برای جبران آب و الکترولیت های از دست رفته در ورزش چه باید کرد؟

به گزارش چاپارنیوز، تعریق زیاد درهوای گرم طی فعالیت‌های شدید جسمانی به کاهش مقداری از املاح معدنی و الکترولیت های بدن به ویژه کلر، سدیم و پتاسیم می انجامد، بنابراین ورزشکاران این رشته‌ها باید آب کافی همراه با مقدار کمی نمک دو تا سه گرم در لیتر بنوشند چرا که به ازای هر لیتر آب دفعی، معادل نیم تا یک گرم نمک از بدن دفع می شود.

بر اساس این مطلب که از سوی مجتبی خادم متخصص پزشکی ورزشی تهیه و ارائه شده، آمده است: دفع سدیم بر کاهش پتاسیم از بدن نیز تاثیر می‌ گذارد، بنابراین هر میزان فعالیت درشرایط شدید جسمانی ادامه یابد، سدیم بیشتری دفع و پتاسیم بیشتری نیز از فضای داخل سلولی به خارج سلول منتقل و دفع می شود.

دفع شدید پتاسیم، اختلالاتی در فعالیت کلیه ها و قلب در پی خواهد داشت و به دنبال آن اختلال در انقباض‌ های عضلانی، خستگی و برهم خوردن تعادل اسیدی-بازی بروز خواهد کرد.

بنابراین برای جبران آب و الکترولیت های از دست رفته، کمتر از یک ساعت پس از فعالیت‌ های استقامتی، باید دو تا سه لیوان آب نوشید، زیرا دفع سدیم ممکن است احساس تشنگی را از بین ببرد. همچنین درصورتی که غلظت کلرو سدیم مقدار آب مصرف شده حدود دو تا سه درصد باشد، الکترولیت‌ های دفعی را جبران خواهد کرد.

در عین حال استفاده از قرص‌های معدنی کمکی توصیه نمی شود و درحقیقت مصرف الکترولیت‌ های کمکی ازسوی ورزشکاران، زمانی مناسب است که مایعات بدن به مقدار خیلی زیادی تقلیل یافته باشد به طوری که این کاهش بیش ‌از سه درصد از وزن را شامل شود.

درمورد جایگزین کردن الکترولیت ها نیز ، ورزشکاران نباید تنها به نوشیدنی‌های حاوی پتاسیم، سدیم، کلر و … اکتفا کنند، بلکه استفاده از میوه‌ها (موز) ، سبزیجات (جعفری)، آب میوه‌ ها، لبنیات، شکلات‌های کاکائویی وغذاهای متنوع توصیه می شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.