تورم کانادا به صفر نزدیک می شود؛ پایین ترین نرخ تورم در ۸ ماه اخیر!!

0 11

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، به نقل از گلوب اند میل، متوسط نرخ تورم کانادا در طی ۱۲ ماه اخیرتا ماه اگوست بدون تغییر نسبت به ماه قبل به ۰.۱ درصد رسید که این نرخ تورم، ۰.۱ درصد پایین تر از نرخ قبلی برآورد شده توسط کارشناسان و کمترین تورم ثبت شده در این کشور طی هشت ماه اخیر محسوب می شود.

پس از بررسی مشخص شد در بین دسته بندی های مختلف، بیشترین میزان تورم مربوط به مواد غذایی و نوشیدنی با رقم ۱.۸ درصد می باشد.  تورم آب و برق نیز ۱.۵ درصد و تنباکو با ۰.۳ درصد اندازه گرفته شده است.  از سوی دیگر کمترین میزان تورم مربوط به بخش حمل و نقل با منفی ۱.۶ درصد و فرهنگ و آموزش با منفی ۰.۴ درصد بوده است.  در این بین قیمت بنزین ۳.۵ درصد و گازولین ۲.۹ درصد کاهش یافته است.

بانک مرکزی کانادا تا پیش از بحران کرونا بر خلاف رقیب آمریکایی خود تاکنون توانسته بود نرخ تورم را در محدوده دو درصدی باقی نگه دارد و این امر به ثبیت نرخ بهره نیز کمک شایانی کرده بود. با این وجود بانک مرکزی کانادا اعلام کرده است که به دلیل تاثیر شیوع کرونا و سقوط قیمت نفت، نرخ تورم این کشور احتمالا در محدوده صفر درصدی نوسان پیدا کند و انتظار می رود که حداقل در طول سه ماهه دوم سال این وضعیت تداوم داشته باشد.

پس از چندین ماه تعطیلی گسترده کسب و کارها، بخش های مختلف اقتصادی کانادا به مرور در حال بازگشایی هستند و روند بازگشت کارکنان به کارهای خود شروع شده است. پیش بینی می شود به زودی مخارج مصرف کنندگان افزایش پیدا کند، هر چند تا بازگشت مخارج به سطوح پیش از کرونا یک بازه زمانی نه چندان کوتاه نیاز است.

بنا بر گزارش مرکز آمار کانادا، تورم ماهانه کانادا در ماه آگوست با ۰.۱ درصد ریزش نسبت به ماه قبل به منفی ۰.۱ درصد رسیده است. نوسانات قیمتی انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالایی که دارند توسط هسته تورمی در نظر گرفته نمی شود و تا پایان ماه آگوست با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به ماه قبل خود به ۰.۲ درصد رسیده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.