وزیر امور خارجه کانادا از توقف فروش تسلیحات به ترکیه خبر داد

وزیر امور خارجه کانادا در بیانیه‌ای درخصوص توقف فروش تسلیحات به ترکیه اعلام کرد که براساس کنترل صادرات کانادا و به دلیل درگیری‌های مداوم، من مجوزهای صادراتی مربوط به ترکیه را به حالت تعلیق درآورده‌ام تا فرصت بیشتری برای ارزیابی وضعیت فراهم شود.

همچنین فرانسوا فیلیپ شامپاین دستور تحقیق درمورد ادعاهای گزارش شده در رسانه‌های محلی مبنی بر استفاده سیستم‌های تصویربرداری و هدف‌گیری کانادایی در هواپیماهای فاقد سرنشین توسط آذربایجان در درگیری با ارمنستان را صادر کرد.

طرفداران کنترل سلاح به تازگی گزارش‌هایی درباره فروش دوربین‌های تحقیقاتی به ترکیه متحد نزدیک آذربایجان منتشر کرده‌اند.

قبل از مطرح شدن توقف فروش تسلیحات به ترکیه کانادا در اکتبر (آبان) سال ۲۰۱۹ پس از حمله به کردها در شمال سوریه از مسدود کردن صدور مجوز صادرات برای محموله‌های نظامی به ترکیه خبر داده بود.

بامداد ششم مهرماه جاری، درگیری‌ها بین نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک این دو کشور از سرگرفته شد و وزارت دفاع جمهوری آذربایجان بیانیه‌ای صادر کرد و نیروهای ارمنستان را آغاز کننده درگیری دانست. از طرف دیگر نخست‌وزیر ارمنستان نیز جمهوری آذربایجان را آغاز کننده حمله برشمرد.

بعد از درگیری‌های نظامی چند روزه اواسط تیر میان نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی از هر دو طرف شد، جنگ لفظی و برخی تحرکات دیپلماتیک به تنش در منطقه قفقاز دامن زده و بروز برخورد نظامی بین این دو کشور را قابل پیش‌بینی کرده بود.

در سال ۱۹۹۳ میلادی، در پی درگیری‌های چهارساله نظامی دو کشور، برخی دولت‌های اروپایی و منطقه برای پایان دادن به منازعات ارضی میان باکو و ایروان وارد عمل شدند و سرانجام با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، آتش‌بس بین دوطرف مناقشه برقرار شد، اما تلاش‌های بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز این مناقشه تا به حال نتیجه‌ای نداشته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.