بعد از لغو ممنوعیت فصلی واردات، ثبت سفارش برنج باز شده است

بر اساس گفته های معاون فنی گمرک ایران، بعد از لغو ممنوعیت فصلی واردات برنج ثبت سفارش برای واردات باز شده است.

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، مهرداد جمال ارونقی در مصاحبه ای با یکی از رسانه های خبری، به لغو ممنوعیت فصلی واردات برنج از ابتدای آبان‌ماه اشاره کرد و گفت: بر این اساس ثبت سفارش برنج از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) باز شد و وارد کنندگان می‌توانند در این رابطه اقدام کنند.

ارونقی ضمن اشاره به شرایط واردات و ترخیص برنج در گمرک و بنادر اعلام کرد: از ابتدای امسال ۵۶۷ هزار تن برنج به ارزش بیش از ۵۲۱ میلیون دلار از گمرک ترخیص شده است. این در حالی است که واردات نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۵ درصد کاهش دارد.

وی با بیان این که موجودی برنج در گمرک و بنادر را ۲۳۰ هزار تن است، گفت: دپوی این حجم از برنج ربطی به موضوع ممنوعیت فصلی ندارد؛ چرا که قبل از زمان ممنوعیت، وارد، اظهار و قبض انبار دریافت کرده است اما مشکل ترخیص این برنج‌ها به تصویب و تامین ارز بر می‌گردد.

معاون فنی گمرک ایران یادآور شد: به محض تخصیص و تامین ارز و صدور کد رهگیری بانک مرکزی هیچ مانعی در رابطه با ترخیص برنج‌های دپو شده وجود نداشته و گمرک در این رابطه اقدام خواهد کرد.

لازم به ذکر است که واردات برنج از ابتدای ماه شهریور بنا بر تصمیم ستاد تنظیم بازار مشمول ممنوعیت فصلی شده بود، اما با توجه به حجم بالای برنج‌های دپو شده در گمرک تصمیم بر این شد که اقدامات لازم برای ترخیص برنج مجددا صورت گیرد؛ به طوری که وزارت گمرک اعلام کرد با توجه به کاهش حدود ۵۰ درصدی میزان ترخیص برنج در پنج ماه ابتدایی سال جاری نسبت به سال قبل و افزایش بیش از سه برابری نیاز واردات که تهدیدی برای تولید داخل به حساب نمی آید، تصمیم بر این امر خواهد بود که تمام محموله های برنج وارداتی رسوب بنادر که تا قبل از پایان مرداد ماه وارد بنادر و گمرک شده و دارای قبض انبار یا اعلامیه ورود هستند، بدون هیچ گونه محدودیتی تخصیص و تامین ارز شده و ترخیص آن ها بلامانع است. در صورتی که تمامی ثبت سفارش هایی که ارز آن تا قبل از ۳۱ مرداد سال ۹۹ تامین و حواله شده و جزو حقوق مکتسبه محسوب می‌شود، ترخیص کالاهای آن ها جزو مشمولین ممنوعیت فصلی نبود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.