تلاش چین برای ارائه راه حل در خصوص برنامه هسته ای ایران

0 8

به گزارش چاپار نیوز، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین طی ملاقات با محمد جواد ظریف در روز شنبه، اعلام کرد که همه طرف های مربوطه باید به عنوان بخشی از تلاش ها برای اجرای قطعنامه ۲۰۱۵ سازمان ملل و دستیابی به یک راه حل مناسب برای برنامه هسته ای ایران ، به یک گفتگوی چند جانبه منطقه ای بپیوندند.

تارنمای یی سی چین در این خصوص اینگونه گزارش کرد که وزیر خارجه چین این سخنان را در دیدار با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در منطقه تنگچونگ در استان یون نن واقع در جنوب غربی چین بیان کرده است.

وی اعلام کرد: چین به پیشبرد اجرای توافق جامع در مورد برنامه هسته ای ایران و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل ادامه خواهد داد.

شورای امنیت به اتفاق آرا قطعنامه ۲۲۳۱ را در سال ۲۰۱۵  تصویب نمود که تاییدی بر برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) می باشد. این توافق با تلاش های دیپلماتیک چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و دولت وقت ایالات متحده در جهت دستیابی به یک برنامه جامع و بلند مدت منعقد شده و راه حل مناسبی برای برنامه هسته ای ایران است.

وزیر امور خارجه چین در خصوص بخشی از تلاش ها برای ادامه پیشبرد اجرای برجام اعلام کرد: چین پیشنهاد ایجاد یک ساختار گفت و گوی چند جانبه منطقه ای و شامل همه طرف های ذی ربط را برای تسهیل گفتگو در شرایط برابر و افزایش تفاهم و در نتیجه حل مسئله هسته ای از طریق ابزار سیاسی و دیپلماتیک مطرح می کند.

وانگ یی در ادامه گفت: چین درخصوص شکل و محتوای چنین گفت‌وگویی رویکردی باز دارد از پیوستن همه طرفها به بحث استقبال می کنند.

در این نشست، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران اعلام کرد که ایران نقش چین را در حفاظت از برجام کاملاً تأیید می کند و مایل است با همکاری چین، روسیه و اتحادیه اروپا کارایی توافقنامه جامع را حفظ نماید.

این رسانه چینی به نقل از وزیر خارجه ایران نوشت: ایران از ابتکار عمل چین در بستر منطقه استقبال می کند و امیدوار است که طرف های مربوطه انعطاف پذیری نشان دهند و به طور مشترک صلح و ثبات منطقه ای را حفظ کنند.

همچنین در ادامه ای جلسه، وزاری امور خارجه ایران و چین در رابطه با همکاری در خصوص همه گیری کرونا گفت‌وگو داشتند.

وانگ یی در این باره اظهار کرد: چین مایل است همکاری های خود را در زمینه مقابله با بیماری همه گیر با ایران تقویت کند.

محمد جواد ظریف هم ضمن تشکر از حمایت چین برای مبارزه با ویروس کرونا بیان کرد: ایران مایل است همکاری های خود را با چین در زمینه های مرتبط تقویت کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.