جزئیات ردیف بودجه ۱۴۰۰ برای محیط زیست و امور مربوط به آن

به گزارش چاپار نیوز، سمیه رفیعی، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس در رابطه با ردیف بودجه محیط زیست در لایحه بودجه ۱۴۰۰ اعلام کرد: یکی از اتفاقات خوب در لایحه بودجه ۱۴۰۰، افزایش  بودجه محیط زیست است. در عین حال سازمان حفاظت محیط زیست، سازمانی گسترده است که وظایف کلانی دارد. بنابراین تا میزان واقعی بودجه این سازمان فاصله ای وجود دارد، وظایف سازمان محیط زیست با بودجه این سازمان هنوز همخوانی ندارد.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس در ادامه خاطر نشان کرد: یکی از ضعف های کشور ما این است که بودجه های در نظر گرفته شده به صورت کامل تخصیص داده نمی شود و این در محیط زیست و منابع طبیعی کاملا مشهود است. مسائلی مثل نظارت بر قانون هوای پاک و نظارت بر پسماندها، مواردی هستند که به اندازه کل بودجه سازمان محیط زیست، نیازمند بودجه است.

نماینده مردم تهران در مجلس عنوان کرد: ما چند روز پیش در جلسه شورای شهر تهران، علل آلودگی هوا را بررسی کردیم. ما در مسائل تکنیکی کنترل آلودگی هوا مشکل چندانی نداریم بلکه ما مشکل مدیریتی داریم. بودجه نظارت و کنترل بر آلودگی هوا یکی از اضلاع بخش مدیریت است. به نظرم، همواره بودجه محیط زیست کم بوده و امسال هم با وجود افزایش خوبی که داشته، کفاف مدیریت مناسب را نمی دهد.

وی ضمن تاکید بر یکی دیگر از محاسن لایحه بودجه ۱۴۰۰ اظهار کرد: پیش بینی یک ردیف مستقل برای یگان حفاظت از محیط زیست است. این بودجه در سنوات گذشته ذیل بودجه معاونت محیط طبیعی بود. استقلال این ردیف بودجه باعث ارتقای حقوق محیط بان ها و ارتقای تجهیزاتشان می شود.

لازم به ذکر است که سهم سازمان حفاظت محیط زیست از لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۲۲۸ میلیارد تومان اعلام شده که در مقایسه با سال گذشته در حدود ۵۹۰ میلیارد تومان افزایش داشته است. بر اساس لایحه بودجه، این مبلغ در سازمان حفاظت محیط  زیست باید در راستای اموری مانند پایش و مدیریت آلاینده ها، تقویت صندوق ملی محیط زیست برای اجرای قانون هوای پاک، نظارت بر مدیریت پسماندها، حفاظت و پایش محیط زیست دریایی، حفاظت از مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست و حمایت از محیط بانان و… مصرف گردد.

این در حالی است که در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، بیش از ۳۹ میلیارد تومان به ارتقای توان فیزیکی و تجهیزاتی محیط بانان اختصاص داده شده است. این رقم در مقایسه با بودجه سال قبل در حدود ۳۶ میلیارد تومان افزایش یافته که تفاوت چشمگیری دارد.

در شرایط کلی به منظور حفاظت از مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست و حمایت از محیط بانان بودجه ای حدود ۱۰۸ میلیارد و ۲۹۷ میلیون تومان اختصاص داده شده است که این رقم در بودجه سال ۱۳۹۹، مبلغی در حدود ۲۹ میلیارد تومان بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.