علایم کرونا با آنفولانزا و سرماخوردگی چه تفاوتی دارد؟

دانشمندان انگلیسی چگونگی تشخیص میان سرماخوردگی آنفلوانزا و کرونا را توضیح دادند. علایم کرونا با این دو بیماری در بسیاری از موارد مشترک است.

 

با شروع فصل پاییز علاوه بر بیماری کرونا باید منتظر آنفلوانزا و سرماخوردگی هم باشیم. این دو بیماری که قبلا جزو بیماری های رایج‌ فصل پاییز بودند زیاد نگران کننده به نظر نمی رسیدند. درحالی که امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا شرایط بسیار حاد و خطرناک به نظر می رسد. بیماری کرونا از آنفلوانزا و سرماخوردگی کشنده تر است و علائم این بیماری‌ها بسیار به یکدیگر نزدیک است. به طرزی که تشخیص بین این سه بیماری کاری دشوار است.

دانشمندان در حال تلاش برای تشخیص و تمییز دادن علایم این سه بیماری با یک دیگر هستند. طبق بررسی های صورت گرفته افرادی که به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند حداقل یکی از این علایم را داشته اند:

۱- تب با درجه حرارت بالا
۲- سرفه‌های مداوم و خشک
۳- از دست دادن حس بویایی و چشایی
۴- خستگی و مشکلات دستگاه گوارشی (مانند اسهال)

 

آیا داشتن تب همیشه نشان دهنده ابتلا به ویروس کرونا است؟

اگر درجه حرارت بدن به درجه حرارت ۳۷.۸ درجه سانتیگراد برسد، پزشکان می گویند که فرد تب دارد. اما هر تبی جزو علایم کرونا نیست. داشتن تب به این معناست که بدن شخص در حال مبارزه با عفونت است. در نتیجه تنها داشتن تب نمی تواند نشانه ابتلا به ویروس کرونا باشد. شاید بدن در حال مبارزه با عوامل عفونت زا به دلایل دیگری است.

علایم کرونا

از بین این سه بیماری، تب فقط در هنگام ابتلای فرد به کرونا و آتفولانزا بروز پیدا می کند. افراد مبتلا به بیماری سرماخوردگی معمولا تب نمی کنند. به دلیل شرایط فعلی توصیه می شود که اگر فردی دچار تب شد حتماً باید خودش را قرنطینه کند و از ماسک استفاده کند.

سرفه جزو علایم کدام یک از این بیماری ها است؟

سرفه معمولا جزو علایم کرونا نیست و در بیماری های سرماخوردگی و آنفلوانزا بیشتر دیده می شود. آنفلوانزا معمولا علایم دیگری مثل درد عضلانی، لرز، سردرد، خستگی، گلو درد، و آبریزش بینی هم به همراه دارد. علایم آنفلوانزا در افراد غالباً از سرماخوردگی قوی تر هستند.

علایم سرماخوردگی به تدریخ خودشان را نشان می دهند. تب، لرز، درد عضلانی و سردرد به ندرت در افرادی که سرما خورده اند، دیده می شوند.

علایم کرونا

زمانی که افراد به بیماری کرونا مبتلا می شوند، بیش از یک ساعت در طول شبانه روز در حال سرفه کردن هستند. این سرفه ها تعداد دفعات و مدت زمانشان خیلی بیشتر از آنفلوانزا و سرماخوردگی می باشد.

نداشتن حس چشایی جزو علایم کدام یک از این بیماری ها است؟

افراد مبتلا به کرونا حس چشایی شان را از دست می دهند. از طرفی هم اگر سرما خورده باشید، ممکن است حس چشایی خودتان را از دست بدهید. پس اگر احساس کردید که حس چشایی شما دچار مشکل شده است خودتان را قرنطینه کنید.

علایم کرونا

افراد مبتلا به آنفلوانزا کمتر حس بویایی و چشایی خود را از دست می‌دهند. در بیماری سرماخوردگی هم گاهی این اتفاق می افتد، ولی در صورت ابتلا به کرونا از دست دادن حس بویایی و چشایی بسیار رایج است.

آیا عطسه کردن جزو علایم کروناست؟

عطسه کردن جزو علایم کرونا نیست. اگر باقی علایم کرونا را ندارید لازم نیست نگران عطسه های تان باشید. اگر عطسه های شما با سایر علائم مانند تب، سرفه، و از دست دادن حس چشایی و بویایی همراه بود حتما تست کرونا بدهید.

علایم کرونا

در علایم بیماری آنفلوانزا کمتر عطسه دیده شده است. عطسه کردن جزو علایم اصلی سرماخوردگی می باشد.

آب ریزش بینی یا گرفتگی بینی جزو علایم کرونا هستند؟

مرکز بهداشت و درمان اسکاتلند می گوید که اگر علایم آبریزش بینی دارید نیازی به انجام تست کرونا نیست. آبریزش یا گرفتگی بینی جزو علائم سرماخوردگی است. اما بعضی از افراد مبتلا به آنفلوانزا نیز ممکن است دچار آبریزش بینی شوند.

علایم کرونا

اکنون با بازگشایی مدارس در فصل پاییز باید بیشتر به کودکان توجه شود. کودکان ممکن است پس از ابتلا به بیماری کرونا هیچ علایمی را از خود نشان ندهند. علایم رایج ابتلا به کرونا در کودکان تب، سردرد، بی‌حالی و بثورات پوستی هستند.

یکی از علایم شاخص کرونا تنگی نفس است. افراد مبتلا به سرماخوردگی و آنفلوانزا دچار تنگی نفس نخواهند شد. اسهال نیز از دیگر علایم کرونا است که در دو بیماری دیگر دیده نمی شود.

 

بیشتر بخوانید

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.