آغاز شمارش معکوس کنار زدن نتانیاهو و تنزل جایگاه او در اسرائیل!

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، بنیامین نتانیاهو ۱۱ سال است که به عنوان نخست وزیر رژیم صهیونیستی در حال فعالیت است. اما پنج سال اخیر حضور این فرد در رأس قدرت، چهار پرونده فساد در دستگاه قضایی رژیم صهیونیستی را به همراه خود داشته و او در آستانه محاکمه قرار گرفته است، اما هر بار با ترفندی جدید از دادگاهی و اتهامات وارده گریخته است. با این حال به خاطر گسترش شیوع کرونا و شروع دومین قرنطینه عمومی در اسرائیل، جامعه به شدت اعتماد خود را نسبت به نخست وزیرش از دسته داده است و خواهان تنزل جایگاه اوست.

چهار پرونده فساد در دستگاه قضایی چیست؟

زمزمه های فساد نتانیاهو و خانواده اش در رژیم صهیونیستی در رسانه ها و فضای مجازی بعد از انتخابات سال ۲۰۱۵ رژیم صهیونیستی شنیده شد. گزارشات به دست آمده حاکی از زد و بندهای نتانیاهو و اعضای خانواده اش در جریان انتخابات ۲۰۱۵ بود، اما به مرور با گذشت زمان و انتشار برخی مدارک جدید از سوی افراد جدید کار به صورت جدی تر پیگیری شد تا جایی که پس از گذشت کمتر از دو سال در سال ۲۰۱۷ برای نتانیاهو، همسر و پسرش چهار پرونده قضایی تشکیل گردید. این پرونده ها که پرونده های ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ نامیده شده اند، شامل اتهام زد و بند تبلیغات انتخاباتی، استفاده شخصی از امکانات دولتی،  دریافت رشوه از اتباع خارجی و بهره برداری شخصی از توافقنامه های اقتصادی بزرگ می شوند.

سال ۲۰۱۹ نتانیاهو برای استیضاح و محاکمه به دادگاه احضار شد و ناچارا به دادگاه مراجعه کرد، بعد از آن تیمی متشکل از ۱۰ وکیل در حال پیگیری اتهامات وارد شده به وی هستند.

اعتراض جامعه رژیم صهیونیستی به نتانیاهو

اما در چند روز اخیر سؤال صهیونیست های ساکن فلسطین اشغالی از دستگاه قضایی رژیم صهیونیستی این است که تا کی قرار است این پرونده ها راکد مانده و کش پیدا کنند و نتانیاهو فرصت جولان دادن در کارزارهای داخلی و بین المللی را خواهد داشت؟ این موضوع یکی از مهمترین سوالات معترضانی است که ۳ ماه است مقابل خانه نتانیاهو و مقر نخست وزیر دست به تظاهرات و اعتراض می زنند.

افزایش بدبینی جامعه صهیونیستی به توافق امارات و بحرین

در حالی که نظرسنجی هایی توسط رژیم صهیونیستی منشتر شده اند از این حکایت دارند که بیشتر صهیونیست های ساکن فلسطین اشغالی از به وجود آمدن توافقنامه عادی سازی روابط بین رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی و بحرین راضی هستند و این اقدام را به الحاق کرانه باختری ترجیح می دهند، اما هر روز بر تعداد کسانی که این حرکت نتانیاهو را سرپوشی برای مخفی نگاه داشتن فساد او خانواده اش می دانند در حال افزایش است.

در مقاله ای که زهافا گالئون تحلیلگر روزنامه عبری هاآرتص منتشر کرد نویسنده اظهار داشت که نتانیاهو هر کاری انجام می دهد تا چند صباحی بیشتر در رأس قدرت باقی بماند. نگارنده این مقاله همچنین تاکید کرد که نتانیاهو زمانی به واشنگتن رفت و توافق عادی سازی را امضا کرد که در داخل سرزمین های اشغالی صهیونیست ها بدون حضور او به عنوان نخست وزیر با کرونا دست و پنجه نرم می کردند و زمانی که با فلسطین اشغالی بازگشت حکم قرنطینه کامل را صادر کرد.

وی همچنین می گوید هنوز تبعات برآمده از قرنطینه اول از بین نرفته و آمار بیکاری نیز با افزایش چشمگیر به آمار بیکاری کشورهای جهان سوم رسیده است اما او در واشنگتن قدم می زند تا چند صباحی بیشتر در قدرت باقی بماند.

احتمال تشکیل پرونده جدید برای نتانیاهو

طی روزهای گذشته رسانه های رژیم صهیونیستی و در رأس آنها روزنامه عبری «یدیعوت آحرونوت» از وجود بندی مخفی در توافقنامه عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی با امارات متحده عربی خبر داده اند که به نظر می رسد نه تنها می تواند به بحران جدیدی نتانیاهو بدل گردد بلکه حتی ظرفیت تبدیل شدن به پرونده ای جدید را برای او را در پی خواهد داشت.

بنا بر این بند واگذاری هواپیما اف ۳۵ توسط آمریکا به امارات متحده عربی یکی از شروط امارات برای امضای توافقنامه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی بوده است. اینکه آیا آمریکایی ها در نهایت این بند را اجرایی کرده و هواپیما اف۳۵ را به اماراتی را می دهند مسئله ای است که در جای خود می تواند بسیار مورد بحث و بررسی قرار گیرد، اما اینکه این بند از رسانه های صهیونیستی مخفی مانده و نتانیاهو آن را به اطلاع مقامات امنیتی- نظامی رژیم صهیونیستی نرسانده است، به خودی خود برای نتانیاهو مشکلات و دردسرهای جدیدی را فراهم کرده است.

مسئله ای که براساس این بند برای نتانیاهو به وجود آمده از نگاه مقامات امنیتی- نظامی رژیم صهیونیستی، برتری نظامی رژیم صهیونیستی و امنیت آن ها را به خطر خواهد انداخت و نمی تواند با استناد به توافقنامه استراتژیک نظامی بین رژیم صهیونیستی و ایالات متحده از سوی صهیونیست ها خدشه دار گردد چرا که نتانیاهو کاملا از این موضوع آگاه بوده است و با آگاهی کامل دست به امضای توافقنامه عادی سازی روابط کرده برده است.

تنزل جایگاه نتانیاهو و تقلای وی برای حفظ جایگاه

نتانیاهو که هر اقدامی که توانتسه را در پیش گرفته تا بتواند جایگاه خود را همچنان به عنوان نخست وزیر حفظ کند اما با این حال هر چه بیشتر زمان می گذرد، از سوی رسانه های رژیم صهیونیستی و محافل مخالف داخلی مورد اعتراض و انتقاد بیشتری قرار می گیرد و جایگاه وی که تصور می شد با این اقدامات در نظرسنجی ها ارتقاء یابد به سرعت در حال تنزل است.

اکنون باید به تماشا نشست و دید که متخصص فرار از قانون تا چه کجا می تواند از رسیدگی دستگاه قضایی به پرونده هایش فرار کند و پشت وکلایش پنهان شود و معترضان تا کجا می توانند او را تحت فشار قرار دهند. آنچه مبرهن است این است که او برای ادامه مسیر سیاسی اش دست به اقدامات جدیدتری برای ماندن در قدرت خواهد زد. اما اینکه سرانجام وی چه خواهد شد نا مشخص است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.