تقویت سیستم ایمنی بدن با بهترین مکمل‌ ها در دوران کرونا و آنفلوآنزا

0 18

با نزدیک شدن به فصل پاییز و شیوع همزمان کرونا و آنفلوآنزا بسیار اهمیت دارد که بیش از پیش سیستم ایمنی خود را تقویت کنیم. مکمل‌های خاصی به منظور تقویت سیستم ایمنی وجود دارند که به عملکرد هرچه بهتر افراد و به خصوص ورزشکارانی که تحت تمرینات فشرده هستند، کمک می‌کند.

کوچک‌ترین واحد سیستم ایمنی بدن انسان، سلول است که از بدن در مقابل انواع عوامل بیماری‌زا مانند سموم، باکتری‌ها و ویروس‌ها محافظت می‌کند. از طرفی سلامت و تقویت سیستم ایمنی کلید اصلی مبارزه با عفونت‌ها و بیماری‌هاست و داشتن سبک زندگی سالم با مصرف غذاهای سالم و مغذی، خواب کافی و فعالیت‌های ورزشی نقش موثری در تقویت این سیستم دارد.

بهترین مکمل ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن چیست؟

تحقیقات نشان داده که بعضی از ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌توانند پاسخ ایمنی را بهبود بخشیده و با تقویت سیستم ایمنی از ابتلا به بیماری‌ها جلوگیری کنند. البته باید توجه داشت که برخی از مکمل‌ها ممکن است با داروهای مصرفی افراد تداخل داشته باشد و بهتر است مصرف تمامی این مکمل‌ها زیر نظر پزشک هر فرد صورت گیرد؛ چرا که استفاده از برخی مکمل‌ها برای مبتلایان به برخی بیماری‌ها توصیه نمی‌شود.

۱. ویتامین D

ویتامین D محلول در چربی بوده و برای اینکه سیستم ایمنی عملکرد صحیح و مناسبی داشته باشد، ضروری است. کمبود این ویتامین ریسک ابتلا به عفونت‌های مجاری تنفسی مانند آنفلوآنزا و آسم با منشا آلرژی را افزایش می‌دهد. همچنین اخیرا در تحقیقاتی ثابت شده که افراد با ویتامین D پایین، بیشتر در معرض ابتلا به کروناویروس جدید هستند.

۲. زینک (روی)

یکی از مواد معدنی ضروری برای تقویت سیستم ایمنی بدن، زینک است که در پاسخ‌های التهابی نقش مهمی را ایفا می‌کند. کمبود این ماده معدنی به طور قابل توجهی قدرت سیستم ایمنی را برای عملکرد مناسب کاهش داده و خطر بروز عفونت‌هایی مانند پنومونی را افزایش می‌دهد.

نزدیک ۲ میلیارد نفر در سرتاسر جهان با کمبود روی مواجه هستند و کمبود آن در سنین بالاتر، شیوع بیشتری دارد. در واقع ۳۰ درصد از افراد میانسال و سالمند کمبود زینک دارند. تحقیقات نشان داده که مصرف مکمل زینک می‌تواند از بروز عفونت‌های مجاری تنفسی مثل سرماخوردگی جلوگیری کند. همچنین مصرف این مکمل برای افرادی که در حال حاضر بیمار هستند نیز توصیه می‌شود.

۳. ویتامین C

همه می‌دانند که استفاده از این مکمل برای مبارزه با عفونت‌ها و تقویت سیستم ایمنی تا چه میزان ضرورت دارد. این ویتامین از عملکرد سلول های ایمنی حمایت کرده و توانایی مقابله با انواع عفونت‌ها را افزایش می‌دهد. ویتامین C خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و از آسیبی که در نتیجه استرس اکسیداتیو به عملکرد سیستم ایمنی وارد می‌شود، جلوگیری می‌کند. علاوه بر این مصرف مکمل ویتامین C طول دوره و شدت عفونت‌های مجاری تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد.

۴. سلنیوم

سلنیوم ماده معدنی مهم دیگری برای سلامت سیستم ایمنی است و استفاده از مکمل آن باعث می‌شود که قابلیت دفاعی بدن در برابر عفونت‌های ویروسی افزایش یابد.

۵. ویتامین های گروه B

این گروه ویتامین‌ها شامل ویتامین های B۶ و B۱۲ برای پاسخ و تقویت سیستم ایمنی ضروری است، با این حال مطالعات نشان داده که درصد زیادی از بزرگسالان با کمبود این ویتامین مواجه هستند.

۶. کورکومین

کورکومین، ماده موثر موجود در زردچوبه است که با اثرات ضدالتهابی قوی خود، عملکرد سیستم ایمنی را تقویت و بهبود می‌بخشد.

با وجود تمام مزایا و خواصی که برای مکمل‌ها گفته شد، باید توجه داشت که هیچ مکملی باعث پیشگیری و یا درمان بیماری نمی‌شود و با توجه به شیوع ویروس کرونا، مهم است که فارغ از مصرف هرگونه مکمل برای تقویت سیستم ایمنی، فاصله گذاری فیزیکی و رعایت اصول بهداشتی مانند زدن ماسک رعایت شود. به گفته سازمان جهانی بهداشت این پروتکل‌های بهداشتی بیشترین تاثیر را در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.