این کار تا روز شنبه محقق نشد تا اخذ جریمه نیز این فرصت وجود دارد که این پلاک ها به پلیس اعلام شود.

مشاغلی که اجازه فعالیت دارند

وی یادآور شد: خودروهایی که این محدودیت تردد را رعایت نکنند ۵۰۰ هزار تومان توسط دوربین ها جریمه خواهند شد. در این ساعات کلیه ناوگان تاکسیرانی، آژانس ها و تاکسی های اینترنتی به فعالیت خود ادامه می دهند و شهروندانی که ضرورت خروج منزل در این ساعات را دارند، می توانند از این ناوگان استفاده کنند.

فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا در ادامه صحبت هایش و در رابطه با تعطیلی عمومی در شهرهای قرمز، اعلام کرد: در شهرهای قرمز تقریبا می توانیم بگوییم حجم تعطیلی ها بجز رده یک مشاغل همانند سوپرمارکت ها و نانوایی ها بقیه مشاغل تعطیل می شوند. همچنین ورود و خروج از شهرهای قرمز ممنوع است، اما بیمارستان ها، نیروی انتظامی، بانک ها، آب و برق و خدمات تعطیل بردار نیستند.

رحمانی فضلی در ادامه گفت: از سوی دیگر صنایع و تولیدی ها نیز در هر سه سطح باز خواهند بود. اما می توانند تا یک سوم نیروهای انسانی خود را شیفت بندی کنند. تلاش شده با تجربیات ۹ ماه گذشته از چیزی غفلت نکنیم. اداراتی که کار ضروری دارند فعال هستند و مابقی ادارات نیز تا یک سوم نیروهای خود را می توانند به صورت حضوری به کار بگیرند. در مورد بخش خصوصی نیز این بخش در مشاغل تعریف و تعیین  تکلیف شده است. دفاتر شرکت هایی که مراجعه ندارند می توانند با رعایت پروتکل ها کار خود را انجام دهند اما اگر مراجعه حضوری دارند شامل دستورالعمل طرح جدید هستند.

تهران و کرج یک منطقه در نظر گرفته می شوند

این مقام مسئول در پایان و در خصوص محدودیت های تردد از روز شنبه خاطر نشان کرد: در طرح جدید پلاک شهرهای قرمز اجازه خروج از شهر را ندارند و اجازه ورود به سایر شهرها نیز به آنها داده نمی شود. اگر به هر طریقی این خودروها وارد جاده ها شوند و در جاده ها مشاهده شوند، شهرهای قرمز یک میلیون تومان و شهرهای زرد و نارنجی تا ۵۰۰ هزار تومان جریمه می شوند. در این طرح تهران و کرج یکی دیده شده اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.