توضیح نامگذاری ۲۹ فروردین بنام روز ارتش/ تحلیل فعالیت های نیروی ارتش

به گزارش چاپارنیوز، سرهنگ ستاد قاسم اکبری مقدم، محقق سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش، در یادداشتی در توضیح چرایی نامگذاری ۲۹ فروردین بنام “روز ارتش” به تحلیل فعالیت ها و عملکردهای این نیرو پرداخت.

به مناسبت اعلام روز ۲۹ فروردین به روز ارتش و حماسه آفرینی های نیروی زمینی قهرمان ارتش جمهوری اسلامی ایران، اولین و آخرین پیام امام راحل (ره) و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با چشم انداز و آینده نگری خارق العاده در حمایت قاطع از ارتش ما جمهوری اسلامی ایران را بازخوانی و تجدید نظر می کنیم تا فراموش نکنیم که رهبر فقید و فرزانه از ابتدای انقلاب نقشه های دشمنان و استکبار جهانی را خنثی کرد و اکنون فرماندهی معظم کل قوا، امام خامنه ای (مدظله العالی)، نیز نقشه ها و دسیسه های دشمنان اسلام و ایران اسلامی را به خوبی شناسایی کرده اند و به دست اندرکاران کشور توصیه و تأکید می کنند که نباید هیچ گونه سهل انگاری در دفاع و امنیت کشور صورت گیرد، بلکه باید دشمن دائماً تحت کنترل شود و تمام حرکات او را زیر نظر داشته و خوب ببینند، فکر کنند، بشناسند، تشخیص دهند و عمل کنند و مراقب باشند که دشمن در محاسبات فکری آنها تأثیر نگذارد.

چرا ۲۹ فروردین به عنوان روز ارتش ثبت شده است؟

همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی، نیروهای نظامی که بدنه اصلی آن را جوانان برومند خانواده های مسلمان تشکیل می داد، به ندای آسمانی رهبر معظم انقلاب پاسخ دادند و در نتیجه با امت متحد شدند تا رژیم سرکوبگر و ستیز بی امان با دشمنان داخلی و بیگانه انقلاب به پا خاست و به عنوان اولین سلاح امنیتی قدرتمند انقلاب برای رسیدن به اهداف جمهوری اسلامی ایران، تلاشی خستگی ناپذیر و مستمر را با ایثار و از خودگذشتگی و در ابعاد مختلف آغاز کرد.

با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و تغییر بنیان ها و ارزش های جامعه ، یکی از مباحث مطرح شده در مجامع مختلف به ویژه نیروهای مسلح این بود که انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری چه نظری نسبت به ارتش دارند؟ ، و وظیفه نیروهای مسلح فعلی در نظام اسلامی چیست؟

چه وظایفی نسبت به ارتش دارند و وظیفه اصلی نیروهای مسلح در نظام اسلامی چیست؟

بحث مخالفت با ارتش و انحلال آن در محافل و مجامع و اجتماعات ماههای اول انقلاب در بین جوانان انقلابی به رهبری ضد انقلاب، منافقین و استکبار جهانی طرفداران زیادی داشت و شعار انحلال ارتش و ارتش بی طبقه توحیدی سر می­‌دادند که رواج این بحث‌ها، بلاتکلیفی و دلهره ارتشی‌ها را بیشتر می‌کرد.

در چنین فضای تاریک و مبهمی که در جامعه خصوصاً در ذهن نظامیان بوجود آمده بود و دشمنان در کمین انقلاب بودند و به دنبال آنها دوستان نادان، نغمه شوم و خطرناک انحلال ارتش را در سر داده بودند و ارتش در بحرانی ترین شرایط زندگی خود بود. امام راحل (ره) به عنوان بزرگترین حامی ارتش پا به میدان گذاشت و نقشه شوم دشمنان انقلاب را خنثی کرد.

امام با انحلال ارتش مخالفت بودند و گفتند که هدف از برکناری ارتش، رفتن به سراغ روحانیت، مردم و انقلاب است.

بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران در پیامی با نهایت عزم، لزوم حفظ  روز ارتش را اعلام و دستور تاریخی و مهمی را برای انسجام، یکپارچگی و اتحاد ارتش صادر کردند:

بسم الله الرحمن الرحیم‌

ملت شریف و مبارز ایران – وفقهم الله تعالی

با سلام و تشکر از مجاهدتهای خستگی ناپذیر، شما ملت شجاع که تا مرز پیروزی به اهداف مقدس اسلام رسیدید و به خواست خداوند متعال دست خیانتکاران داخلی و خارجی را قطع کردید، ضروری است که به تذکرات زیر توجه کنید:

۱- ۲۹ فروردین ماه روز ارتش اعلام خواهد شد. در این روز ارتش محترم با سازوبرگ در شهرستانهای بزرگ رژه بروند و حمایت خود را از جمهوری اسلامی و ملت بزرگ ایران و حضور خود برای فداکاری در راه استقلال و حفاظت از مرزهای کشور اعلام خواهند کنند.

۲- ملت ایران موظفند از ارتش اسلامی استقبال کرده و به آنها احترام برادرانه نشان دهند. ارتش اکنون در خدمت ملت و اسلام است و این ارتش اسلامی است و ملت شریف باید رسماً در این زمینه آن را به رسمیت بشناسد و حمایت خود را از آن اعلام کند. اکنون مخالفت با ارتش اسلامی که حافظ استقلال و حافظ مرزهای آن است جایز نیست. ما و شما و ارتش به عنوان برادر باید برای حفاظت و امنیت کشور خود تلاش کنیم و به شر اشرار و بی نظمی مفسدان پایان دهیم.

۳- اعضای ارتش موظفند نظم و سلسله مراتب و قوانین را در ارتش حفظ کنند. عدم توجه به این موارد باعث تضعیف ارتش اسلامی و از هم پاشیدگی نظام می شود. سربازان، درجه داران و افسران موظف به حفظ و رعایت سلسله مراتب هستند. اگر روسای فوق موظفند با ارتش با عشق و برادری رفتار کنند و از دیکتاتوری که در رژیم طاغوت بود اجتناب کنند. ارتش اسلامی باید با حفظ سلسله مراتب و نظام صحیح اسلامی و اطاعت کامل از زیردستان ما در بالای ما و رعایت کامل مافوق بالاتر از ما اداره شود. نقض این ضد انقلاب است و توبیخ می شود.

۴- افراد خارج از ارتش حق دخالت در امور ارتش و دستگیری ارتش در داخل ارتش یا خارج را بدون اجازه ندارند. اگر آنها شکایتی داشته باشند یا از گناه کسی آگاه باشند، موازین شرعی و قانونی در نظر گرفته خواهد شد. مداخله بی دلیل در ارتش آنها را ضعیف می کند و با انقلاب اسلامی مخالف است.

۵- این گروه از ارتش که در خدمت اسلام و ملت هستند و وفاداری خود را از جمهوری اسلامی اعلام نمودند،اگر خدای نخواسته در رژیم طاغوتی خلاف و گناه صغیره کرده‌اند، با بازگشت به سوی خداوند متعال و جمهوری اسلامی مورد بخشش خداوند رحمان و عفو ملت شریف هستند و من نیز آنها را بخشیدم. امید است که آنها با تشویق و اعتماد به خدا و ملت شریف به خدمات صادقانه خود ادامه دهند و با قدرت در پادگانهای خود مستقر شوند. من از خداوند متعال عظمت اسلام و مسلمین و راهنمایی جوانان فریب خورده که می خواهند صفوف مسلمانان را تقسیم کنند، می خواهم و به هوشیاری ملت در برابر توطئه های غیر اسلامی امیدوارم.

والسلام علیکم و رحمه الله.

روح الله الموسوی الخمینی‌ -۲۶ فروردین ۱۳۵۸

ارتشی ها پس از صدور پیام تاریخ ساز حضرت امام (ره) در عمل ثابت کردند که مستحق حمایت از امام (ره) هستند و در این راه حماسه های بزرگ و به یاد ماندنی را در سال های پیروزی انقلاب اسلامی و پس از اوراق زرینی بر دفتر تاریخ سراسر حماسه قیام ملت ایران افزوده شد.

انقلاب اسلامی ایران از همان آغاز همیشه در معرض توطئه ها و شرورهای استکبار جهانی و صهیونیسم بین المللی بوده است و استعمارگران با برنامه ریزی و ایجاد شورش های محلی و درگیری های قومی و ملی، تلاشی گسترده ای را در جهت ضربه­ زدن به بدنه- نوپای انقلاب شروع کردند و به تحریک باندهای خود فروخته غرب گرا و شرق گرا کردند و آنها را به بهانه های دروغین در پی رسیدن به آرزوی خیالی تجزیه ایران مسلح کردند و آنها را به مناطق مختلف کشور اسلامی فرستادند تا شاید برای جلوگیری از حرکت رو به رشد انقلاب اسلامی مانع ایجاد کنند.

کردستان یکی از مناطقی بود که مدتی توسط شرق و غرب مورد حمله قرار گرفته بود و توطئه های زیادی توسط گروه های فاسد و ملحد در این منطقه شکل گرفت.

ارتش مردمی اسلامی که از پشتیبانی همه جانبه و تأیید کامل رهبر کبیر انقلاب و ملت ایران برخوردار بود، آثار وجودی خود را نشان داد و نقش انکارناپذیر خود را در خنثی سازی این توطئه ها به اثبات رساند. پس از صدور فرمان امام خمینی (ره) مبنی بر اعزام لشکر به کردستان و دفاع از حریم مقدس اسلام، ارتشیان پاک و مجذوب انقلاب، مشتاقانه علیه مزدوران و یارانشان در شرق و غرب جنگیدند و در این راه مقدس، چه تعداد افسر، درجه داران و سربازان شجاع زندگی خود را وقف اسلام و انقلاب کردند. بنابراین، آنها نقش مهم و حیاتی در رشد نهال جوان انقلاب داشتند.

کمتر از ۲۲ ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، دشمنان انقلاب که از یک طرف به شدت تحت تأثیر پیروزی انقلاب قرار گرفتند و در ایجاد درگیری های داخلی برای نابودی انقلاب اسلامی ناتوان بودند، ناجوانمردانه یک جنگ گسترده را به کشور تحمیل کردند. عامل مهمی که رژیم بعث عراق را به حمله به خاک ایران ترغیب کرد، تحلیل ناشیانه ای بود که سرویس های اطلاعاتی غرب از اوضاع داخلی ایران ارائه دادند. این تحلیل ها ناشی از بی ثباتی در ارتش به دلیل آشفتگی داخلی، بی ثباتی فرماندهی، عدم ثبات در نظم، کاهش خدمت سربازی از دو سال به یک سال، تغییر متوالی فرماندهان و… بود.

مردان غیور ارتش مسئولیت خطیر حفاظت و حراست از کیان مقدس جمهوری اسلامی ایران را با اشتیاق پذیرفتند و در این فراز و نشیب ها، شهدای گرانقدر را تقدیم اسلام کردند.

پیروزی های درخشان تاریخ هشت سال دفاع مقدس خود دلیل واقعی این ادعا است. پیروزی هایی که با عملیات خوارزم (میمک) آغاز شد که منجر به بازپس گیری ارتفاعات میمک و کنترل محورهای مهم نظامی شد، با طراحی و اجرای عملیات ثامن الائمه (ع)، که منجر به بازپس گیری تمام مناطق اشغالی آبادان (کوی ذوالفقاری، فیاضیه، ایستگاه هفت، دارخوین و میدان تیرآبادان) و آغاز عملیات درخشان آینده شد، به دنبال آن عملیات طریق القدس (آزادسازی بستان)، عملیات فتح المبین (آزادسازی مناطقی در منطقه عمومی دزفول) و سرانجام عملیات بیت المقدس که در سه مرحله در شهرهای خرمشهر، هویزه و پادگان حمید از لوث وجود دشمنان پاک شد.

در طول هشت سال دفاع مقدس ، نیروهای چهارگانه ارتش جمهوری اسلامی ایران برای دفع تجاوزات و کسب پیروزی و افتخار آنچه در توان داشتند انجام دادند. از آغاز تا پایان جنگ تحمیلی، نیروی محوری در دستیابی به پیروزی های شکوهمند و ثبت عملیات های غرورآمیز نقش مؤثری داشت. رزم بی امان نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش، خسارات و تلفات زیادی را به متجاوزان وارد کرد و در تغییر روند اولیه نبرد به نفع جمهوری اسلامی ایران نقش بسزایی داشت. همچنین نیروی دریایی استراتژیک با حضور چشمگیر و شجاعانه، در ماههای اول جنگ تحمیلی نیروی دریایی دشمن را منهدم کرد و اجازه هیچ عملیاتی در آبهای نیلگون خلیج فارس را نداد. نیروی چهارگانه ارتش در طول جنگ تحمیلی نشان داد که آنها نیروهای کارآمد، پر افتخار و قدرتمندی هستند و آماده انجام هرگونه مأموریتی هستند. شاهد این ادعا آخرین پیام امام راحل (ره) به ارتش است.

نقش ارتش در پیروزی انقلاب و خدمات و مبارزات ارتش، در دهه اول انقلاب توسط امام راحل (ره) که از نزدیک فعالیت ارگانهای کشور و انقلاب، به ویژه در طول هشت سال دفاع مقدس را زیر نظر داشتند و از ارزیابی عملکرد و نحوه کارایی ارتش نیز غافل نبودند، در پایان زندگی با برکت خود، یعنی ۴۷ روز قبل از رحلت، در آخرین پیام به ملت ایران، بمنظور تجلیل از ارتش در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۳۶۸، او عشق خود را به عنوان یک وظیفه الهی بر ارتش خاتمه داده و ضمن تبریک روز ارتش و مرور مجدد مجاهدت­‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران در طول دهه اول انقلاب در یک پیام نسبتا طولانی، نظر شریف­‌شان را نسبت به ارتش و کارکنان آن اعلام فرمودند که در نوع خود بهترین و مؤثق‌ترین ارزیابی از عملکرد ارتش است و در واقع امام بزرگوار با این پیام، مدال افتخار رضایت را بر روی سینه ارتش قرار دادند.

آخرین پیام امام راحل(ره) به ارتش

بسم الله الرحمن الرحیم‌

۲۹ فروردین ​​روز ارتش قهرمان و دلاور جمهوری اسلامی ایران بر ملت رشید ایران و همه ارتشی ها و نیروهای مسلح کشور تبریک می گویم.

افتخار و آفرین بر ارتشی که در اوج تصمیم نامیرا، دیوار بت پرستی را شکست و “برج و باروی” رژیم سلطنت و حکومت شاهنشاهی ۲۵۰۰ ساله را به آتش کشید و خود را از قید ظالمان رهایی داد و مشاوران آمریکایی که با هزاران امید و آرزو برای منافع خود از ایران جزیره ثبات ساخته بودند، آزاد شدند. گرچه سران وابسته و خود فروخته ارتش تا آخرین لحظه زندگی ننگین حکومت پهلوی تلاش زیادی برای نجات تاج و تخت انجام دادند، اما تصمیم شجاعانه پرسنل شریف ارتش از جمله افسران، درجه داران و سربازان، آنقدر تعیین کننده بود که جای تأمل و تفکر را از دشمنان خدا و خلق گرفت و پیوستن ارتش به ویژه نیروی هوایی به صفوف الهی ملت، لحظه شادی برای بندگان خدا و ناامیدی و ناامیدی ظالمان شد، که هرگز آن روزها و ساعات شیرین از یاد مردم نمی رود و در واقع، نیروی هوایی کارهای بیشتری انجام داده است. پیوستن ارتش به مردم نشان دهنده ارزش واقعی ارتش بود و موجب رنجش آدمخواران شد.

در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی، شرق و غرب و کسانی که صداقت، امانتداری، دینداری و میهن پرستی ارتش را در حماسه پیروزی درک نمی کردند، به نابودی ارتش پشت کردند و تصمیم گرفتند آن را منحل کرده و با شعارهایی به ظاهر انقلابی و فریبنده به انحلال آن و غارت سلاح ها و نابودی امکانات دفاعی کشور شدند و شاید ساده لوحان تحت تأثیر غرایز خود زمینه ساز هدف شومی شدند که خدای متعال کشور و انقلاب اسلامی ما را از توطئه شیطانی خود و ارتش پرافتخار اسلامی ایران مانند برق و صاعقه بر سر توطئه گران است. آنها در گوشه و کنار مرزها آرزوی تجزیه ایران را در سر داشتند و کردستان، گنبد و ترکمن صحرا به گورستان کوردلان تبدیل شدند که همگی افتخارات تاریخی و فراموش نشدنی ارتش قهرمان هستند.

اما مهمتر از همه حماسه هشت سال دفاع مقدس و دفاع مظلومانه ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و مردمی است که در واقع در مقابل همه جهانخواران و متجاوزانی که قول تسخیر خوزستان و سقوط تهران را در سه روز دادند به باتلاق مرگ و ویرانی فرستادند. به راستی که ارتش و نیروهای ارتش و بسیج مظلومانه و با کمترین امکانات جنگیدند و برگهای زرین افتخار، عزت، شرافت و شهادت را تقدیم اسلام عزیز کردند. شجاعت و شهامت بی نظیر نیروی هوایی و هوانیروز و خلبانان شجاع در نفوذ به اعماق خاک دشمن و مقابله با مدرن ترین امکانات کمک های استکباری به صدامیان و دفاع از حریم هوایی کشور نشانه تعهد، عشق و ایمان آنها به خدا، اسلام و میهن اسلامی است. مهیا نگه داشتن و تعمیر و بازسازی تجهیزات و ابزارهای پیشرفته هواپیماها، رادارها، سلاح های ضدهوایی، موشکها و پدافند از کشور دلیل مهارت، تخصص و ارزشهای بالای علمی این عزیزان است که خداوند قدرت و ایمان آنها را افزایش دهد.

نیروی زمینی قهرمان که در واقع در همه حوادث در صف مقدم حملات ناجوانمردانه دشمنان قرار داشته، به درستی چهره واقعی و شکست ناپذیر خود را در دفاع از مرزهای گسترده کشورمان نشان داده است. حضور و آمادگی دفاعی در مرزهای غربی، جنوبی و شمال غربی با همه ویژگی های جغرافیایی و با گرما و سرمای طاقت فرسای مناطق، حتی با کمبودها و محاصره ها، کار آسانی نبوده است. علاوه بر این ارتش با هماهنگی سپاه و بسیج در بیشتر جبهه های نبرد پیکار توانست کمر سپاهیان کافر را خرد کرده و سرزمین های مقدس و اشغال شده میهن عزیزمان را از چنگال متجاوزان آزاد کند. مرزها را با قدرت و همبستگی کامل بدست آورید و از آنها محافظت کنید و برای خطرات احتمالی کاملاً آماده باشید.

نیروی دریایی مانند سایر نیروها مانند خدا در زمینه دفاع مقدس کشور اسلامی ما مانند نگینی در آبهای خلیج فارس و مرزهای آبی کشور می درخشد و بر روی عرشه کشتی افتخار و صلابت خود استوار ایستاده است. رویارویی آنها با نیروی دریایی دشمن و تمام افتخارات جنگ، رشادت و شهادت و همچنین کنترل و بازرسی کشتی ها در خلیج فارس و تنگه هرمز و از همه مهمتر نبرد قهرمانانه آنها علیه آمریکا متجاوز و حضور جدی آنها در آبهای بین المللی نشانه اقتدار و اعتبار است. این یک نیروی بزرگ و باشکوه است و ملت ایران باید به چنین ارتش مومن و وفاداری افتخار کند و نیروهای مسلح و ارتش بزرگ ایران باید بداند که همه این افتخارات مدیون ایمان به خدا و دفاع از کشور امام زمان -ارواحنا فداه- و در سایه وحدت و انسجام، همدلی و برادری با یکدیگر و حمایت مردم حاصل شده است و برای رسیدن به اوج این عزت و جلال اسلامی، بسیاری از سرمایه ها و شهدای گرانقدر تقدیم راه خدا شده اند و این رویه و سیاست باید تا آخر دنبال شود. یعنی ایمان، وحدت و نظم باید حفظ و تقویت شود و نیروهای مسلح کشور از جمله سپاه و ارتش باید در ساخت، رشد و تقویت دفاع از اسلام و کشور همکاری کنند.

من تا آخر از ارتش، سپاه و بسیج حمایت خواهم کرد و تضعیف آنها را حرام می دانم.

من همچنین به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح به مسئولان و تصمیم گیرندگان دستور می دهم که تحت هیچ شرایطی از تقویت نیروهای مسلح و افزایش آموزش های عقیدتی و نظامی و توسعه تخصص های لازم به ویژه جنبش غافل نشوند و این کشور را به سمت خودکفایی نظامی و دفاع از ارزشهای اسلام ناب و محرومان و مستضعفان جهان کاملاً آماده نگه دارند، مبادا با توجه به سایر برنامه ها از این امر حیاتی غفلت ورزند که مطمئناً منجر به غفلت از تقویت بنیه دفاعی کشور، طمع به تجاوز و تهاجم خارجیها و در نهایت تحمیل جنگ ها و توطئهها خواهد شد.

ارتش و سایر نیروهای مسلح در هنگام بازسازی باید به اصل بازسازی معنوی و اعتقادی توجه کافی داشته باشند، زیرا همه در صحنه نبرد و کارزار یاد گرفته اند و می آموزند که چگونه معنویت و ایمان در پیروزی ها و موفقیت ها مؤثر است و قدرت و مقاومت نیروها را افزایش می دهد.

من از زحمات روحانیون عزیز و مسئولان عقیدتی-سیاسی ارتش به ویژه نماینده خود، آقای حجت الاسلام آقای صفایی که از چهره های مومن، خوب و صادق این انقلاب هستند، تشکر می کنم و تأکید می کنم که بیشتر به مسئله آموزش عقیدتی و اخلاقی پرداخته شود.

دوره خدمت سربازی برای جوانان کشور بهترین فرصتی است که نظام و ارتش و مسئولان عقیدتی-سیاسی می توانند از آن استفاده کنند و جوانان عزیز و غیور را با بهترین روشهای دفاعی اعم از تجربی، علمی یا اعتقادی بارور کنند که تا ابد باقی و تا آخر عمر، سرباز و مدافع اسلام و میهن اسلامی باشند.

در پایان در روز ارتش ضمن تشکر از همه نیروهای مسلح، به ویژه نیروهای مومن و فداکار ارتش، افسران، سربازان، درجه داران و کادرها و فرماندهان عزیز، نمایندگان آنها در ارتش و دفاتر مشاورت و همچنین وزارت دفاع و همه سازمانها و مراکز تابعه ارتش، از پیشگاه خداوند می خواهم که هر روز بر قدرت، شکوه و صلابت این مدافعان واقعی میهن اسلامی بیفزاید و شهدای گرانقدر آنها که همه ما در زیر سایه برکت آنها امنیت، آزادی و استقلال بدست آورده ایم، با شهدای بزرگ اسلام محشور فرماید و به جانبازان عزیز شفا کرامت نماید و مفقودین و اسرای بزرگوارشان را به اوطان خود برگرداند و به خانواده‌های معظم شهدا صبر و اجر مرحمت فرماید.

در پایان، من به شدت از همه ملت بزرگ ایران، به ویژه افراد دست اندرکار در نظام جمهوری اسلامی و کسانی که متعهد به جمهوری اسلامی و اسلام هستند، اصرار دارم که آنچه در این سالهای طولانی انقلاب اتفاق افتاد از پیروزیهای معجزه آسا علیه همه قدرتها، ابرقدرتها و صاحبان رسانه های گروهی جهان که برای ریشه کن کردن جمهوری اسلامی و در واقع اسلام بزرگ بسیار تلاش کرده و به لطف خدا شکست خورده اند، یکی از نعمت ها و برکات خداوند متعال و ایمان همه اقشار متعهد به مبانی اسلام است و بدون شک دعای خجسته و روح و روان جهان برای مقدمه رستگاری بوده و هست و لازم است همه ما به لطف این نعمت بزرگ در حفظ این نعمت ها کوشا باشیم. و السلام علی عباد الله الصالحین. و السلام علی عباد الله الصالحین.

۲۸ فروردین ۱۳۶۸

روح الله الموسوی الخمینی

ارتش جمهوری اسلامی ایران، این آخرین پیام ستایش رهبر معظم انقلاب را گرامی داشته و همیشه به عنوان بهترین پاداش تاریخی به خاطر تمام تلاش ها، خدمات و مجاهدت های صادقانه و خالصانه در دوره ده سال اول انقلاب که اوج توطئه­ها و بحران­های تاریخ انقلاب بوده، می‌­داند.

فاصله بین دو پیام تاریخی امام خمینی (ره) به ارتش  یعنی پیام ۲۶ فروردین ۵۸ و پیام مورخ ۲۸ فروردین ۶۸، یک دوره تاریخی ارزشمند در زندگی ارتش جمهوری اسلامی ایران بوده است که موفقیت­‌های بسیار ارتش از جنگ با ضد انقلاب گرفته تا حماسه‌ آفرینی­‌های دفاع مقدس را در خود داشته و در واقع برگ زرینی از افتخارات را در این دوره با شکوه دارد و سرمایه ای گرانبها برای آینده ارتش و نسل های آینده آن خواهد بود که هرگز نباید فراموش شود. و اکنون با آمادگی کامل رزمی، حضوری مؤثر و تأثیرگذار در حمایت از مردم در بلایای طبیعی مانند زلزله، سیل و ویروس کرونا داشته و دارد.

تأثیرات پیام امام در تاریخ ۲۶ فروردین ۵۸ و اعلام روز ارتش و همچنین آخرین پیام وی، هرگز در عملکرد ارتش در دهه اول انقلاب خلاصه نمی شود، بلکه این پیام آغازی برای رشد و پیشرفت ارتش در عرصه­‌های مختلف و به دست آوردن اقتدار و امنیت پایدار فعلی در سراسر مرزهای ایران اسلامی که با وجود تهدیدات سنگینی در فضای منطقه جمهوری اسلامی ایران در دهه‌های اخیر وجود داشته و همچنان ادامه دارد، می­باشد.

ارتش و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، به منظور پاسخگویی به فضای تهدیدآمیز امنیت علیه جمهوری اسلامی ایران، فعالیتهای سنگین، فشرده و عمیق علمی، فنی و نظامی را انجام می دهند تا پاسخگوی فضای تهدید آمیز امنیتی علیه جمهوری اسلامی ایران باشند. در یک جمله می توان گفت، سازماندهی و آموزش نیروهای قادر به دفاع از تمامیت ارضی کشور و ابداع تاکتیک های بومی متناسب با دفاع سرزمینی فعال و منفعل، مستقل از آموزش ها، طراحی و ساخت تجهیزات و سلاح های مناسب برای جنگ در شرایط خاص که سناریوهای مختلف اقدامات و تجاوزات احتمالی دشمن در نظر گرفته شده و تمرینات مکرر و دوره ای و گاه به گاه در عرصه های قوه سه گانه زمینی، هوایی و دریایی، تصورات تهاجم نظامی دشمنان را غیر عملی ساخته است.

ارتش و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با اقدامات فعلی و خارق العاده خود توازن قوا را به نفع ایران اسلامی در منطقه برقرار کرده و بازدارنده ای را در برابر جو تهدیدات تحمیل کرده اند. در همین راستا، کارشناسان نظامی جهان از ارتش و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به عنوان قدرتمندترین نیروهای مسلح در منطقه نام برده اند. بدون شک، افتخار و عزت ارتش و به تبع آن نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران یکی از تأثیرات، پیامدها و نتایج پیامی است که بیش از چهار دهه پیش آن مرد الهی برای تعیین روز ارتش در تاریخ ۲۶ فروردین سال ۱۳۵۸ صادر فرمودند.

در پایان در روز ارتش یاد و خاطره ۴۸۰۰۰ شهید گلگون کفن ارتش جمهوری اسلامی ایران را گرامی می داریم و امیدواریم که بتوانیم راه سعادتمندانه آنها را ادامه دهیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

sauth indian blue film onlyindianporn.me raped xvideos.com
redtube mom and son fuckindiantube.mobi sex aurat
hot sex vdo dirtyindianporn.info indiansexporn
hidden porn videos hotindianporn.mobi movie x video
xnxx mia khalifa onlyindian.net bollywood nude movie
indian sex mms.com anybunny.pro bas matka
bollywood nudes javmobile.mobi mydaughterswap
hreyahs desipornx.mobi 9xmovies4u.com
exbii mallu pakistaniporn2.com desiteensex
kannada sex films freejavporn.mobi red tube indians
jangal xxx tubetria.mobi bangladeshi chuda chudi
wwww xhxx redwap2.com old lady sex videos
xnxx telugu auntys bukaporn.net oriya desi sex video
tamillsex borwap.pro bollywood movies nude
indian femdom stories dordoz.com good indian sex
caravan radio sobazo.com kalwakurthy