با عوامل تور ترکیه ویژه تزریق واکسن کرونا برخورد قانونی خواهد شد

به دنبال تبلیغ تور ترکیه ویژه تزریق واکسن کرونا رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی گفت که نشانه‌های فرصت‌طلبی و سوءاستفاده در تبلیغ این تور دیده می‌شود و باید با آن برخورد شود.

به گزارش چاپار، همزمان با اعلام برنامه زمان‌بندی تزریق واکسن کرونا در بعضی از کشورها، عده‌ای دست به کار شده و تبلیغاتی را با عنوان تور ترکیه ویژه تزریق واکسن کرونا آغاز کرده‌اند. ظاهرا این تور که قیمت آن از ۱۲ میلیون تومان شروع می‌شود، با شعار «سفر و سلامتی» برای اواخر دی‌ماه برنامه‌ریزی شده و یک روز گشت شهری رایگان هم دارد!

تبلیغ این تور درحالی انجام شده که وزارت بهداشت ترکیه هنوز درحال رایزنی با روسیه، چین و فایزر آمریکا برای تامین واکسن مورد نیاز شهروندانش است. مقامات بهداشتی ترکیه پیش از این اعلام کرده‌اند که تزریق این واکسن، در مرحله نخست از کادر درمانی این کشور آغاز می‌شود و در مرحله بعد، گروه سنی زیر ۱۸ سال و بالای ۶۵ سال در اولویت تزریق واکسن کووید ۱۹ قرار دارند. تزریق این واکسن بنا بر اعلام وزارت بهداشت این کشور، از اوایل سال ۲۰۲۱ تدریجی آغاز می‌شود.

اما واکنش ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، درخصوص تبلیغ تور ترکیه ویژه تزریق واکسن کرونا پیام کوتاهی بود: «فکر نمی‌کنم این تبلیغ کار یک آژانس مسافرتی باشد.»

حرمت‌الله رفیعی، رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی، که درباره تبلیغ این تور تحقیقات اولیه را انجام داده، با تکرار حرف معاون گردشگری گفت: «این تبلیغ به احتمال زیاد نمی‌تواند کار یک آژانس باشد. ما آژانسی نداریم که در سه نقطه کشور شعبه داشته باشد. مهم‌تر از آن، نکته‌ای است که تور به انگیزه آن تبلیغ شده است؛ ترکیه هنوز برای تمام شهروندانش واکسن کووید ۱۹ را تامین نکرده، چطور می‌تواند برای مسافر خارجی واکسن داشته باشد!؟»

مردم فریب تبلیغ و سواستفاده را نخورند

رفیعی مسؤولیت برخورد با عوامل تبلیغ تور ترکیه ویژه تزریق واکسن کرونا را با نیروی انتظامی دانست و افزود: «نشانه‌های فرصت‌طلبی و سوءاستفاده در این تبلیغ مشهود است، اما مجوز این تور را که ما یا وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نداده‌ایم، در نتیجه نیروی انتظامی باید وارد عمل شود.»

همچنین امیرپویان رفیعی شاد، رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی و گردشگری استان تهران، درباره اجرای چنین توری گفت: «سفرهای مرتبط با درمان، قطعا باید توسط دفاتر خدمات مسافرتی انجام شود که مجوزهای گردشگری و توریسم سلامت را دارند. اما از همکارانم استدعا دارم با توجه به این‌که صحت واکسن کووید ۱۹ و شرایط در کشورهای دیگر هنوز تایید نشده از اقداماتی که به صنف (دفاتر خدمات مسافرتی) انگ سوءاستفاده می‌زند، خودداری کنند و تا زمانی که موضوع توسط وزارت بهداشت روشن نشده، از اقدامات حاشیه‌ای پرهیز کنند و هوشمندانه رفتار شود.»

او تاکید کرد: «با توجه به اپیدمی بودن کرونا در دنیا، موضع وزارت بهداشت باید مشخص شود و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز به عنوان مرجع عالی گردشگری در کشور، نسبت به این موضوع واکنش نشان دهد. امیدوارم همکارانم (آژانس‌های گردشگری) درباره این مهم با توجه به ضوابط اقدام کنند.»

رفیعی شاد درباره این‌که با توجه به نشانه مشهود سوءاستفاده در تبلیغ تور ترکیه ویژه تزریق واکسن کرونا برخورد با عوامل آن وظیفه چه دستگاهی است، گفت: «عرض بر این نیست که دفتری سوءاستفاده کرده، تاکید ما این است شرایطی ایجاد نشود که به آژانس‌های گردشگری انگ زده شود.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.