توقف فروش سهام عدالت تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

قصه پرماجرای آزادسازی سهام عدالت تمامی ندارد و فعلا آخرین فصل این قصه به توقف فروش سهام عدالت رسیده است؛ توقفی که مشخص نیست تا چه زمانی ادامه می‌یابد اما قطعا دائمی نخواهد بود.

به گزارش چاپار، از اردیبهشت ماه سال جاری آزادسازی این سهام کلید خورد و ۴۰ مشمول این سهام حق انتخاب داشتند که یکی از روش‌های مستقیم یا غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کنند.

بر این اساس ابتدا امکان فروش ۳۰ درصد و پس از چند ماه سپس امکان فروش ۳۰ درصد دیگر (به عبارتی مجموعا ۶۰ درصد) از سهام عدالت برای مشمولین این سهام فراهم شد و از آنجایی که این اتفاق در روزهای صعودی بازار سرمایه اتفاق افتاد، برخی سهامداران اقدام به فروش سهام خود کردند.

اما ماجرا طبق انتظار سهام داران پیش نرفت و نه تنها سهام آن‌ها فروش نرفت بلکه به دلیل کاهش شاخص کل، روز به روز از ارزش واقعی سهام آن‌ها کاسته شد. تصمیم گیرندگان تصمیمات مختلفی برای مدیریت سهام عدالت و فشار فروشی که این سهام به کلیت بازار وارد می کرد اخذ کردند؛ تصمیماتی که هیچ کدام موفقیت آمیز نبود و در نهایت منجر به توقف فروش سهام عدالت شد.

حال حدود چهار روز است که فروش سهام عدالت متوقف شده و مشخص نیست این توقف تا چه زمانی ادامه خواهد یافت.

روز یکشنبه (۲۵ آبان‌ماه) ناظر بازار سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: «فروش سهام عدالت متوقف شده، اما مشخص نشده این توقف تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. البته برخی صحبت‌ها مبنی بر این وجود دارد علت اصلی این توقف بازگرداندن بازار سرمایه به سمت تعادل است، زیرا فشار فروش سهام عدالت از سوی کارگزاری‌ها یکی از دلایلی بود که به نزولی شدن حرکت شاخص بورس دامن می‌زد.»

بی برنامگی سازمان بورس در سهام عدالت

در این راستا روزبه شریعتی، با اشاره به فرآیند آزادسازی و حال توقف فروش سهام عدالت اظهار کرد: «قرار بود فرآیند آزاد سازی از شهریور ماه سال جاری صورت بگیرد اما از اردیبهشت ماه اجرا شد و سازوکارآن اشتباه شکل گرفت.»

وی با بیان این که ۳۰ درصد نخست سهام عدالت خریدار داشت افزود: «زمان فروش نخست سهام عدالت نقدیندگی در بازار زیاد بود و با این که حجم شناور بازار بابت فروش سهام عدالت زیاد شد اما کسی به آن توجه نکرد. در حالی که قسمت دوم آزادسازی که در عید غدیر صورت گرفت، همزمان با ریزش بازار بود و تعادل بازار را برهم زد.»

این تحلیلگر بازار سرمایه با تاکید بر این که سهام عدالت از ۳۶ سهم اصلی بازار تشکیل شده، تصریح کرد: «بی برنامگی شرکت بورس در سهام عدالت بسیار زیاد بود. یک بار تصمیم گرفتند آن را در تابلوی عادی به فروش برسانند، بعد به تابلوی چهار و بعد به تابلوی دوم منتقل شد. از سوی دیگر بازار از نبود نقدیندگی رنج می‌برد.»

شریعتی ادامه داد: «شنیده‌ها حاکی از این است که ارزش سهام عدالت حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان یعنی برابر با عددی است که قرار بود از صندوق توسعه ملی به بازار تزریق شود و در واقع به میزانی است که بازار را با چالش زیادی مواجه می‌کند.»

کاهش ارزش سهام عدالت از ۳۰ به ۱۲ میلیون تومان

این تحلیلگر بازار سرمایه با بیان این که میزان نقدیندگی قابل توجه در بازارهای دیگر می‌تواند خریدار سهام عدالت باشد، توضیح داد: «برای مثال پالایش نفت تهران آمادگی دارد که همه سهام عدالت را یک جا بخرد تا بتواند در این سهام سیت مدیریت بگیرد. امیدواریم سهام عدالت را مانند ای تی اف واگذار نکند.»

شریعتی با اشاره به توقف فروش سهام عدالت افزود: «توقف فروش سهام عدالت به نفع کلیت بازار است اما نباید فراموش کرد که بسیاری از مردم به پول خود نیاز دارند و درخواست فروش داده‌اند. نمی‌توان از این موضوع چشم پوشی کرد. بسیاری از مردم از سهام خود را در تاریخ ۲۰ مرداد که ارزش واقعی سهام عدالت حدود ۳۰ میلیون تومان بود به فروش گذاشتند اما درحال حاضر ارزش سهام آن‌ها ۱۲ میلیون تومان شده است.»

حال باید منتظر ماند و دید سازمان بورس برای از سرگیری فروش سهام عدالت در روزهایی که شاخص کل بعد از چهار ماه ریزش روندی صعودی به خود گرفته، چه برنامه‌ای خواهد داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.