تغییر موضع گفته های دکتر روحانی در سال های اخیر به چه صورت بوده است؟

به گزارش چاپار نیوز، حسن روحانی ، رئیس جمهور روز گذشته با تغییر موضع نسبت به گفته های قبلی خود اعلام کرد که مقصر تمامی مشکلات اخیر کشور ایران، کاخ سفید و واشنگتن دی سی است. این در حالی است که دکتر روحانی در سال ۹۲ اعلام کرده بود که همه ضعف ها و ناکارآمدی ها را نمی توان پای تحریم نوشت.

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشور ما طی جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا و ضمن اشاره به مشکلات اقتصادی کشور و افزایش قیمت اجناس و دلار در کشور اظهار کرد: اگر می خواهید نفرین کنید، کاخ سفید را نفرین کنید.

وی همچنین افزود: ریشه مشکلات اخیر کشور بر گردن کاخ سفید و واشنگتن دی سی است.

این سخنان در حالی گفته شد که حسن روحانی در زمان تبلیغات ریاست جمهوری در سال ۹۲ اعلام کرده بود که همه ضعف ها و همه ناکارآمدی ها را نمی توان پای تحریم نوشت.

لازم به ذکر است که این بار اولی نیست که ریاست جمهوری مواضعش را تغییر می دهد. پیش از این نیز در مواردی مشابه برخی سخنان یا از سوی وی یا از سوی مشاورانش تکذیب و رد شده اند. به همین جهت باید پذیرفت که نقض سخنان توسط ریاست جمهوری همچنان ادامه دار خواهد بود.

اولین تغییر موضع روحانی مربوط به وعده حل ۱۰۰روزه مشکلات اقتصادی در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری در سال ۹۲ باز می گردد. وی در این خصوص اعلام کرده بود: «راه حل های کوتاه مدت یک ماه و ۱۰۰روزه برای حل مشکلات و معضلات اقتصادی، اجتماعی و سیاست داخلی و خارجی در دولت تدبیر و امید پیش بینی شده است که با این برنامه ما می توانیم در یک فرصت کوتاه شاهد تحول اقتصادی باشیم… با ایجاد یک دوره تنفس به کارخانه ها و مراکز تولیدی که مشکل دارند، مشکلات آن ها را در یک مدت کوتاه حل وفصل کنند.»

این در حالی است که پس از پیروزی روحانی در انتخابات و گذشتن ۱۰۰ روز از آغاز به کار دولت وی، در شرایطی که شمار زیادی از مردم چشم انتظار گزارش عملکرد دولت تدبیر و امید برای حل مشکلات اقتصادی بودند، گفته شد که روحانی اعلام نکرده است که مشکلات را ۱۰۰روزه حل می کند.

لازم به ذکر است که رئیس جمهور در تاریخ ۱۸ آذر امسال و به مناسبت روز دانشجو در حضور دانشجویان اظهار کرد: «کِی گفتیم مشکلات را ۱۰۰روزه حل می کنیم؟».

دومین مورد از تغییر موضع های دکتر روحانی مربوط به برداشته شدن تحریم ها بود. روحانی در زمان سفرهای استانی خود به اردبیل در دوره انتخابات ۹۶ و در واکنش به رقیبان انتخاباتی خود اعلام کرد: «کاسبان تحریم بدانند که تحریم ها برداشته شده و دیگر بازنمی گردد. شما می خواهید با دنیا مذاکره کنید؟ شما بلد هستید که با دنیا مذاکره کنید و آیا زبان دنیا را می دانید؟ در حالی که در فهم زبان ملت خود گرفتار هستید.»

کمی بعد از این اتفاق، حسن روحانی همین بخش از گفته هایش را ضمن شکایت از حجت الاسلام رئیسی که با استناد به همین سخنان رئیس جمهور در تلویزیون اعلام کرده بود تحریم ها برداشته نشدند، نقض کرد. همچنین نزدیکان روحانی اظهار کردند که آقای رئیس جمهور هیچ گاه نگفته است که تحریم ها به یک باره برداشته می شود، بلکه منظور او از این حرف، تحریم های هسته ای بوده است.

پس از تمامی این مسائل ضد و نقیض پیش آمده، در روزهای گذشته دکتر روحانی اعلام کردند که آدرس منشا مشکلات کشور کاخ سفید است. در حالی که ایشان پس از پیروزی در انتخابات، بیشترین امید برای حل مشکلات را در آنجا می دید و تلاش می کرد تا با مذاکره و گفت وگو مشکلات کشور را حل نماید.  حسن روحانی در این خصوص و در خرداد ماه سال ۹۴ گفت: “تحریم های ظالمانه باید از بین برود تا سرمایه بیاید، تا مسئله محیط زیست حل شود، تا اشتغال جوانان حل شود، تا صنعت جامعه حل شود، تا آب خوردن مردم حل شود، تا منابع آبی زیاد شود، تا بانک های ما احیا شود…”

لازم به ذکر است که متوقف کردن بخش های صنعت و اقتصاد کشور برای رسیدن به نتیجه در برجام باعث شد تا شماری از فصت های اقتصادی از دست برود.

باید توجه کنیم که توافق برجام نتوانست مشکلات کشور را کاهش دهد. برجام پس از خروج آمریکا از برجام در سال ۹۷ و کارشکنی کشورهای اروپایی، عملاً کارآیی خود را از دست داد. اگرچه رسیدن به یک توافق که منافع ملی را در بر بگیرد امر مطلوبی بود اما متأسفانه تیم مذاکره کننده ایران، توافقی را به امضا رساند که فاقد نسخه فارسی بوده و در برخی هم مبهم بوده است. این ابهام تا آنجایی است که  آمریکا پس از خروج از برجام هم مدعی راه اندازی مکانیزم ماشه علیه ایران است.

در حال حاضر حسن روحانی ادعا می کند که مشکلات اقتصادی کشور و افزایش قیمت اجناس و دلار بر عهده کاخ سفید و واشنگتن دی سی است. در حالی که شمار زیادی از اقتصاددانان کشور با او مخالف هستند و معتقدند که ۷۰ درصد از مشکلات اقتصادی ریشه در داخل کشور دارد.

نظر برخی اقتصاددانان در مورد تغییر موضع های دکتر روحانی

محمد خوش چهره، استاد اقتصاد دانشگاه تهران در خصوص اظهارات اخیر روحانی معتقد است که دولت ها در ماه های پایان کارشان از چنین روشی استفاده می کنند تا اذهان را از مدیریت ناکارآمد خود منحرف کنند. وی اظهارات رئیس جمهور را ناصحیح، ناپخته و فرافکنی اعلام کرد.

حسین عیوضلو، مدیر گروه اقتصاد سیاسی دانشگاه امام صادق (ع)، دولت روحانی را فاقد هرگونه طرح اقتصادی دانسته و اعلام کرد: همان ابتدای شروع کار دولت یعنی هفت سال پیش و به ویژه در دور دوم طی بیانیه های متعددی که با جمعی از اقتصاددانان نوشتیم این نکته را مطرح کردیم که این دولت هیچ طرحی برای حل مسائل اقتصادی ندارد؛ اما اثری نداشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.