رانندگان بدهکار آزادراهی جریمه می‌شوند/ ۳ برابر شدن عوارض آزادراه‌ الکترونیکی

0 15

تاکنون حدود ۹ میلیون پلاک یکتا از آزادراه‌هایی با پرداخت عوارض‌شان الکترونیکی تردد کرده‌اند و به طور میانگین بیش از نیمی از آن‌ها عوارض‌شان را پرداخت نکرده و رانندگان بدهکار آزادراهی محسوب می‌شوند‌. بر اساس تفاهم صورت گرفته میان وزارت راه و شهرسازی و پلیس راه این بدهکاران جریمه خواهند شد.

براساس برنامه‌ریزی‍هایی که پیش از این صورت گرفت، مقرر شده بود که پرداخت عوارض تمام آزادراه‌های کشور تا پایان سال قبل الکترونیکی شود اما مشکلی در این راه پیش آمد و آن اینکه سرمایه‌گذاران آزادراهی عمدتا نسبت به این مسئله گلایه‌مند بودند که مردم عوارض الکترونیکی را در آزادراه‌های مجهز به این سیستم‌ها نمی‌دهند، به همین دلیل استقبالی از آن نمی‌کنند و روزبه‌روز به شمار رانندگان بدهکار آزادراهی افزوده می‌شود.

از این رو آزادراه‌هایی مانند منطقه یک آزادراه تهران-شمال که باجه عوارضی نداشت و از ابتدا عوارض برای مردم به صورت الکترونیکی محاسبه و دریافت می‌شد، به حالت دستی تغییر شکل داد و باجه‌ها در ماه‌های گذشته به این محور تازه تاسیس بازگشت.

رانندگان بدهکار آزادراهی پیامک پرداخت عوارض را جدی بگیرند

در این راستا معاون وزیر راه وشهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور اظهار داشت: «بر اساس توافق بین وزارت راه و شهرسازی و پلیس راه، از اول مهر ماه برای تمام کسانی که از آزادراه‌های الکترونیکی استفاده کرده و عوارض‌شان را پرداخت نکرده‌اند، پیامک ارسال شده و در نهایت اگر عوارض‌شان را ندهند، جریمه می‌شوند.»

خیرالله خادمی افزود: «با اجرای این توافق‌نامه امیدوار هستیم که میزان دریافتی عوارض آزادراهی به مراتب بیشتر از گذشته شود و اگر رانندگان بدهکار آزادراهی جریمه شوند، می‌توانیم آزادراه‌های الکترونیکی مانند آزادراه تهران-شمال و آزادراه شهید همت را که به حالت دستی برگردانده شده بود را مجددا الکترونیکی کنیم. از طرف دیگر در ادامه و با اجرایی شدن این توافق از سوی پلیس راه می‌توانیم سرمایه‌گذاران دیگر آزادراه‌ها را ترغیب و تشویق کنیم تا به طرح الکترونیکی شدن عوارض بپیوندند؛ چرا که بنا به دستور ستاد ملی مقابله با کرونا و رییس‌جمهور، در این شرایط الکترونیکی شدن عوارض آزادراه‌ها باید به طور جدی پیگیری و اجرایی شود.»

حدود ۹ میلیون پلاک یکتا از آزادراه هایی که پرداخت عوارض‌شان الکترونیکی شده عبور کرده‌اند و به صورت میانگین بیش از نیمی از آن‌ها عوارض‌شان را پرداخت نکرده‌اند و از رانندگان بدهکار آزادراهی محسوب می‌شوند.

گفتنی است طی دو هفته گذشته میزان پرداخت عوارض آزدراه‌های الکترونیکی سه برابر افزایش یافته و به حدود شصت تا هفتاد درصد رسیده است. حال با اضافه شدن بقیه دوربین‌های آزادراه‌های الکترونیکی به جمع دوربین‌هایی که کد پلیس دارند، می‌توان امیدوار بود میزان پرداخت عوارضی‌ها به بیشتر از ۸۵ درصد برسد.

با این حساب و کتاب حدود ۴.۵ میلیون خودرو با پلاک یکتا جزو رانندگان بدهکار آزادراهی محسوب می‌شوند که در صورت عدم پرداخت بدهی‌شان‌، به غیر از این عوارض باید جریمه پرداخت نکردن آن را هم بپردازند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.