توصیه های مهم برای حفظ سلامت کبد در دوران کرونا و دورکاری

کبد عضوی از بدن است که نقش اساسی در سیستم گوارش و هاضمه دارد و با وجود اینکه بزرگترین و سنگین‌ترین ارگان داخلی بدن است، اغلب در برنامه‌های مراقبت درمانی نادیده گرفته می‌شود. اما در حال حاضر با شیوع کرونا و تغییر ناگهانی سبک زندگی، حفظ سلامت کبد اهمیت به مراتب بیشتری دارد.

کبد به تنهایی بر تمام جنبه‌های سلامت تاثیر می‌گذارد؛ چرا که عملکردهای مهمی مانند از بین بردن مواد شیمیایی مضر که توسط بدن تولید می‌شود، برعهده این عضو است. علاوه بر این کبد با تولید مایعی به نام صفرا، به تجزیه چربی‌های غذا کمک می‌کند.

با وجود اینکه کبد در برخی شرایط می‌تواند انعطاف پذیر باشد، اما تغییر ناگهانی سبک زندگی در بحبوحه پاندمی بیماری کووید-۱۹ می‌تواند با پیامدهای مضری همراه باشد. به عنوان مثال دورکاری به طور معمول و با توجه به افزایش سطح استرس و ساعت کاری و همچنین تغییر در عادت‌های غذایی و ورزش کردن، شرایط را دشوارتر می‌کند. در چنین شرایطی حفظ سلامت کبد از اهمیت بسیاری برخوردار است.

این روزها برای بسیاری از افراد مصرف غذاهای سرخ شده و آماده در حین دورکاری به بخشی از سبک زندگی تبدیل شده و فعالیت‌های بدنی به دلیل حضور بیشتر در محیط خانه کاهش یافته است. این تغییرات جزئی همچنان ادامه دارند و در حالی که برای حفظ زندگی طبیعی خود تلاش می‌کنیم، می‌تواند سلامت بدن و به ویژه سلامت کبد را به خطر بیاندازد.

توصیه‌های مهم برای حفظ سلامت کبد در شرایط دورکاری

به دلایلی که در بالا عنوان شد، سایت timesnownews به توضیحاتی در خصوص حفظ سلامت کبد در دوران پاندمی کرونا پرداخته که به شرح زیر است:

رژیم غذایی متعادل با خوراکی‌های مفید برای کبد

بی‌حوصلگی اغلب منجر به تمایل بیشتر افراد به خوردن در طول روز می‌شود. در چنین شرایطی لازم است فرد مصرف سبزیجات را جایگزین خوراکی‌های ناسالمی مانند سیب زمینی سرخ کرده یا همبرگر کند. اغلب سبزیجات به آسانی قابل طبخ هستند و از بالا رفتن سطح کلسترول که بیماری کبد چرب را به دنبال دارد، جلوگیری می‌کنند.

همچنین گریپ فروت، چغندر، کلم، آووکادو و سیر از جمله مواد غذایی هستند که به دلیل دارا بودن برخی خواص، تاثیری مفیدی بر حفظ سلامت کبد دارند.

فعالیت بدنی و دقت در مصرف داروهای بدون نسخه

 مطالعات پژوهشگران نشان می‌دهد که بزرگترین مشکل دورکاری، بی‌انگیزه بودن فرد برای ورزش کردن است. در این شرایط چربی اضافی در کبد ذخیره شده و آن را تحت فشار قرار می‌دهد. به همین دلیل به افراد توصیه می‌شود هنگام حضور در خانه و انجام وظایف شغلی، تحرک و انجام تمرینات ورزشی را فراموش نکنند. به عنوان مثال برای حفظ سلامت کبد می‌توان هنگام صحبت کردن با تلفن در خانه راه رفت. به علاوه حداقل دو ساعت پیاده روی سریع در هفته می تواند تا این خطر را به حداقل برساند.

از سوی دیگر ترس از بیرون رفتن و مراجعه به پزشک در دوران کرونا، تمایل به خوددرمانی و مصرف خودسرانه داروها را افزایش می‌دهد. ساعت کاری غیرقابل پیش‌بینی و استرس بیشتر هم باعث شده که بسیاری از افراد به طور منظم به داروهای بدون نسخه دسترسی داشته باشند. در حالی که مصرف این داروها به طور معمول در دوزهای توصیه شده بی‌خطر هستند اما مصرف منظم آن‌ها می‌تواند سلامت کبد را به خطر بیاندازد.

با وجود اینکه اطلاعات کافی در مورد تاثیر بیماری کرونا بر افراد مبتلا به بیماری‌های کبدی وجود ندارد؛ کارشناسان بر این باورند این افراد بیشتر در معرض ابتلا و تجربه نوع شدید بیماری کووید-۱۹ و مرگ ناشی از آن قرار دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.