تغییر طعم در هواپیما به چه دلیلی است؟ آب گوجه فرنگی چه کمکی در این باره می کند؟

به گزارش چاپار نیوز، به نقل از یورونیوز، در مسافرت های هوایی نوشیدن آب گوجه فرنگی بسیار پرطرفدار است.

ذائقه انسان در طول پرواز درمقایسه با حالت های عادی تغییر می کند. به دلیل همین تغییر طعم در هواپیما ممکن است غذایی را که درست قبل از سوار شدن به هواپیما امتحان کرده اید طعم آن طی پرواز بسیار متفاوت باشد.

دلیل این اتفاق بر اثر تغییرات بیولوژیکی ناشی از بسیاری از عوامل موجود در هواپیماست. عواملی همانند خشکی هوای داخل کابین که موجب می شود مجاری بینی خشک می‌شود یا کاهش فشار هوای داخل کابین که موجب افت اکسیژن موجود در خون مسافران می‌شود و قدرت بویایی را کاهش می دهد. در نتیجه تمام این عوامل، قدرت تشخیص طعم‌ها کاهش می‌یابد، درست همانند زمانی که بینی شما به دلیل سرماخوردگی دچار گرفتگی شود و نمی توانید مزه غذا‌ها را تشخیص دهید.

طبق مطالعات انجام شده مشخص شد که قدرت تشخیص طعم‌های شیرین و شور حدود ۳۰ درصد در داخل کابین هواپیما کم می شود. به همین علت شرکت‌های هواپیمایی از طعم‌های قوی‌تری در غذاهای خود استفاده میکنند. طعم هایی همانند عصاره میوه‌ها و روغن سبزی‌ها.

آب گوجه فرنگی کمکی برای مشکل تغییر طعم در هواپیما

در بین تمام این طعم ها آب گوجه فرنگی بهترین مزه را در حین پرواز دارد. طعم گوجه فرنگی نزدیک به طعم اومامی است. طعم اومامی پنجمین طعم شناخته شده است. سایر طعم ها شامل شوری، تلخی، شیرینی و ترش هستند. اومامی طعمی شبیه عصاره گوشت پخته و پنیر مانده می دهد.

در زمان پرواز طعم اومامی تقویت می‌شود. اغلب مسافران ترجیح می دهند در حین پرواز به جای آب سیب و پرتقال، آب گوجه فرنگی مصرف کنند.

آب گوجه فرنگی در عالت عادی طعم بسیار لذیذی ندارد ولی به دلیل تغییر در طعم ها در طول پرواز بسیار عالی به نظر می رسد.

دغدغه شرکت های هوایی غالب شدن بر این تغییر طعم در هواپیما است. این شرکت ها تلاش می کنند تا به بهترین رسپی ها دست پیدا کند تا بتوانند رضایت مشتریان را جلب کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.