جزییات برق مجانی برای کم مصرف ها با طرح برق امید

0 9

به گزارش چاپار نیوز، طرح برق امید کمتر از یک ماه و نیم دیگر عملی خواهد شد. این طرح هم برای مشترکین کم مصرف و هم برای صنعت برق و اقتصاد کشور با دید بلند مدت مفید خواهد بود.

 وزارت نیرو که چندین سال است بر روی مدیریت مصرف تاکید دارد و با اعمال سیاست های تشویقی و آموزشی، می خواهد مصرف برق را کاهش دهد، در این راستا دست به اجرای طرح برق امید برای مشترکین کم مصرف زد.

 قبض برق مجانی برای ۸.۵ میلیون مشترک برق خانگی 

این خبر باعث خوشحالی کم مصرف ها و محرکی برای ایجاد انگیزه برای پر مصرف ها می باشد به این دلیل که حتی پر مصرف ها هم با تغییر در رویه مصرف خود، مشمول برق مجانی می شوند.

هم اکنون ۳۰ میلیون مشترک خانگی در کشور در دو دسته “زیرالگو” و “بیش ازالگو” دسته بندی می شوند و هر کدام از این دسته بندی ها شامل یک تعرفه خاص می شوند. ۸۵ درصد از مشترکان زیرالگوی مصرف برق استفاده می‌کنند و فقط ۱۵ درصد بیش تر از الگوهای تعیین شده مصرف برق دارند، در طرح برق امید مشترکان کم مصرف یا زیر الگو هم به دو دسته خوش مصرف و کم مصرف طبقه بندی می شوند و کم مصرف ها شامل تخفیف صد درصدی می شوند.

یکی از خوبی های این طرح این است که مشترکان خوش مصرف با رعایت نکات ساده، می توانند جزو گروه کم مصرف‌ها شوند و از تخفیف صد درصدی بهای برق برخوردار شوند به این دلیل که تعرفه‌های برق پلکانی است و اگر از میزان مصرف برق مشترکان کم شود، هزینه برق هم کاهش می یابد. به این صورت که اگر مشترکان ۱۰ درصد مصرف برق خود را کاهش دهند، ۲۰ درصد در هزینه برقشان صرفه جویی می شود و اگر ۲۰ درصد کاهش مصرف برق داشته باشند، هزینه برق مصرفی ۴۰ درصد کم می شود.

 حفظ سرمایه ۸۰۰۰ میلیارد تومانی

متولی زاده مدیرعامل توانیر در پاسخ به سوالی در مورد ضرر و زیان صنعت برق از اجرای این طرح و راهکارهای جبرانی آن، پاسخ داد: طرح برق امید ممکن است در ابتدا هزینه‌هایی را به صنعت برق وارد کند، اما قطعا منافع آن بسیار بیشتر از هزینه‌های اجرای طرح خواهد بود، کمااینکه در بخش برنامه‌های مدیریت بار صنایع و خانگی در پیک تابستان امسال نیز، پاداشی در حدود ۳۵۰ میلیارد تومان داده شد که در نگاه نخست به نوعی ایجاد هزینه برای صنعت برق محسوب می‌شد، اما عملاً و با نگاهی عمیق‌تر دیدیم که از سرمایه گذاری ۸۰۰۰ میلیارد تومانی برای ایجاد ظرفیت‌های جدید جلوگیری کرد.

متولی زاده سهم بخش خانگی از پیک مصرف را حدود ۵۰ درصد و ۳۳ درصد از مصرف انرژی کل کشور برشمرد و گفت: با کنترل و بهینه سازی مصرف برق بخش خانگی، می توان تاثیر بسیاری بر میزان مصرف انرژی و کنترل پیک کشور گذاشت.

وی افزود: در این طرح مشترکانی که بتوانند خود را با الگوهای تعیین شده تطبیق دهند، از تخفیف صد درصدی بهای برق بهره‌مند خواهند شد، اما در صورتی که مصرفشان بالاتر رود، باید هزینه را به صورت کامل بپردازند.

رویکرد صنعت برق باید تغییر کند

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق با خاطر نشان کردن این نکته که رویکرد و نگرش صنعت برق و وزارت نیرو تغییراتی داشته است، بیان کرد: در گذشته رویکرد مبتنی بر پاسخگویی به تقاضا و عرضه به میزان ایجاد شده بود؛ به این معنا که هرچه نیاز مصرف افزایش می‌یافت، ظرفیت بیشتری هم باید ایجاد می‌شد.

وی افزود: با این حال اکنون شاهد تغییر رویکرد و نگرش در داخل صنعت برق هستیم چرا که مدیریت عرضه و تقاضا به صورت توامان بکارگرفته شده و در همین راستا طرح های مدیریت بار در تابستان اجرا می‌شود.

رجبی مشهدی گفت که باید تلاش شود تا در سال های آینده، رشد پیک به یک درصد محدود گردد و ادامه داد: منابع انرژی ما نامحدود نیست و این تغییر رویکرد نیز ناشی از همین محدودیت در منابع است و طرح برق امید بزرگترین قدم در این تغییر رویکرد به شمار می‌رود که به عنوان فراگیرترین طرح در حوزه مدیریت مصرف، باعث درگیر شدن همه مشترکان خانگی خواهد شد.

طرح برق امید، بسیار برای کشور موفقیت آمیز است

نظر مجلس نسبت به طرح مثبت است از آن جایی که منصورشکرالهی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در مورد این طرح و کاهش ده درصدی مصرف برق، بیان داشت: حتی اگر بخشی از اهداف طرح برق امید محقق شود، موفقیت بسیار بزرگی برای کشور خواهد بود.

نماینده کهنوج، منوجان، رودبارجنوب، قلعه گنج و فاریاب در مجلس، بیان کرد که این طرح موجب کاهش هزینه ساخت نیروگاه های جدید و پستها و خطوط انتقال برق به میزان چندهزارمیلیارد تومانی خواهد شد و ادامه داد: کلیات طرح برق امید، طرح مناسبی است که با توجه به ذینفع بودن بخش قابل توجهی از مردم، مورد حمایت نمایندگان مجلس خواهد بود.

او ضمن تاکید بر لزوم تشریح جزئیات طرح برای نمایندگان و سایر اقشار جامعه خاطر نشان کرد:  براساس آمارها، شدت مصرف انرژی در ایران سه برابر بالاتر از متوسط جهانی است.

این نماینده مجلس بیان کرد: با توجه به محدودیت‌های منابع انرژی، مشکلات و محدودیت‌های اقتصادی فعلی کشور که تامین، انتقال و توزیع منابع انرژی از جمله برق را با محدودیتها و مشکلات زیادی مواجه کرده است، مدیریت مصرف انرژی برق از اهمیت بسیاری برای نظام حکمرانی و اداره کشور برخوردار است.

او ادامه داد: دراین طرح کاهش ۱۰ درصدی مصرف بخش خانگی، هدف گذاری شده که حتی اگر بخشی ازآن نیز تحقق یابد، کار بزرگی صورت گرفته و گام بسیار مهمی درمسیر مدیریت مصرف برق کشور برداشته شده است.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: اجرای این طرح و تحقق هدف در نظر گرفته شده برای آن، درعین حال باعث کاهش چندهزارمیلیارد تومانی هزینه های اجرایی طرحهای احداث نیروگاه، پستها و خطوط انتقال برق خواهد شد.

شکراالهی ضمن تاکید بر دقت به موضوع مشترکان پرمصرف توضیح داد: با این حال در کنار این موضوع، مساله مهم دیگر، مشترکین پرمصرف است که غالباً از طبقات برخوردار جامعه هستند.

وی گفت: برای این موضوع باید تدبیری اندیشیده شود، به نحوی که هزینه‌های برق این گروه از مشترکین با شیب معقولی به سمت هزینه تمام شده سوق پیدا کند که البته این مورد قبلا در قوانین بالادستی مانند هدفمندی یارانه‌ها نیز لحاظ و هدفگذاری شده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.