تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا تا خرداد ۱۴۰۰ / زمان آغاز واکسیناسیون

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا از تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا در اواخر خردادماه سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: تا خرداد ماه نتایج فاز ۳ همه پلتفرم‌های واکسن‌های کرونا مشخص خواهد ‌شد و با سبد واکسن‌های ایرانی که در اختیار داریم، قادریم تصمیم بگیریم که برای گروه‌های سنی مختلف و همچنین افرادی که قبلا به این بیماری مبتلا شده‌اند چه نوع واکسنی تزریق شود. دکتر مصطفی قانعی در مصاحبه ای با بیان اینکه دو عامل “واردات” و “تولید داخلی” در زمینه واکسن کرونا به طور همزمان اتفاق می افتد، اظهار داشت: “واردات واکسن کرونا” یکی از این اقدامات برای افراد در معرض خطر است که هدف آن کاهش مرگ و میر و بستری شدن در بیماران مبتلا به بیماری کرونا است و در صورت دستیابی به این اهداف، می توانیم ۱۰،۰۰۰ مرگ را بر اساس مدل های جهانی کاهش دهیم، که تعداد قابل توجهی است.

وی با تأکید بر اینکه این کار باید تا خرداد سال آینده ادامه یابد، اظهار داشت: از آنجا که تا پایان خرداد ۱۴۰۰ واکسن ایرانی مؤثر خواهد بود و از آنجا که واکسن ایرانی کرونا به تولید انبوه رسیده است، انتظار می رود که در مقطعی آزمایشات انجام شود تا تأیید ورودی را دریافت کند.

قانعی افزود: بعد از این مرحله باید بررسی شود که برای آغاز واکسیناسیون علیه بیماری کرونا، هر فرد ۲ دوز واکسن وجود دارد.

وی گفت: ما نمی توانیم بیش از چهار میلیون دوز واکسن کرونا در ماه تولید کنیم، مگر اینکه اقدام ویژه دیگری انجام شود، بنابراین کشور نمی تواند بیش از چهار میلیون دوز واکسن کرونا در ماه تولید کند. گفته می شود که عموم مشکلی با واکسیناسیون ندارند و در زمستان انجام می شود، باید پاسخ داده شود که واکسیناسیون با توجه به اولویت ها و پتانسیل های کشور انجام می شود.

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا با تأکید بر اینکه واکسن کرونا بر اساس قوانین خاصی تنظیم شده است، توضیح داد: به این صورت نیست که فرد بعد از تزریق واکسن به خانه برود بلکه باید مدتی تحت نظر باشد و پیگیری های لازم صورت گیرد تا زیرساخت های لازم برای واکسیناسیون عمومی ایجاد شود.

به گفته وی، برای واکسیناسیون، واکسن های مورد نیاز باید در دسترس باشد و توسط همه افراد قابل پیگیری است.

قانعی تأکید کرد: بر این اساس انتظار می رود در اسفند سال آینده بحرانی به نام “کرونا” نداشته باشیم، به شرطی که ۶۰٪ افراد جامعه در امنیت باشند و در این صورت زنجیره قطع خواهد شد.

وی افزود: تا آن زمان ماسک و رعایت فاصله اجتماعی نقش اساسی در پیشگیری از بیماری کرونا قلب خواهد داشت.

تزریق واکسن برای افرادی که تا به حال یکبار تجربه کرونا داشته اند

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا در پاسخ به این سؤال که آیا واکسن کرونا می تواند به افرادی که یکبار بیماری کرونا را تجربه کرده اند، تزریق می شود یا خیر؟ توضیح داد: تجربه ای که ما به دست آورده ایم و در دنیا گزارش شده نشان می دهد که ممکن است برای فردی که به این بیماری آلوده است واکسن خاصی انتخاب شود، که در این زمینه تمهیداتی صورت گرفته است به این معنی که واکسنی که انستیتو پاستور به طور مشترک با کوبا ساخته شده است، از جنسی است که می تواند توسط افرادی که مدتی آلوده شده اند استفاده کند.

قانعی با اشاره به اینکه گروهی از جوانان می توانند واکسینه شوند، گفت: همچنین افراد ۷۰ ساله باید واکسن دیگری بزنند. به عنوان مثال، واکسن پروتئین نوترکیب عوارض جانبی زیادی ندارد، اما تعداد دوزهای تزریقی بیشتر است و ترجیح داده می شود که یک فرد مسن مبتلا به بیماری قلبی و فشار خون بالا با واکسن دوز کمتری واکسینه شود. این همان کاری است که در دنیا انجام شده است.

وی افزود: حتی برخی واکسن های پیشرفته نیز عوارض جانبی دارند و اکنون اطلاعاتی در مورد آنها داریم.

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا ادامه داد: در ماه خرداد اتفاق دیگری می افتد و نتایج فاز ۳ تمام پلتفرم های واکسن های کرونا منتشر می شود، بنابراین در آن زمان با ذهنیت بازتر تصمیم بهتری خواهیم گرفت.

قانعی همچنین در مورد تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا اظهار داشت: از طرف دیگر، از آنجا که تا آن روز (خرداد ۱۴۰۰) انواع پلتفرم ها در ایران تحقیق و بررسی شده است، ما می توانیم سبد واکسن را اختیار کنیم که برای کدام گروه، کدام واکسن و برای افرادی که در گذشته آلوده شده است چه واکسنی و در صورت بی خطر بودن، چه نوع واکسنی را در دوزهای مختلف تزریق شود.

وی ادامه داد: بر اساس اطلاعاتی که در ماه خرداد به دست خواهیم آورد، احتمال بسیار خوبی برای واکسیناسیون با واکسن های ساخت ایران خواهیم داشت.

نحوه تزریق واکسن و قرنطینه

قانعی در پاسخ به این سؤال که آیا گیرندگان واکسن باید برای مدتی مانند مرحله اول و دوم قرنطینه شوند، توضیح داد: زمانی که واکسن های فاز ۱ را می گذرانیم یعنی فاز Safty آن مورد بررسی قرار می گیرد و در فازهای دوم و سوم بررسی خواهد شد که واکسن های تزریقی عوارض جانبی داشته یا خیر و در این صورت مجوز واکسن صادر خواهد شد.

وی ادامه داد: پس از طی این مراحل در واکسن های ایرانی، لازم نیست که گیرندگان واکسن قرنطینه شوند، فقط فرد می تواند مدتی در محل تزریق بماند.

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا تأکید بر اینکه نگهداری افرادی که واکسن کرونا را در محل تزریق دریافت می کنند یکی از قوانین تزریق این واکسن است، ادامه داد: طبق این قانون افرادی که واکسن دریافت می کنند باید ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت نزد پزشک بمانند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.