راه های تشخیص علائم بیماری سل و کرونا از یکدیگر

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، داوود عطاران فوق تخصص ریه و مراقبت‌های ویژه و استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد در طی مصاحبه با یکی از رسانه های خبری، درباره بیماری سل توضیحاتی ارائه داد و به شباهت علائم بیماری سل و ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: هر چند ممکن است علائم بالینی بیماری سل مشابه علائم ویروس کرونا باشد، اما بروز علائم در بیماری سل به صورت مزمن است و فرد مبتلا چندین هفته دچار سرفه‌های خشک و گاهی همراه با دفع خلط خونی، تب، تعریق، بی حالی و کاهش وزن می‌شود. ولی این علائم در ویروس کرونا حداکثر یک هفته و به صورت حاد بروز می‌کند و تشخیص آن برای پزشکان با توجه به زمان بروز علائم کار سختی نیست.

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این که عموم مردم تصور می کنند که بیماری سل مربوط به دهه‌های قبل است ادامه داد: اینطور نیست؛ شرایط و بیماری‌های خاصی از جمله بیماری دیابت، نارسایی مزمن کلیه، انواع سرطان که باعث ضعف سیستم ایمنی می‌شود و مصرف دارو‌های سرکوب کننده سیستم ایمنی از جمله کورتون و سایر دارو‌ها باعث افزایش استعداد به بیماری سل می‌شود.

دکتر عطاران همچنین تاکید کرد: برای پیشگیری از ابتلا به بیماری سل ابتدا باید با استفاده از عادات غذایی و سبک زندگی مناسب از ابتلا به بیماری‌های نام برده جلوگیری کرد و اگر شخص به این بیماری‌ها مبتلا شد، باید تحت کنترل و مراقبت قرار بگیرد تا احتمال ابتلا به بیماری سل کاهش یابد.

وی افزود: هم اکنون مطابق با دستورالعمل‌های کشوری به تمامی نوزادان در بدو تولد واکسن (ب ث ژ) یا واکسن سل تزریق می‌شود؛ ولی این واکسن به معنای پیشگیری قطعی از ابتلا به بیماری سل نیست؛ اما ثابت شده است تزریق آن تا حدودی از ابتلا به سل مغزی و سل‌های شدید جلوگیری می‌کند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد در نهایت گفت: سل یک بیماری عفونی نسبتا شایع است که در کشور ما و در کشور‌های منطقه دیده می‌شود.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.